Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Для успішного ведення підприємницької діяльності в умовах жорсткої конкуренції все більшої актуальності набувають господарські об’єднання, що створюються за галузевими чи територіальними принципами.
- Загалом господарським об’єднанням є організація, що створюється з двох та більше підприємств з метою координації виробничої, наукової чи іншої діяльності, а також для вирішення нагальних проблем економічного та соціального характеру.
- Одним із видів договірних господарських об’єднань є асоціація, що являє собою об’єднання підприємств з метою координації господарської діяльності її учасників шляхом узгодження цін, освоєння ринків збуту та загалом захисту їх інтересів.
- Метою такого об’єднання може бути не тільки кооперація виробництва, але й поєднання ресурсів, створення ділянок для такого виробництва та як результат - підвищення ефективності.
Особливості господарської діяльності асоціації:
Основними ознаками даного об’єднання є наявність корпоративного середовища, відокремленого майна від майна учасників, яке може бути набутим в результаті господарської діяльності, а також передане самими учасниками, та договірний характер об’єднання, тобто створюється воно на добровільних засадах, шляхом укладення багатостороннього засновницького договору.
- Поряд з цим для асоціації є характерне централізоване управління, в порівнянні з іншими організаційно-правовими формами об’єднань.
- Як вже зазначалося, об’єднання - це організація підприємств, а отже об’єднуючись в асоціацію. такі підприємства не втрачають статусу юридичної особи і до того ж наділяються певними правами та обов’язками щодо діяльності асоціації.
Дані обєднання можна розмежувати на два види:
- ті. що займатимуться комерційною діяльністю (для їх створення необхідним є дозвіл від Антимонопольного комітету)
- та ті, що не передбачають ведення комерційної діяльності необхідним є погодження засновницького договору з Антимонопольним комітетом).
Загалом учасники мають право: добровільного виході з асоціації ( в порядку, що затверджений статутом), бути учасником інших господарських об’єднань, отримувати інформацію, що стосується підприємства.
- В свою чергу асоціація не втручається у підприємницьку діяльність своїх учасників.
- Варто зазначити, що в якості засновників асоціації можуть виступати підприємства усіх форм власності.
- Асоціація може виконувати функцію представництва інтересів своїх учасників при взаємодії з державними органами, або ж з іншими підприємствами, але виключно, якщо наявне відповідне рішення самих учасників.
- Загальними зборами асоціації може бути прийняте рішення щодо впровадження для учасників асоціації матеріальних внесків.
- Загалом розрізняють такі види внесків: вступні (одноразовий грошовий переказ учасника при вступі до асоціації), членські внески (порядок сплати та їх розмір визначаються загальними зборами), а також цільові внески, які сплачуються у вигляді грошового переказу учасником асоціації для фінансування певних програм, або ж задоволення потреб, що пов’язані із господарською діяльністю об'єднання.
- Щодо органів управління, то найвищим серед них є загальні збори, до повноважень якого віднесено право на затвердження статуту та внесення змін до нього, також розглядаються питання про включення до складу асоціації нових учасників, призначення виконавчого органу та врегулювання питань фінансового характеру.
- Поряд з цим, формується виконавчий орган, який може бути як одноосібним, так і колегіальним. Загалом до компетенції даного органу віднесено вирішення поточних питань, які пов’язані з діяльністю асоціації.
Процедура створення асоціації, яка не передбачає ведення комерційної діяльності:
- Першим кроком є збір всіх необхідних документів, а саме: статут асоціації, що приймається на загальних зборах, протокол, що підтверджуватиме наявність рішення про створення асоціації, паспорт та ідентифікаційний код, установчий договір, інформацію про цілі та предмет діяльності, назва асоціації.
- Далі варто узгодити засновницький договір та статут асоціації з Антимонопольним комітетом.
- Наступним кроком є подання зібраних документів державному реєстратору. Цей етап створення необхідний для того, щоб внести відомості про об’єднання, до відповідного ЕДР.
- Вже після проведення реєстрації, необхідним є отримання опису та виписки з ЕДР.
- Заключним кроком є реєстрація в контролюючих органах: податковій службі, органах статистики, а також потребується внесення відомостей до реєстру неприбуткових організацій.
Послуги юриста для бізнесу при створенні асоціації:
Бізнес-юрист підготує пакет необхідних документів, надасть точні консультації та допоможе в процесі державної реєстрації та зі зверненням до Антимонопольного комітету. Юрист для бізнесу в процесі створення господарського об’єднання – це не тільки гарантія правомірності всіх вищеописаних дій, але й дієвий спосіб запобігання негараздам та суперечностям, які можуть виникнути вже на етапі діяльності заснованої асоціації. Правовий захист бізнесу від протиправних посягань, комплексний юридичний супровід, врегулювання спорів, досудовим шляхом та в судовому порядку - це основні завдання, які виконуватиме юрист при наданні своїх послуг.