Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Як платити єдиний податок, чи можна не платити ЄСВ за себе й надалі, чи потрібно зараз обов'язково мати РРО та які штрафи за його відсутність, чи будуть перевірки бізнесу - всі ці питання цікавлять багатьох підприємців, як тих, які ще на початку війни призупинили свою діяльність і чекають, коли все закінчиться, так і тих, які навпаки під час війни працюють і розвиваються на повну потужність.
Зовсім нещодавно було ухвалено суттєві правки до законів, які діяли від початку війни, багато ставок податків підвищили і багато пільг скасували. І в цій статті коротко озвучу такі останні зміни.
Багато хто вважає, що бізнес зараз носить кримінально правовий характер, але це не завжди так, і грамотний адвокат забезпечить правовий захист бізнесу на законних підставах.
Чи можна не платити ЄСВ під час війни
- Як ми пам'ятаємо, на початку війни запровадили правило, що всі ФОПи 1, 2 і 3 груп єдиного податку, а також ті, хто перебуває на загальній системі оподаткування та самозайняті особи до кінця воєнного стану можуть не сплачувати єдиний соціальний внесок за себе.
- При цьому у них все одно зберігався обов'язок платити ЄСВ за найманих працівників.
- Тепер усе, з 1 серпня обов'язок платити ЄСВ мінімальний ЄСВ доведеться всім. Право його не платити залишається тільки у жителів окупованих територій або зони бойових дій.
- Нагадаю, що зараз мінімальний ЄСВ становить 22% від мінімальної заробітної плати в Україні, і зараз це 1474 грн. на місяць.
Перевірити, перебуває чи ні Ваша територія в зоні бойових дій, Ви можете, ознайомившись з Наказом Мінреінтеграції № 309 від 22.12.2022р., де затверджено перелік таких територій, за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z1668-22#Text
Чи можна не платити єдиний податок під час війни
- Щодо ФОПів, які були на 1 або 2 групах єдиного податку, і які на період війни були звільнені від його сплати, з 1 серпня 2023 року до них знову повертається обов'язок сплачувати єдиний податок. Винятком все також є жителі окупованих територій та зони бойових дій.
- Що стосується ФОП 3 групи єдиного податку, у них під час війни було право перейти на пільгову ставку єдиного податку 2% замість 5% від обороту. Тепер усе, з 1 серпня 2023 року всіх ФОП 3 групи повернули на ставку єдиного податку 5% автоматично.
РРО та штрафи за його відсутність
- Як ми пам'ятаємо, ще до початку війни набув чинності закон, який створив багато галасу серед підприємців, яким усіх підприємців зобов'язали під час розрахунку з клієнтами використовувати РРО.
- По всій країні були масові страйки з цього приводу, але закон ухвалили. І за невикористання РРО передбачалися масові штрафи. Весь дрібний і середній бізнес опинився під загрозою.
- А потім, коли почалася війна, наклали мораторій на штрафи. І частина підприємців вирішила, що раз штрафувати не будуть, отже, РРО можна не використовувати.
- Звертаю Вашу увагу на те, що обов'язок встановлювати РРО ніхто не скасовував навіть на період війни, просто була тимчасова заборона на штрафи.
І все, з 1 жовтня 2023 року заборона на штрафи скасовується і знову за відсутність РРО штрафуватимуть.
- Єдине, зменшили розмір цих штрафів.
- Спочатку передбачалося, що за перше порушення підприємець заплатить 100% від суми операції, у підсумку штраф зменшили до 25% від суми операції.
- Також передбачалося, що за друге порушення підприємець заплатить 150% від суми операції, у підсумку штраф зменшили до 50%.
- Водночас для жителів окупованих територій і зони бойових дій мораторій на штрафи поки зберігається, їх не штрафуватимуть.
Мораторій на перевірки бізнесу
- Також зберігається мораторій на планові перевірки бізнесу.
- Однак, його скасували для деяких категорій, таких, що займаються виробництвом або реалізацією підакцизної продукції (алкоголь, тютюн), організацією та проведенням азартних ігор, фінансовими та платіжними послугами.
- Ці окремі категорії перевіряти можуть.
- Позапланові перевірки можуть проводити тільки в деяких випадках. І в більшості випадків це інформація про порушення, коли хтось на Вас поскаржився.
Підіб'ємо підсумки і зведемо бухгалтерію під час війни
- Підсумувавши все вищесказане, можу сказати, що дуже поганим варіантом є ситуація, коли у Вас є ФОП або підприємство в Україні, Ви виїхали, діяльність не ведете, але і підприємство або Ваш ФОП не закриті і продовжують існувати.
- У такому разі з 1 серпня борги з податків у Вас зростатимуть, а ось прибуток не факт. І такі підприємства або ФОП рекомендую закрити, якщо Ви не плануєте найближчим часом працювати в Україні.
- Знову ж таки, поки що податки не відновили тільки для жителів непідконтрольних Україні територій і зони бойових дій. І це радує. Адже багато хто з них останнє, про що думають, - це про податки.
- Ну а якщо Ви плануєте відкривати бізнес в Україні або вже працюєте, то важливо завжди бути в курсі поточних змін. І я Вам у цьому допоможу.
У цій статті я розповіла, як платити єдиний податок, чи можна не платити ЄСВ за себе й надалі, чи потрібно зараз обов'язково мати РРО і які штрафи за його відсутність, чи будуть перевірки бізнесу.
Для багатьох з початку війни стало зрозумілим, що захист бізнесу та адвокат для бізнесу - це запорука Вашої безпеки у період воєнних дій.