Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Кожна стадія кримінального процесу має вкрай важливе значення на кінцевий результат і стадія підготовчого провадження не є виключенням.
- Саме вподовж цієї стадії основним завданням суду є встановлення наявності або ж відсутності підстав для призначення судового розгляду.
- Для сторони захисту - це можливість для реалізації багатьох процесуальних дій та вибудови дієвої правової позиції.
- Підготовче засідання є таким собі перехідним етапом між досудовим розслідуванням та судовим розглядом, правильно скориставшись яким, можна багато в чому здобути переваги.
- Варто зазначити, що на даній стадії ще не вирішується питання про винуватість підозрюваного, але це не зменшує його значення.
- Важливо вчасно використовувати всі можливості, що надаються законодавством, адже підготовче провадження не є довготривалою стадією.
Процесуальні особливості підготовчого провадження в кримінальному процесі:
- Підставою для відкриття підготовчого провадження є направлення до суду обвинувального акту, клопотання про застосування заходів виховного або ж медичного характеру, чи клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності.
- Вже протягом п'яти днів з дня надходження хоча б одного з вищеперелічених документів, суд призначає відповідне засідання, про що повідомляє учасників провадження.
- Основними завданнями, які стоять перед судом на даній стадії є: перевірка вищезазначених процесуальних документів на відповідність вимогам законодавства, визначення наявності або ж відсутності підстав для закриття провадження, проведення контролю за дотриманням правил підсудності, а також реалізуються заходи щодо підготовки до безпосереднього судового розгляду.
- Засідання проводиться суддею одноособово та за загальними правилами, що передбачені кримінальним законодавством (перевірка явки учасників провадження, вирішення питання про відвід, роз'яснення прав, з'ясування можливості призначення судового розгляду, проведення підготовчих дій організаційного характеру, якщо було встановлено можливість судового розгляду та винесення ухвали за результатами провадження).
Рішення, які можуть прийматися судом можуть полягати у:
- Затвердженні угоди про визнання вини, або ж примирення. Дане рішення приймається за попереднім з'ясуванням певних умов, що передбачені ст. 474 КПК. Також суд повинен встановити той факт, що рішення про укладення угоди приймалося сторонами добровільно, без застосування примусу.
- Суд може прийняти рішення про закриття провадження. Реалізується дана процесуальна дія шляхом встановлення підстав, які передбачені ст. 284 КПК.
- Варто зазначити і про те, що суд своїм рішенням може повернути обвинувальний вирок, або інший процесуальний документ прокурору. Дане рішення приймається у випадку встановлення факту недотримання вимог, які передбачаються законодавством. Також можуть вирішуватися питання щодо встановлення підсудності.
- Суд може призначити судовий розгляд на підставі обвинувального акту. В такому випадку в рамках підготовчого провадження суд призначає дату проведення розгляду, встановлює формат його проведення, вирішує інші процесуальні питання.
- Можливим є також і доручення представнику органу пробації складення досудової доповіді.
Адвокат по кримінальних справах на стадії підготовчого провадження:
Як вже було зазначено, підготовче провадження - це можливість для реалізації багатьох процесуальних дій, а в успішності та ефективності їх реалізації значно може допомогти адвокат у кримінальних справах.
Саме під час підготовчого провадження кримінальний адвокат має право подавати клопотання, які стосуються провадження, а саме:
- проведення огляду речових доказів,
- призначення експертиз,
- надання тимчасового доступу до речей,
- повернення обвинувального акту прокурору та ін.
Окрім подачі клопотань в обов'язки адвоката входить:
- звернення із заявою про відвід судді (за наявності підстав),
- подання скарг на дії або рішення прокурора чи слідчого, які не могли подаватися на етапі досудового розслідування та інші скарги щодо порушення процесуальних норм,
- особисто перевіряє обвинувальний акт що внесений прокурором на предмет дотримання всіх вимог, що зазначаються в ст. 291 КПК,
- а також подає заперечення щодо задоволення клопотань сторони обвинувачення.
Також вкрай важливим завданням адвоката є аналіз кваліфікації кримінального правопорушення, що надається стороною обвинувачення. Для реалізації всього вищепереліченого, адвокат з кримінальних справ наділений відповідними правами та повноваженнями. Саме від дій адвоката на стадії підготовчого провадження залежить подальший судовий розгляд та взагалі результат кримінального процесу.