Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Як відомо, особи що є підприємцями можуть укладати різні угоди, як трудові так і цивільно правового характеру. У такому разі останнім часом доволі значущім та актуальним питанням в сфері підприємницької діяльності є таке, яке стосується оподаткування винагороди для фізичної особи, яка надає послуги не на умовах трудового договору, а саме на умовах цивільно-правового договору (угоди про надання послуг).
- Так, вважаємо що наша письмова консультація буде досить корисною в розумінні сфери податкових питань з оплати винагороди для осіб, які займаються підприємницькою діяльністю та хочуть більш детально розуміти всю суть такої ситуації, а фахівці юридичного маркетплейсу «Консультант» обов’язково допоможуть Вам у вирішенні проблем чи труднощів, які можуть виникати під час сплати податків.
- В першу чергу варто сказати про те, що фізичні особи-підприємці мають право співпрацювати з фізичними особами не на умовах трудових правовідносин, а на умовах цивільно-правових, а значить – укладати з ними відповідні угоди такого характеру, зокрема і договори про надання послуг.
- Отже, аналіз документів податкового законодавства дозволяє дійти висновку, що у разі укладання таких угод між ФОП та фізичною особою та виплати їм винагороди за послуги, перші будуть зобов’язані сплачувати певні податки. Про це і поговоримо.
- У разі нарахування виплат і всіх сум винагороди, які нараховуються та виплачуються фізичній особі, повинні бути включеними в склад загального (місячного або річного) доходу, що оподатковується. Таке правило визначається в податковому законодавстві України (стаття 164 ПКУ).
- У такому разі базою оподаткування податку на доходи фізичної особи буде через нарахування сум винагороди.
Тут слід сказати що в цій ситуації буде мати місце ставка єдиного податку, що здійснюється на доходи фізичної особи в розмірі вісімнадцять відсотків. Тобто база оподаткування повинна рівнятися сумі винагороди для фізичної особи, а ставка у такому разі буде сягати саме вісімнадцяти відсотків.
- Слід відзначити і про те, що роботодавці, які користуються найманою працею, в тому числі і за цивільно-правовими договорами, вважаються платниками, що платять і єдиний соціальний внесок.
- Тут база оподаткування буде сума винагороди, яка виплачується фізичній особі за виконання обумовлених робіт (послуг).
- У такому разі роботодавцями буде нараховано за виконання послуг (робіт) єдиний внесок саме на суми винагороди, у розмірі ставки двадцять два відсотки.
- Аналіз документів податкового законодавства дозволяє зробити юридичний висновок про те, що у разі, якщо суми винагороди за цивільно-правовою угодою не є більше, ніж встановлений чинний розмір мінімальної заробітної плати, то ЄСВ буде нараховуватися через розмір двадцяти двох відсотків, але за фактичну винагороду.
- Крім того, у разі якщо виконавець послуг за угодою, що має ознаки цивільно-правового характеру надає такі послуги і за місцем основної роботи, у такому разі базою оподаткування буде і заробітна плата (на підставі трудової угоди) і всі суми винагороди (на підставі цивільної угоди).