Дипломована юристка зі стажем більше 7 років з Досвідом у сфері державних закупівель, цивільного, адміністративного права та складання документів, експертка в комунікації та вирішенні спорів, авторка юридичного блогу й соціальних медіа.
Бувають випадки, коли один із батьків не бере участі у вихованні дитини, не цікавиться її здоров’ям, не допомагає фінансово і не виявляє жодного батьківського піклування без обґрунтованої причини. У таких ситуаціях інша сторона може цікавитися можливістю позбавлення батьківських прав. За допомогою нашого маркетплесу Ви детальніше дізнаєтеся про цю процедуру.
Відповідно до ст. 164 Сімейного кодексу, мати або батько можуть бути позбавлені батьківських прав у таких випадках:
- Якщо не забрали дитину з пологового будинку або іншого закладу охорони здоров’я і протягом шести місяців не виявляли щодо неї жодного піклування без поважної причини;
- Ухиляються від виконання обов’язків щодо виховання дитини або не забезпечують її здобуття повної загальної середньої освіти;
- Застосовують до дитини фізичне або психічне насильство, використовують недопустимі методи виховання, принижують її гідність тощо;
- Є хронічними алкоголіками або наркоманами, що підтверджується медичними висновками;
- Експлуатують дитину, залучають її до важкої праці, проституції або злочинної діяльності, примушують до жебракування чи бродяжництва;
- Засуджені за умисне кримінальне правопорушення щодо дитини.
- Щоб позбавити одного з батьків батьківських прав, необхідно подати до суду позовну заяву. Зазвичай такі справи розглядаються місцевим судом за місцем проживання або реєстрації того з батьків, якого хочуть позбавити прав.
Отже, підстави для позбавлення батьківських прав, як ми раніше писали такі
- Ухилення від виконання батьківських обов'язків. Це може включати відмову від участі у вихованні дитини, матеріальну байдужість або недостатній контроль за поведінкою дитини.
- Жорстоке поводження з дитиною. Сюди входять фізичне, психологічне або сексуальне насильство.
- Зловживання батьківськими правами. Це ситуації, коли батьки використовують свої права на шкоду дитині, наприклад, примушують до злочинної діяльності.
- Хронічний алкоголізм або наркоманія. Залежність батька чи матері може негативно впливати на життя та розвиток дитини.
- Засудження батька чи матері за умисний злочин щодо дитини. Якщо батько або мати були засуджені за злочин, який було скоєно проти дитини, це є серйозною підставою для позбавлення батьківських прав.
- Залишення дитини в пологовому будинку або іншому медичному закладі і відмова забрати її без поважних причин.
Порядок і процедура позбавлення батьківських прав
Розглянемо детально, що входить у порядок позбавлення батьківських прав та процедуру позбавлення батьківських прав:
- Звернення до суду. Процедура починається з подання заяви до суду. Це може зробити інший з батьків, опікун, піклувальник, орган опіки або прокурор.
- Розгляд справи в суді. Суд розглядає надані докази і визначає, чи існують законні підстави для позбавлення батьківських прав. У цьому процесі можуть бути залучені органи опіки, психологи, соціальні працівники.
- Висновок суду. Якщо суд вирішить, що підстави для позбавлення батьківських прав є обґрунтованими, виноситься рішення про позбавлення батьківських прав одного або обох батьків.
Умови позбавлення батьківських прав. Підстави для позбавлення батьківських прав як першочергове питання.
Процедура позбавлення батьківських прав - позбавлення батька батьківських прав. Питання, як позбавити батьківських прав чоловіка або будь-якого іншого батька чи матері, пов'язане з певними умовами. Умови позбавлення батьківських прав визначають, що процедура може бути розпочата тільки якщо існують вагомі підстави, підтверджені належними доказами. Крім того, рішення про позбавлення батьківських прав приймається лише тоді, коли інтереси дитини серйозно постраждали або існує загроза їхньому благополуччю.- Позбавлення батьківських прав є крайнім заходом і застосовується тільки тоді, коли інші форми захисту дитини виявилися неефективними.
Процедура позбавлення батьківських прав – це складний і відповідальний процес, що вимагає ретельного юридичного обґрунтування. Позбавлення батьківських прав підстави включають низку серйозних порушень з боку батьків, які можуть загрожувати добробуту дитини. Ця процедура спрямована на захист прав та інтересів дітей і має бути здійснена з дотриманням усіх необхідних умов і порядку. - Позбавлення батьківських прав – це не лише юридична, але й соціальна проблема, яка впливає на всі сторони. Важливо, щоб усі залучені сторони – від батьків до судових органів – усвідомлювали всю відповідальність за подібні рішення.
Отже, для позбавлення батьківських прав одного з батьків необхідно подати позов до суду. Це роз’яснення має інформаційний характер і не є нормативно-правовим актом. Ми запрошуємо вас до себе на індивідуальну консультацію якщо ви стикнулися з питанням позбавлення батьківських прав когось. Позбавлення батьківства для нас не нова тема і в принципі законодавство не так часто міняється в цьому напрямку. Позбавлення батьківських прав не є надто частим запитом на звернення до нашої компанії, проте воно ретельно досліджене нашими фахівцями. Тому ми допомежемо позбавити батьківських прав того, хто має на це підстави.