Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить актуальним різновидом підприємництва в Україні є фермерське господарство, що являє собою об’єднання громадян, які мають бажання виготовляти сільськогосподарську продукцію, або ж здійснювати її переробку з метою отримання прибутку.
Фермерське господарство можна створювати як одноособово, так і шляхом об’єднання членів однієї родичи чи родичів. Господарству дозволяється мати найменування, печатки, установчі документи та органи правління.
Особливості провадження підприємницької діяльності фермерськими господарствами:
- Чинне законодавство встановлює певні обмеження, щодо членства у фермерських господарствах.
- Членами такого господарства можуть бути подружжя, батьки та діти, які досягли чотирнадцяти років, а також інші члени родини або ж родичі.
- При його створенні, засновник наділятиметься статусом голови фермерського господарства, на якого покладаються функції представництва інтересів такого господарства перед державними органами та іншими суб’єктами господарювання, вчинення правочинів та інших дій від імені такого господарства.
- Щодо самого засновника, то ним може бути повнолітній та дієздатний громадянин, який має бажання провадження підприємницької діяльності.
- Поряд з цим законодавством передбачені певні особливості щодо реєстрації такого господарства, адже воно може перебувати у статусі юридичної особи, або ж фізичної особи-підприємця.
- Якщо ж було обрано перший варіант, то основним установчим документом в такому разі є статут, що визначає направленість діяльності господарства, основні засади, обсяг прав та обов’язків його членів та інші важливі аспекти провадження підприємництва.
- У випадку реєстрації у вигляді ФОП, необхідним є укладення договору про створення між членами сім’ї чи іншими родичами.
- Для ведення підприємницької діяльності члени господарства можуть залучати найманих працівників, укладаючи з ними трудові договори, або ж контракти.
Процедура реєстрації фермерського господарства у статусі юридичної особи:
Фермерське господарство у статусі юридичної особи повинно обов’язково діяти на підставі затвердженого статуту.
- Для цього необхідно провести загальні збори, визначитися з членами господарства їх функціями, обрати директора, встановити розмір статутного капіталу, а також органи правління.
- Варто зазначити, що статут обов’язково має визначати основні завдання господарства, його структуру, функції та розмір статутного капіталу, назву юридичної особи та обсяг прав та обов’язків членів щодо управління господарством.
Якщо ж всі вищеперелічені дії були проведені варто прийти до зібрання всіх необхідних документів, а саме:
- відповідна заява
- рішення засновників, що підлягає посвідченню нотаріусом
- затверджений статут
- документи, що посвідчують особу власника
- відомості про директора та інших членів, що займатимуть керівні посади.
Документи подаються до найближчого ЦНАПу, а результатом реєстрації є включення відомостей про господарство до ЕДР.
Заключним кроком є виготовлення печаток та штампів (за необхідності) та відкриття рахунку в банку.
Порядок проведення реєстрації у статусі ФОП:
- Створення фермерського господарства зі статусом ФОП можливе одноособово, або ж спільно з членами сім’ї и іншими родичами.
- Якщо ж створення організовується спільно декількома особами, то обов’язковим є укладення договору про створення сімейного фермерського господарства.
- В такому договорі обов’яково варто зазначити: умову про предмет (назву і місцезнаходження господарства та інші відомості про нього), мету та вид його діяльності, процедуру входу та виходу з господарства, а також порядок покриття витрат і розподілу результатів діяльності та прийняття рішень його членами.
- Також зазначається умова про правовий режим спільного майна та трудову діяльність. Укладений договір підлягає підписанню членами фермерського господарства та посвідчується нотаріусом. Для реєстрації подаються відповідна заява та укладений договір.
Бізнес-юрист при створенні фермерського господарства:
Юрист для бізнесу допоможе не тільки в реєстрації юридичної особи, або ж ФОП, але й в організації підприємницької діяльності відповідно до законодавчо-встановлених вимог.
Юридичний супровід бізнесу мінімізує кількість проблем з контролюючими органами та забезпечить правовими інструментами для регулювання спорів з контрагентами, партнерами та іншими суб’єктами.
Загалом правовий захист бізнесу - це вкрай важливий елемент, без якого побудова дійсно ефективної та успішної підприємницької діяльності зіштовхуватиметься з різними труднощами.