Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинне законодавство встановлює, що первинним суб'єктом авторського права є автор твору, як сукупності немайнових та майнових прав, що становлять основу авторського права. Досить часто можна зустріти випадки грубого порушення авторського права, які не тільки посягають на особисті немайнові права автора, але й завдають йому майнових збитків. В такому випадку варто не гаяти час, а застосовувати засоби захисту порушеного права, що передбачені чинним законодавством, та направлені на припинення порушень шляхом застосування до порушника певних санкцій.
Підстави для захисту авторського права:
Підставами для захисту авторського права є будь-які порушення, або ж невизання такого права іншими суб'єктами та створення ними загрози порушення прав. Серед основних видів порушень авторського права виділяють наступні:
- Плагіат - порушення, що полягає у опублікуванні твору особою, яка не є автором твору, під іменем первинного суб'єкта авторського права. При чому твір може бути опублікованим в цілому, або ж окрема його частина у видозміненому чи незміненому вигляді - все це, підпадає під ознаки плагіату.
- Піратство - вид порушення, що полягає у відтворенні, ввезенні на територію України або вивезенні з території України та подальше розповсюдження творів, фонограм. відеограм, що здійснюється без дозволу суб'єкта авторського права.
- Камкординг - це фіксування під час демонстрування об'єкта авторського права в кінотеатрах або інших закладах особами. що перебувають у приміщенні де здійснюється демонстрування. Дана фіксація матиме ознаки камкордингу, якщо здійснюється без дозволу суб'єкта авторського права, незалежно від цілей для яких вона проводиться.
- Кардшейрінг - це порушення, що полягає у забезпеченні вільного доступу до програм організації мовлення, у випадку якщо доступ до таких програм був обмежений суб'єктом авторського права. Порушник в обхід абонентських карт, кодів як способів захисту, призвів до сприйняття публікою даної програми, тим самим порушуючи авторське право на неї.
- Порушенням також визнається підроблення інформації про управління правами, що може здійснюватися зокрема і в електронній формі без дозволу суб'єкта авторського права.
Способи захисту авторського права:
Досудове врегулювання спору. Досить розповсюдженою є практика розміщення об'єктів авторського права на сайтах, власники яких не авторами даних об'єктів. Даний факт є підставою для застосування засобу досудового врегулювання спору, що полягає у звернення до власника веб-сайту, на якому розміщений об'єкт авторського права із заявою. В даній заяві варто обґрунтувати неправомірність розміщення та вимогу припинити порушення авторських прав. Також обов'язково варто зазначити відомості про заявника, назву об'єкту авторського права, підстави за яких у заявника виникло авторське право, відомості про постачальника послуг хостингу, а також твердження про те, що достовірність відомостей, викладених у заяві, перевірена адвокатом, або ж представником у справах інтелектуальної власності. Варто зазначити, що послуги адвоката в процесі медіації є вкрай вагомими, особливо у випадку, коли заявником є юридична особа, адже саме він буде уповноваженим на представництво заявника та направлення заяви до власника веб-сайту. Вже протягом 48 годин власник веб-сайту повинен вжити заходів для припинення авторського права. Якщо власник проігнорував заяву, або необґрунтовано відмовив у її задоволенні, то даний факт свідчитиме про необхідність судового врегулювання спору.
Спосіб судового врегулювання спору. Більш ефективним та доцільним є судовий порядок вирішення спору, адже в такому разі до порушника буде застосована юридична відповідальність. Звертаючись до суду з позовом в порядку цивільного судочинства, позивач може вимагати визнання авторського права, відновлення правового становища, припинення порушень, відшкодування матеріальних збитків та моральної шкоди. Позовна заява має містити короткий опис обставин справи, зміст позовних вимог, засоби досудового врегулювання спору, ціну позову, а також перелік документів які до нього додаються. До позовної заяви необхідно додати: зібрані докази, що підтверджували правову позицію та доцільність позовних вимог, копії позову та квитанцію про сплату судового збору. Вкрай важливим є процес збору необхідних доказів, адже саме на них суд в першу чергу звертатиме увагу при вирішенні спору. Результатом позовного провадження є постановленне рішення, що може стосуватися відшкодування завданої шкоди, виплати компенсації, або ж стягнення незаконно отриманого доходу, а також про припинення використання об'єктів авторського права. В деяких випадках за порушення авторських прав може наставати кримінальна, або адміністративна відповідальність.
Допомога юриста в захисті авторського права:
Як досудовий, так і судовий спосіб вимагає участі адвоката при врегулюванні спору, адже правовий аналіз ситуації та зібрання необхідних доказів значно можуть вплинути на успішність його вирішення. Адвокат допоможе скласти позовну заяву, обрати ефективну стратегію захисту та представити інтереси свого клієнта у суді.