Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Відповідно до ст. 909 ЦКУ за договором перевезення вантажу одна сторона, що виступатиме як перевізник бере на себе забов’язання доставити певний вантаж, довірений їй другою стороною (вантажовідправником) до пункту призначення та видати його особі, яка має право на його отримання (вантажоотримувачу).
Поряд з цим обов’язковим документом, що підтверджуватиме укладення договору перевезення є товарно-транспортна накладна (далі-ТТН), що виступатиме основним первинним документом, який супроводжує процедуру перевезення і при цьому виконуватиме ряд важливих функцій, що зумовлюють серйозне ставлення сторін договору до його оформлення.
Особливості та правила використання ТТН:
Накладна не тільки підтверджує факт укладення договору перевезення, але й виступає єдиним документом при здійсненні обліку товарно-матеріальних цінностей їх списанням та оприбуткуванням, проведення розрахунків, що пов’язані з перевезенням та при веденні обліку виконаної роботи.
- Обов’язковість ТТН поширюється як на юридичних, так і на фізичних осіб, що здійснюють перевезення.
- При цьому вирізняють декілька видів ТТН, в залежності від видів вантажів на які вони видаються: загальні (складаються при перевезенні більшості видів вантажів) та спеціальні (використовуються при перевезенні алкогольних напоїв, хлібобулочних виробів, нафтопродуктів, молочної сировини та етилового спирту).
- На кожен із видів спеціальних вантажів існує свою форма ТТН.
- Складати накладну повинен вантажовідправник на момент перевезення, один з її примірників обов’язково має бути у водія, як експедитора предмету договору перевезення.
Вкрай важливе значення при складенні ТТН має зазначення в ній всіх обов’язкових реквізитів, а саме: дату та місце складення накладної, відомості про сторін договору перевезення (вантажовідправника, перевізника та вантажоотримувача), ПІБ водія транспортного засобу, а також номер його посвідчення, інформацію про сам транспортний засіб, а також необхідно зазначити про місце завантаження та розвантаження вантажу.
- Відомості про транспортний засіб повинні включати в себе детальний опис його: ширини, довжини, висоти, ваги без вантажу та з вантажем.
- Варто зазначити, що важливість реквізитів обумовлена тим, що у випадку вказування недостовірних відомостей, передбачається накладення штрафів розміром 3000 неоподаткованих доходів громадян.
Як вже було зазначено, ТТН являє собою документ обов’язкового характеру. але існують винятки за яких перевезення вантажів не потребуватиме накладної, серед них виділяють наступні: у випадках за відсутності договірних відносин (перевезення вантажу для власних потреб), у разі самовивезення вантажу та у випадку доставки певного товару продавцем своєму клієнту (окрім тих випадків, коли вартість послуги відображається у договорі купівлі-продажу). Відсутність ТТН у вищезазначений випадках не викличе проблем з податковою та національною поліцією при зупинці транспортного засобу. Водій в такому випадку може мати при собі накладну на внутрішнє перевезення, або ж видаткову накладну.
Основні правила складання ТТН:
- Якщо використовуватиметься загальна накладна, то складення її повинно відбуватись відповідно до затвердженої форми.
- Варто зазначити, що підприємство, що займається вантажними перевезеннями може створювати й власну форму накладної, але обов’язково шляхом видання відповідного наказу керівником такого підприємства та з включенням до такої форми всіх вищезазначених реквізитів.
- За загальним порядком оформлення ТТН, складати її має вантажовідправник, що виступає замовником послуги з перевезення в більшості випадків.
- Накладні в паперовій формі складаються в ручну, можуть бути надруковані, або ж складені в електронній формі.
- Якщо застосовуватиметься електронна форма ТТН, то і всі супровідні документи, які до неї додаються також складатимуться в електронній формі.
- Від замовника вимагається складення трьох примірників кожен із яких посвідчується його підписом (у випадку електронної ТТН, засвідчувати необхідно за допомогою ЕЦП).
- На кожне вантажне перевезення та вантажоотримувача, необхідно складати окрему накладну.
- Після того як водій прийняв вантаж, він також підписує всі примірники накладної.
- Один примірник залишатиметься у замовника, другий передаватиметься отримувачу, а третій водій забов’язаний передати перевізнику.
- Також від замовника вимагається зазначення точного часу прибуття транспортного засобу в накладній.
Допомога юриста в оформленні ТТН:
Оскільки значення товарної накладної в договірних правовідносинах є досить вагомим, важливе значення має в цьому процесі і консультація юриста.
Юрист проведе правовий аналіз ситуації і на його підґрунті допоможе скласти накладну, що відповідатиме всім законодавчо-встановленим вимогам та матиме всі реквізити.
Послуги юриста допоможуть уникнути від складнощів з податковою службою, поліцією при здійсненні перевезень вантажів.