Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Рівень конкурентності середовища в будь-якій сфері є досить високим, а тому необхідно подбати про захист своїх об’єктів інтелектуальної власності.
- З цією метою законодавством передбачена можливість патентування винаходів, що направлене на встановлення пріоритету авторства або ж права на винахід.
- Під винаходом варто розуміти результат інтелектуальної чи творчої діяльності в певній сфері, що відповідатиме встановленим законодавством вимогам.
- Також варто розрізняти види винаходів, в залежності від їх складових та суб’єктів, що їх створили: секретний ( містить в собі інформацію, що віднесена до державної таємниці) та службовий (створений працівником) винахід.
Особливості патентування винаходів:
- Винахід підлягає патентуванню виключно тоді, коли він відповідатиме всім вимогам патентоздатності, тобто є новим, наділений винахідницьким рівнем та промисловою придатністю.
- Важливим є те, щоб винахід не був частиною рівня техніки, адже саме за таких обставин він може вважатися новим.
- Загалом рівень техніки об’єднує в собі всі відомості, що стали загальнодоступними до подання заявки на реєстрацію до уповноваженого органу.
- Варто зазначити, що у випадку висвітлення відомостей самим винахідником або іншою особою, яка отримала від винахідника такі відомості - на рівень пратентоздатності це не вплине.
- Винахідницький рівень як обов’язкова умова патентоздатності присвоюється в тому випадку, коли технічний результат для фахівця є неочевидним, але досягається шляхом додання нових ознак до раніше відомого технічного рішення, тобто не випливає із рівня техніки.
- Промислова придатність винаходу обумовлюється можливістю його застосування у промислових цілях, або ж в інших сферах діяльності.
Суб’єкти, що мають право на патентування винаходів:
- Право на проведення реєстрації та отримання патенту наділені: винахідник, роботодавець винахідника та правонаступники винахідника або ж роботодавця. Якщо винахідників декілька, то вони наділяються рівними правами на проведення реєстрації винаходу.
- Варто зазначити, що у випадку, коли певна особа не зробила особистого творчого внеску у розробку винаходу - вона не потребуватиме у статусі винахідника, навіть якщо для розробки винаходу вона надавала технічну, або ж матеріальну допомогу.
- Виключно винахіднику належить невід’ємне та особисте право авторства, що підлягає безстроковій охороні.
- Якщо ж винахід був створений працівником на підприємстві, то винахідник має надіслати відповідне повідомлення до свого роботодавця.
- Дане повідомлення надсилається у письмовому вигляді та повинне містити опис винаходу з розкриттям його суті.
- В свою чергу роботодавець протягом чотирьох місяців з дня отримання повідомлення, забов’язаний направити заяву на реєстрацію винаходу та укласти з працівником договір про виплату йому винагороди.
З отриманням патенту винахідник наділяється певним переліком прав, а саме: використання винаходу на власний розсуд, якщо при цьому не порушуються права інших винахідників, виготовляти продукти із використанням запатентованого винаходу, володілець секретного патенту має право на отримання виплат у вигляді компенсації від Кабінету Міністрів України, що спрямовані на покриття витрат за сплату зборів, володілець наділяється правом обмежувати використання винаходу іншими особами, передавати майнові права на винахід, видавати дозвіл на його використання.
Процедура отримання патенту:
- Першим кроком в отриманні патенту є подання заявки до Національного органу з інтелектуальної власності (далі НОІВ). Заявка може подаватися як в письмовій формі, так і в електронній. Предметом заявки може бути один або декілька винаходів, головною умовою є те, щоб вони стосувалися одного винахідницького задуму. Заявка повинна містити в собі: заяву на проведення реєстрації винаходу, детальний опис та формулу винаходу, креслення ( за необхідності ) та реферат. Обов’язковим є зазначення заявника та винахідника та їх адреси. Варто зазначити, що за подання заявки необхідно сплатити збір впродовж двох місяців від дати подання.
- Далі уповноважений орган здійснює експертизу заявки, яка складається з декількох стадій: попередньої, формальної та кваліфікаційної експертизи. Результатом даного кроку є отримання обґрунтованого висновку, що виступатиме підставою для НОІВ у прийнятті рішення про видачу патенту. Якщо ж викладених матеріалів у заявці недостатньо для проведення експертизи, то НОІВ має право витребувати від заявника додаткових матеріалів.
- Після 18 місяців від дати подання заявки, НОІВ публікує відомості про неї у Бюлетні. Після публікації кожен бажаючий може ознайомитися із заявкою та протягом шести місяців з дня опублікування подати обґрунтовані заперечення щодо неї.
- Наступним кроком є проведення реєстрації винаходу, що здійснюватиме НОІВ. Підставою для здійснення реєстрації є сплата заявником відповідного мита та збору за публікацію про факт проведення реєстрації. Процедура полягатиме у внесенні відомостей про винахід до ЕДР. Також здійснюється опублікування у Бюлетні відомостей про реєстрацію винаходу.
- Заключним кроком є видача патенту особі або групі осіб, які мають право на його одержання.
Допомога юриста в отриманні патенту на винахід:
Оскільки процедуру отримання патенту є вкрай важливою та досить складною, то послуги юриста є вкрай рекомендованими. Юрист допоможе підготувати всі необхідні матеріали та скласти заявку на патент. Юридичні послуги забезпечать ефективне отримання патенту та захист прав винахідника від незаконних посягань.