Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
В конкурентному економічному та соціальному середовищі актуальним є об’єднання суб’єктів для задоволення своїх потреб та інтересів.
- Одним із таких об’єднань є виробничий кооператив, що являє собою юридичну особу, яка створюється за допомогою об’єднання фізичних осіб з метою організації виробництва або ж іншої господарської діяльності та характеризується обов’язковою трудовою участю.
- Створення виробничого кооперативну допоможе задовольнити економічні та соціальні потреби його членів, залучити додаткові товари, послуги, ресурси тим самим підвищивши ефективність господарської діяльність,
Правові засади членства в кооперативі:
- Відповідно до ст. 10 ЗУ "Про кооперацію" членом кооперативну може бути як громадяни України, так і особи без громадянства, або ж іноземці, юридичні особи.
- Головною умовою є внесення вступного внеску та паю, розмір яких закріплюється статутом, та загалом дотримання вимог, які визначені в установчому документі.
- Для фізичних осіб передбачається і віковий ценз, адже брати участь в діяльності даної юридичної особи може фізична особа, яка досягла шістнадцяти років.
- Зі вступом до кооперативу, особа отримує певний обсяг прав, а саме: брати участь в діяльності кооперативу, обиратися в органи управління, голосувати на загальних зборах, користуватися послугами кооперативу, отримувати передбачені виплати, а також право одержання паю у разі виходу з кооперативу.
Поряд з цим передбачаються й обов’язки: додержуватися вимог статуту, виконувати рішення органів управління, а також забов’язання перед кооперативом, сплачувати внески, що передбачаються статутом.
Для того щоб стати членом кооперативу варто написати відповідну заяву, внести вступний внесок та пай.
Рішення про прийняття нового члена до кооперативу обов’язково затверджується загальними зборами.
Установчі документи та органи управління виробничим кооперативом:
- Установчим документом є статут, що направлений на детальне регулювання діяльності даної юридичної особи.
- Загалом статут повинен визначати назву кооперативу, мету створення, склад, порядок вступу нових членів, а також обсяг їх прав та обов’язків, умови розпорядження майном, що належить кооперативу та інші вкрай важливі аспекти діяльності.
- Органами управляння вважаються: загальні збори, виконавчий орган, спостережна рада.
- Серед компетенцій загальних зборів можна виділити наступні: затвердження статуту, створення інших органів управління, встановлення порядку, за яким розподілятиметься дохід кооперативу, затвердження розмірів внесків і паїв, та прийняття інших рішень.
- До компетенцій виконавчого органу законодавством віднесено: здійснення функцій управління в певний період, представлення інтересів у взаємовідносинах з іншими фізичним або ж юридичним особами або ж органами.
- Щодо спостережної ради, то її основним завданням є контроль за дотриманням вимог установчого документу, а також контролювання діяльності правління (виконавчого органу).
- Створення спостережної ради є актуальним, якщо кількість членів кооперативу є більшою за 50 осіб.
Процедура створення виробничого кооперативу:
- Першим кроком у створенні виробничого кооперативу є скликання установчих зборів, на яких і прийматиметься відповідне рішення. Паралельно з прийняттям рішення, формується установчий документ, вирішуються всі організаційні питання та складається список всіх членів кооперативу. Також вкрай важливим є підготовка відповідного протоколу, який і засвідчуватиме прийняте рішення про створення даної юридичної особи. Протокол підлягає підписанню головуючим та секретарем зборів.
- Далі варто перейти до збору необхідних документів для проведення державної реєстрації, а саме: відповідна заява, затверджений статут, рішення про створення кооперативу, квитанція про сплату адміністративного збору, а також документи, що підтверджують структуру власності засновників.
- Наступним кроком є безпосередня подача зібраних документів до державного реєстратора. Державна реєстрація полягає у внесенні відомостей про юридичну особу до відповідного ЕДР. Заявнику видається витяг з реєстру за результатами реєстраційних дій.
Послуги юриста у створенні виробничого кооперативу:
Попередня консультація юриста при створенні кооперативу допоможе не тільки правильно сформувати його склад, органи правління, фонд, але й підготувати необхідні документи для державної реєстрації.
Виходячи з того, що скликання установчих зборів, затвердження статуту та всіх інших вкрай важливих положень потребують правовий аналіз ситуації з використанням чинного законодавства, то допомога юриста набуває досить вагомо значення.