Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Відповідно до загальних принципів судочинства, що передбачаються чинним законодавством, судовий процес ґрунтується на засадах рівності всіх учасників, змагальності сторін, а також рівних можливостей та свободи у поданні ними доказів.
- Виходячи з цього можна стверджувати, що протягом розгляду справи сторони наділені правом викладати свої вимоги, заперечення, обґрунтовувати правову позицію по справі у заявах, що стосуються суті справи.
- Однією із таких заяв є відзив на позов, що являє собою процесуальний документ, в якому відповідач обґрунтовує свої заперечення проти поданого позову та є найбільш поширеним інструментом захисту прав та інтересів.
- Скориставшись таким інструментом, сторона по справі не тільки забезпечить своє право на захист від необґрунтованих позовних вимог, але й допоможе встановити справжній характер оспорюваних правовідносин вже під час судового розгляду.
- Позовні вимоги можна заперечувати повністю, або ж частково, але якщо не скористатися відзивом, то вважатиметься, що відповідач визнає позов за замовчуванням, а справа в такому випадку розглядатиметься судом за наявними матеріалами.
Вимоги до відзиву на позов:
Згідно зі ст. 178 ЦПК зміст відзиву становлять відомості про позивача та відповідача, позовні вимоги. які визнаються відповідачем, зазначаються обставини, які визнає відповідач, а також правові оцінки таких обставин з якими він погоджується, заперечення, що належним чином обґрунтовуються доказами та нормами права, заперечення до розмірів судових витрат та перелік документів, що додаються до відзиву.
- Проаналізувавши дані вимоги до змісту, можна стверджувати про те, що будь-які заперечення відповідача повинні бути не тільки детально описаними, але й підкріплюватися зібраними доказами, що дають можливість встановити наявність або ж відсутність певних обставин та обґрунтовуватися правовими нормами.
- Загалом відзив на позов подається після отримання відповідачем ухвали про відкриття провадження, що і наділятиме його правом на подання даної процесуальної заяви.
- Щодо строків, то вони встановлюються судом, але не можуть бути меншими ніж 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження.
Суд, встановлюючи строки для подачі відзиву, виходить з того щоб відповідач мав змогу зібрати всі необхідні докази та направити відзив іншим учасникам процесу до початку підготовчого засідання.
- При складанні відзиву варто звернути увагу на документи, що до нього додаються, а саме: докази, якими відповідач обґрунтовує обставини викладені у відзиві, документи, які дають можливість встановити, що відповідач надіслав відзив та додатки до нього іншим учасникам, а також довіреність, або ж інший документ, який встановлює повноваження представника (у випадку, якщо відзив подається представником).
- Оскільки ключовим у процесі заперечення позову є докази, то варто звернути увагу й на них.
- Відповідно до ст. 76 ЦПК в якості доказів можуть витупати бідь-які дані на підставі яких можна встановити наявність чи відсутність обставин, якими обґрунтовуються вимоги або ж заперечення учасників справи.
- Посилаючись на певну обставину, учасник справи забов’язаний довести їх наявність чи відсутність саме за допомогою доказів. В якості доказів можуть виступати письмові джерела, речові, електроні докази, показання свідків, висновки експертів.
- Головною умовою є те, щоб зібрані докази бути достовірними, достатніми, допустимими та належними.
Процедура складення відзиву:
- Першим кроком є безпосередній аналіз самої позовної заяви. На цьому етапі відповідачу варто визначитися з якими обставинами або ж правовими оцінками він погоджується та визнає їх повністю або ж частково, а також з тими вимогами чи обставинами, які викликають в нього заперечення.
- Визначившись з тим, що заперечуватиметься, варто перейти до зібрання доказів, якими обґрунтовуватимуться дані заперечення. Докази збираються та оформлюються відповідно до вимог, що встановлені законодавством. Варто зазначити, що послуги адвоката на цьому етапі є вкрай важливими, адже встановлення обсягу тих даних, яких буде достатньо в процесі доказування є ключовим, ну і до того ж адвокати наділені правом подачі адвокатських запитів, що може значно пришвидшити процес збору .
- Наступним кроком є складення відзиву з дотриманням всіх вищезазначених вимог щодо змісту та документів. які до нього додаються. Також важливим є те, що відзив підлягає підписанню самим відповідачем або ж його представником.
- Заключним етапом є подання складеного відзиву на позов у встановлені судом строки. Подавати можна безпосередньо до канцелярії, або направити поштою. Паралельно з подачею відзиву до суду, також необхідно надіслати його копію та додані документи до інших учасників справи.
Допомога юриста у складенні відзиву:
Участь представника у судовому процесі є вкрай важливою, а однією із функцій, яку він при цьому виконує є підготовка процесуальних документів, в тому числі і відзиву. Адвокат проведе правовий аналіз ситуації, визначить перелік необхідних доказів, допоможе у їх зібранні та складе відзив, що відповідатиме всім законодавчо- встановленим вимогам. Вже на етапі судового розгляду, адвокат забезпечить обрання ефективної стратегії захисту та належним чином представить інтереси свого клієнта в суді.