Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Верховна Рада України продовжує працювати над впровадження в українське законодавства нових норм, які б були пристосовані до права Європейського Союзу.
- Такі кроки є вкрай необхідними для подальших заходів з євроінтеграції України.
- Одним із таких нових рішень стало прийняття закону, який має змінити старі радянські норми, що визначали певні питання відносно адміністративно-територіального устрою України.
- Наша письмова консультація буде присвячена саме такому питанню, адже зовсім нещодавно відбулися зміни в зазначеній сфері.
- Так, протягом останніх днів президентом України було підписано Закон, який врегульовує питання відносно скасування на вітчизняній території селищ міського типу.
- Мова йде про новий Закон України, який визначає основні положення щодо дерадянізації порядку вирішення питань в адміністративно-територіальному устрої нашої держави.
Аналіз документів чинного законодавства дозволяє дійти висновку, що важливою метою закону стало скасування «радянських» основ щодо територіального устрою селищ міського типу.
- Відтепер із набранням чинності нового закону селища міського типу будуть скасовані, а їм на зміну будуть існувати поселення.
- Так вже двадцять четвертого жовтня 2023 року закон було повернуто до Верховної Ради України із підписом президента.
- Правовий аналіз ситуації дав зрозуміти, що в тексті проекту закону визначалося і визначення самих поселень, які слід вважати компактне місце проживання людей, що знаходиться за територією межі населеного пункту.
- Таке поселення не буде мати установленого складу населення.
- Крім того, новий закон також встановлює і визначення таких понять, як місто, село та селище.
Відтепер під містом слід розуміти такий населений пункт, де є переважно компактні багатоповерхові забудови та проживає не менше, ніж десять тисяч жителів.
Натомість селищем буде визнаватися такий населений пункт, де наявна переважно забудови із садибами, а кількість мешканців становить мінімум п’ять тисяч мешканців.
У разі, якщо кількість жителів є меншою за п’ять тисяч, такий населений пункт буде називатися селом.
Також слід сказати, що зазначений нормативно-правовий акт врегульовує питання порядку утворення та ліквідації визначених населених пунктів.
- Визначаються основи їх правового статусу та визначаються межі районів в містах.
- Крім того, закон встановлює і важливу роль громадських обговорень, які будуть відігравати роль під час прийняття рішень відносно такого адміністративно-територіального устрою.
- Слід розуміти, що новий закон більше пристосований до норм європейського законодавства, адже навіть пояснювальна записка до законопроекту містила відомості про те, що певні питання старого адміністративно-територіального устрою в Україні були врегульовані законом, який був прийнятий ще за радянських часів в 1981 році.
Авторами нового проекту закону було відзначено, що для необхідності пристосування вітчизняного законодавства до норм і стандартів Європейського Союзу і введення нової правової системи стало необхідний і прийняття нового сучасного законодавства в сфері адміністративно-територіального поділу.