Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинне законодавство передбачає можливість для кредитора в процесі повернення боргу уникнути судової тяганини, звернувшись до нотаріуса з метою отримання виконавчого напису.
Загалом виконавчий напис - це певне розпорядження, яке видається державним чи приватним нотаріусом, яке застосовується для стягнення заборгованих сум, або ж витребування майна боржника.
- Дані написи вчиняють на документах, що встановлюють певну заборгованість (договір лізингу, кредиту, іпотеки).
- Поряд з цим у боржника є можливість оскарження виконавчого напису, якщо є обґрунтовані підстави для цього.
Особливості виконавчого напису:
Виконавчий напис виступатиме ключовим елементом у виконавчому провадженні, але не менш важливою є стадія його вчинення, адже допущення порушень на цьому етапі є підставами для оскарження напису. Варто зазначити, що нотаріус повинен вчиняти виконавчий напис тільки у разі пред’явлення стягувачем документів які б підтверджували безспірність заборгованості, тобто кредитор правомірно нараховував неустойку, відсотки за користування кредитом або ж борг по комісії. Також важливими є строк для пред’явлення вимоги, адже у випадку нарахування заборгованостей між фізичними особами строк становитиме - 3 роки, а між підприємствами, установами чи організаціями - 1 рік. Варто зазначити, що строки для вчинення виконавчого напису обчислюється з того дня, коли у кредитора з’явилося право вимоги щодо стягнення боргу. Стягувач повинен надати всі необхідні документи які б підтверджували безспірність боргу та документи , які обґрунтовують стягнення. Якщо ж хоча б одна з цих умов не буде дотримана в процесі вчинення виконавчого напису - у боржника з’являється можливість його оскарження. Варто зауважити, що вищеперелічені умови є загальними, а тому в окремих випадках, таких як наприклад вчинення напису за договором іпотеки, або ж за наявності заставної, будуть діяти і додаткові умови. Виданий виконавчий напис може бути пред’явлений виконавчій службі протягом трьох років з моменту його вчинення, в іншому ж випадку виконавець повинен повернути напис протягом трьох днів стягувачу без відкриття провадження. Безпосередня процедура стягнення регулюється ЗУ "Про виконавче провадження" та передбачає вчинення виконавчих дій: звернення стягнення на доходи боржника, кошти, що знаходяться у нього на банківських рахунках та ін. Однією із компетенцій виконавчої служби є внесення відомостей про відкриття провадження у реєстрі виконавчих проваджень та реєстрі боржників. Виходячи з вищезазначеного, боржник може дізнатися про відкриття провадження саме з цих реєстрів. Відповідно до ст. 39 ЗУ "Про виконавче провадження" підставою для закінчення провадження є визнання у судовому порядку виконавчого документа таким, що не підлягатиме виконанню, що і є результатом оскарження.
Порядок оскарження виконавчого напису нотаріуса:
- Спершу варто визначитися з підставами для оскарження, і саме з цим можуть допомогти послуги адвоката. Перевіряти слід правомірність застосування неустойки, нарахування відсотків, а також дотримання вищезазначених строків. Варто пересвідчитися в тому, що виконавче провадження є відкритим шляхом аналізу державних реєстрів.
- Оскільки оскарження виконавчих написів можливе виключно у судовому порядку. тому наступним кроком є підготовка позовної заяви. Дані справи буду розглядатися в порядку цивільного судочинства за правилами альтернативної підсудності, тобто позивач може подавати позов до суду за місцем свого проживання. Позивачем виступатиме сам боржник, відповідачем - кредитор. а нотаріус, що здійснював вчинення напису, виступатиме в якості третьої особи у справі. Позовна заява повинна містити короткий опис обставин, ціну позову, зміст позовних вимог та способи досудового врегулювання спору. Правова позиція, викладена в позві, повинна підкріплюватися належними доказами. Також варто обґрунтовувати зміст вимог виходячи з норм чинного законодавства, що підтвердить незаконність та недоцільність відкриття виконавчого провадження на підставі вчиненого напису. До позову додаються його копії, докази та квитанція про сплату судового збору. Паралельно з складенням позовної заяви варто підготувати клопотання про витребування доказів, що стали підставою для вчинення виконавчого напису.
- Вже протягом 60 днів суд має розпочати розгляд справи по суті та протягом 30 днів розглянути справу та ухвалити рішення. Результатом оскарження є закриття виконавчого провадження та зняття накладених арештів, виключення відомостей про боржника з реєстрів. У випадку, коли напис вже виконано, але в судовому порядку його було скасовано у боржника з’являється право вимоги щодо майна, яке стягувалось в процесі виконавчого провадження.
Допомога юриста в оскарженні напису нотаріуса:
Виходячи з того, що процедура оскарження передбачає звернення до суду, то вкрай важливим є консультація адвоката. Адвокат не тільки проведе правовий аналіз ситуації, але й збере всі необхідні докази та підготує процесуальні документи. Вкрай важливим є обрання ефективної стратегії захисту виходячи з конкретної ситуації та належне обґрунтування своєї позиції. і саме це може гарантувати кваліфікований адвокат.