Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Значні темпи цифровізації економіки спричиняють перепрофілювання бізнесу саме у цифровий простір. У зв’язки з цим, виникає все більша і більша потреба у відкритті інтернет-магазинів для здійснення підприємницької діяльності в різних сферах.
Загалом інтернет-магазин являє собою майданчик в інтернеті де відбувається прямий продаж товарів споживачеві, що включає в себе в більшості випадків і стадію доставки, опублікування споживацької інформації, порядок замовлення та проведення розрахунків.
Процес легалізації магазину, вирішення організаційних, операційних питань, та постійний юридичний супровід на сіх стадіях відкриття - це елементи без яких не можливо уявити створення суб’єкта підприємницької діяльності.
На перший погляд може здаватися. що процедура реєстрації інтернет-магазину нічим не відрізняється від легалізації звичайного суб’єкта підприємницької діяльності, але все ж таки даний процес передбачає ряд тонкощів та особливостей, які потрібно обов’язково врахувати підприємцю.
Особливості відкриття інтернет-магазинів:
- Перш ніж перейти до безпосередньої торгівлі в інтернеті варто визначитися який саме магазин доцільно створювати, адже вони мають досить розгалужену класифікацію.
- Вкрай важливим є обрання способу взаємодії магазину з клієнтами, адже існують такі магазини, що безпосередньо продають товари кінцевим споживачам, та такі, які направлені на торгівлю з іншими суб’єктами господарювання.
- Щодо масштабів та нішовості магазину, то виділяють маркетплейс (великі платформи, що дають можливість продавати товари багатьом підприємцям та спеціалізовані магазини, що займаються продажом специфічних груп товарів.
- Також вкрай важливим елементом у відкритті інтернет-магазину є формування бізнес-плану на основі детального аналізу ринку, конкурентів, визначення цільової аудиторії та конкретизації ідей.
- Складений бізнес-план допоможе об’єктивно оцінювати можливості реалізації поставлений цілей, ефективно контролювати внутрішні та зовнішні процеси та сформувати точне бачення перспектив розвитку, що в свою чергу допоможе зацікавити інвесторів.
Порядок проведення реєстрації інтернет-магазину:
- Першим кроком є визначення з організаційно правовою формою бізнесу. Найбільш розповсюдженішими саме для такої діяльності є ФОП та ТОВ. Якщо підприємець тільки починає свій шлях у бізнесі та діє самостійно, то найільш актуальною формою є саме фізична особа-підприємець, адже при веденні підприємницької діяльності застосовується спрощений бухгалтерський облік, та є можливість обрання спрощеної системи оподаткування та і загалом в реєстрації така організаційно-правова форма є найпростішою. Якщо ж засновників декілька і кожен з них бажає брати участь в управлінні магазином та впливати на ведення підприємницької діяльності, то більш доцільним є створення товариства з обмеженою відповідальністю, що передбачає формування статутного капіталу, сформувати статут як основного установчого документу.
- Після визначення з організаційно-правовою формою варто перейти до обрання системи оподаткування. Для ФОП існує спрощена та загальна система оподаткування. Якщо ж підприємець бажає провадити свою діяльність саме на спрощеній системі, то йому необхідно подавати відповідну заяву до реєструючого органу, так як при реєстрації автоматично обирається саме загальна система оподаткування. На спрощеній системі оподаткування передбачається сплата єдиного податку розмір якого буде залежати від обраної групи, ЕСВ та військовий збір. На загальній системі підприємець забов’язуватиметься сплачувати ПДФО, військовий збір та ЕСВ (не включаючи й інших податків, які вже залежать від сфери діяльності бізнесу).
- Наступним кроком є обрання КВЕД (класифікатор виду економічної діяльності), що буде залежати від спрямованості бізнесу. З переліком КВЕД можна ознайомитись у Національному класифікаторі України. Виходячи з того, що інтернет-магазин передбачає ведення електронної комерції та продаж товарів, то найбільш актуальним є саме КВЕД 47.91, що передбачає ведення роздрібної торгівлі через поштові замовлення або ж через інтернет. Варто досить відповідально віднестись до обрання КВЕД, тому що саме за ними підприємець повинен буде провадити свою підприємницьку діяльність. Варто зазначити, що існує можливість заміни КВЕД, або ж додавання нових.
- Реалізувавши все вищеописане, варто перейти до безпосередньої реєстрації. Здійснити це можна двома шляхами: через онлайн-платформу "Дія" та шляхом звернення до найближчого ЦНАПу. Для того щоб зареєструвати бізнес через "Дію" необхідно заповнити форму, зазначивши все вищеописане та підписати заяву ЕЦП. Відомості зазначені в заяві автоматично надійдуть до ЕДР та податкової. Повідомлення про завершення реєстрації повинно надійти на електронну пошту. Якщо ж було обрано другий спосіб, то необхідно в ЦНАПі заповнити заяву, в якій також зазначити всі необхідні відомості, а також подати заяву щодо переведення на спрощену систему оподаткування (за бажанням). По завершенню реєстрації заявнику видається відповідне свідоцтво.
- Заключним кроком є відкриття банківського рахунку, що дасть змогу отримувати платежі від клієнтів.
Юрист для бізнесу у відкритті інтернет магазину:
Зважаючи на те, що всі вищеописані реєстраційні дії можна виконувати за дорученням, шляхом надання довіреності, то юридичний супровід бізнесу має вкрай вагоме значення. Бізнес-юрист допоможе визначитися з організаційно-правовою формою бізнесу, обрати систему оподаткування, КВЕДИ та подбає про звернення до реєструючого органу.
Послуги юриста для бізнесу є актуальними на будь-якій стадії розвитку суб’єкта господарювання, адже всі проблеми з контролюючими органами, контрагентами та іншими особами потребуватимуть здійснення правового аналізу ситуації та визначення правомірних шляхів їх вирішення.