Працюю юристом з 2015 року.
Використання найманої праці потребує правильного оформлення кадрових документів, оскільки перевірка документів роботодавців є однією з основних функцій Державної служби з питань праці.
Кадрова документація – це інформація, яка пов’язана з кількістю найманих працівників, їх прийняттям, звільненням, наданням відпусток, переведенням, оформленням особових справ, трудових договорів, трудових книжок, заяв, звітів. Складанням, веденням, архівацією кадровими документами на підприємстві займається відділ кадрів.
Обов’язковою частиною кадрових документів підприємства є трудовий договір. Якщо на підприємстві відсутній відділ кадрів вам допоможе скласти трудовий договір юрист. Складаючи трудовий договір юридична консультація та допомога є дуже необхідною.
Трудовий договір – це угода укладена між роботодавцем та працівником, за умовами якої працівник бере на себе обов’язок виконувати роботу, а роботодавець зобов’язується виплачувати заробітну плату. Своєю чергою працівник повинен дотримуватись правил внутрішнього трудового розпорядку, а роботодавець повинен забезпечити належні умови праці.
Зазвичай форма трудового договору – письмова. Перевірка документів роботодавців передбачає і перевірку дотримання письмової форми.
Письмова форма трудового договору обов’язкова в наступних випадках:
- оформленням організованого набору працівників;
- оформлення трудового договору в районах, що є небезпечними для здоров’я працівника, наприклад в місцях де є особливі географічні або геологічні умови;
- під час укладення контракту;
- під час ініціативи працівника на письмову форму;
- під час укладення договору з неповнолітньою особою;
- під час укладення договору з фізичною особою-підприємцем;
- в інших випадках передбачених українським законодавством (наприклад: прийняття на роботу до релігійної організації, на альтернативну службу, участь в громадських роботах).
Вважливою новацією законодавства під час воєнного стану є те, що сторонам трудового договору надано право укладати його в усній формі. Також, на фізичну особу-підприємця не покладений обов’язок укладення трудового договору в письмовій формі.
Для усної форми трудового договору потрібна згода працівника. Згодою працівника є заява про прийняття на роботу. В заяві зазначається чи робота за основним місцем роботи чи за сумісництвом, тривалість робочого дня та його графік, матеріальну відповідальність (якщо робота, яка буде виконуватись це передбачає). На заяві прокладається віза керівника.
Якщо трудовий договір укладається в письмовій формі, заява не є необхідною. Трудовий договір укладається у двох примірниках, по одному для кожної сторони. Договір реєструється в журналі реєстрації журналі трудових договорів.
Складаючи трудовий договір юрист обов’язково передбачить обов’язкові умови трудового договору:
- інформація про підприємство (його найменування, реквізити);
- інформація про працівника;
- обов’язки працівника;
- порядок оплати праці;
- тривалість робочого дня, графік роботи.
Додаткові умови встановляються за бажанням сторін.
Видами трудових договорів є:
- строковий;
- безстроковий;
- укладений на період виконання певної роботи.
Найпоширенішим видом трудового договору є безстроковий, в якому не вказано строк роботи працівника. Працівник підписується в журналі, про отримання договору.
Для складання трудового договору працівнику необхідно подати:
- паспорт, ідентифікаційний номер;
- трудову книжку;
- документ про освіту у випадку передбачених законодавством.
Слід зазначити, що перевірка документів роботодавців передбачає наявність наказу про прийняття на роботу та повідомлення державної фіскальної служби. Таке повідомлення подається до податкової не пізніше як за день до того як працівник приступив до виконання трудових обов’язків. Оформивши трудовий договір юрист допоможе скласти та шаблон наказу та заяви про прийняття на роботу.