Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Сучасне трудове законодавство змінюється та пристосовується все ближче до норм Європейського Союзу. На ряду із цим одночасно можна спостерігати впровадження таких європейських норм в різних галузях права.
- Однак запровадження воєнного стану на вітчизняній території також позначилося в сфері трудового права зокрема.
- Правовий аналіз ситуації дає зрозуміти, що зазначена сфера на тлі воєнних подій потребувала відповідних змін.
- Так, Законом України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» було визначено ряд важливих норм, які стосувалися трудових правовідносин.
- Звісно такі зміни відображалися і в Кодексі законів про працю України.
- Аналіз документів зазначеної вище сфери дав зрозуміти, що змін зазнали і трудові угоди між працівником та роботодавцем.
- Дана письмова консультація буде стосуватися однієї з новел даного кодексу, зміни до якого були внесені в 2022 році.
- Мова йде про трудовий договір з нефіксованим робочим часом.
Аналізуючи норму статті 21-1 кодексу, можна дійти висновку, що такий договір слід визначати як угоду, відповідно до якої організовуються трудові обов’язки працівника на періодичній основі, тобто не за звичайними нормами праці (сорок годин на тиждень за загальним правилом), а лише при наявній потребі для роботодавця.
- Разом із тим слід розуміти, що при такій роботі також встановлюються певні вимоги.
- До прикладу те, що найбільша тривалість виконання трудових обов’язків не може бути більша, ніж сорок годин на тиждень.
- Крім того варто пам’ятати, що тут слід дотримуватися ще одного правила: оплачувати роботу працівника потрібно за фактичну виконану ним роботу, хоча при цьому оплата праці не повинна бути менше, ніж за тридцять дві години на місяць.
- При укладанні такої трудової угоди, де наявний нефіксований робочий час варто враховувати факт того, що працівник повинен мати всі гарантії та права, які передбачаються загальним трудовим законодавством.
- Саме тому під час виконання такого виду роботи за працівником повинно залишатися право на відпустки, лікарняні і вихідні дні.
- А при роботі в нічний час або в умовах шкідливої праці, оплата за роботу повинна бути підвищеною, що передбачається загальним трудовим законодавством.
Також слід звернути увагу і на те, що найменша тривалість годин роботи протягом місяця в такому разі має бути не менше, ніж тридцять дві години на місяць.
- У разі, якщо сталося так, що протягом місяця фактично працівник відпрацював менше, ніж тридцять дві години, оплачувати роботу слід саме за цей час, і ніяк не менше.
- Такий трудовий договір повинен укладатися в письмовій формі з працівником.
- Однак слід зауважити, що на період дії воєнного стану чинним законодавством в сфері організації трудових відносин в умовах воєнного стану визначено, що і роботодавець і працівник мають право самі обирати форму трудового договору.
- Не виключенням є і договір з нефіксованим робочим часом.
- А отже можна зробити юридичний висновок про те, що під час такого періоду не обов’язково оформлювати таку трудову угоду в письмовому вигляді.
- Однак не це позбавляє роботодавця сплачувати всі необхідні податки у разі наймання працівників.