Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
В сфері юридичних новин останнім часом публікуються багато новин з приводу повернення податкових перевірок. Справа в тому, що депутатами був зареєстрований відповідний податковий законопроект.
- Наша письмова консультація буде корисна для осіб, які займаються підприємницькою діяльністю та є платниками податків.
- Станом на зараз вітчизняним законодавчим органом було ухвалено закон, який визначає особливості часткового повернення податкових перевірок документального характеру.
- Аналіз документів визначає, що законом зокрема визначається, що переноситься строк здійснення таких податкових перевірок, а саме з першого листопада перенесені перевірки на перше грудня поточного року.
- Також в новому законі визначається і про мораторій на проведення таких податкових перевірок для фізичних осіб-підприємців. Так, встановлено, що мораторій буде збережений для ФОПів, які перебувають на першій чи другій групі аж до грудня наступного 2024 року.
- До відома варто сказати, що прес-службою Міністерства фінансів України було надані роз’яснення щодо планів-графіків здійснення таких документальних перевірок (планових).
Так, у період з першого грудня поточного року до тридцять першого грудня 2024 року можуть бути включеними:
- Ті платники податків, які займаються (чи займалися) діяльністю виробництва і/або реалізації продукції, яка є підакцизною.
- Ті платники податків, які займаються діяльністю чи організацією проведення азартних ігор на вітчизняній території.
- Ті платники податків, які раніше надавали або надають і зараз платіжні чи фінансові послуги.
- Особи, що є нерезидентами, але займаються чи раніше займалися діяльністю в Україні за допомогою відокремлених підрозділів. Сюди також включаються і постійні представництва нерезидента.
- Окремі платники податків, які за підставою показників, які формувалися у підсумках 2021 року (календарного), можуть відповідати одному з вищезазначених критеріїв.
Правовий аналіз ситуації дозволяє зробити юридичний висновок про те, що прийнятий закон визначає і ряд певних випадків коли такі перевірки не буду проводитися. Також визначаються і деякі нюанси відносно відбору осіб, що є платниками податків.
- На підставі вивчення нового податкового законодавства слід зробити також юридичний висновок і про те, що з першого грудня поточного 2023 року буде діятиме мораторій на здійснення документальних податкових перевірок для осіб, що є платниками єдиного податку першої і другої групи. Така заборона перевірок буде діятиме аж до першого грудня наступного 2024 року.
- Крім того, мораторій буде стосуватися і тих платників, які мають свою податкову адресу зареєстровану на тимчасово окупованих територіях або на тих територіях, де відбуваються активні бойові дії.
- Дія мораторію буде поширюватися і на здійснення перевірок (фактичних) також у разі, якщо місцезнаходження об’єктів оподаткування перебувають на тимчасово окупованій території, або на території бойових дій.
- Законодавством визначено, що такі податкові перевірки можуть бути проведені лише у разі наявної безпечної ситуації та безпечних умов.