Детальніше
Працюю юристом з 2015 року.
Відповідно до Цивільного Кодексу України право власності – це право людини на певне майно, яке вона реалізовує самостійно, незалежно від волевиявлення інших. Дуже часто людина стикається з тим, що вона бажає придбати майно, тому виникає необхідність перевірити нерухомість задля уникнення ризиків в майбутньому. Статистика шахрайських дій щодо об’єктів нерухомості є досить невтішною.
Перевірка нерухомості перед придбанням включає дослідження документів на право власності.
Документ на право власності – це договір, свідоцтво, рішення, що підтверджує право особи володіти, користуватися та розпоряджатися майном. Вид документу на нерухомість залежить від того, яким чином людина отримала це майно.
До документів, які підтверджують право власності на майно належить:
- договір, на підставі якого в особи виникло право на майно. До них належать: договори купівлі-продажу, іпотеки, довічного утримання, лізингу, дарування, міни;
- свідоцтво про отримання спадщини. Видає цей документ нотаріус;
- рішення суду, яке набрало законної сили та яким підтверджується набуття свого права на об’єкт;
- свідоцтво на певну частку одного з подружжя у разі смерті. Таке свідоцтво видає нотаріус;
- свідоцтво про купівлю об’єкта на аукціоні;
- свідоцтво, що видає орган місцевого самоврядування;
- технічний паспорт
Цей перелік не є вичерпним.
Слід зазначити, що раніше громадянам видавалися свідоцтва на право власності, а з 2016 року видається витяг з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.
Завжди вимагайте оригінали документів на майно у власника. Звертайте увагу чи немає на документах слідів підробок, потертостей. Також, дослідіть чи у власника є неповнолітні діти. В такому випадку слід отримати дозвіл органу опіки та піклування. Також, вимагається згода подружжя на продаж.
Якщо людина є власником майна, цей факт необхідно юридично підтвердити, зареєструвавши об’єкт в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. Реєстрацією права власності на нерухоме майно займається Центр надання адміністративних послуг або нотаріус.
Реєстратору слід подати такі документи: заява, документ, що посвідчує особу, документ на нерухомість, квитанцію про сплату адміністративного збору.
Для реєстрації права власності державний реєстратор перевірить документи, виявить факти неможливості реєстрації права, внесе інформацію до реєстру, наддасть витяг про право на об’єкт. Заява розглядається протягом п’яти робочих днів з моменту подачі.
Якщо ж у випадку коли особа загубила документи на об’єкт, вона повинна звернутися, до органу, що попередньо його видав для отримання дублікату. Якщо дублікат отримати не можливо необхідно звернутися до суду для визнання права власності.
Особа сама може перевірити нерухомість на сайті Міністерства юстиції України в кабінеті електронних послуг. Єдиною умовою є наявність електронного цифрового підпису та оплата послуги. Інформація в реєстрі є про об’єкти нерухомого майна, юридичні дії щодо якого здійснювались після 2013 року. Повна інформація про об’єкт надається у формі виписки. Для отримання виписки вам необхідно мати інформацію про власника або об’єкт нерухомості. В інакшому випадку, якщо об’єкт був придбаний до 2013 року, людина змушена домогтися документів у власника.
Незалежно від того яким чином ви отримаєте підтвердження про право власності через ЦНАП чи онлайн, ці документи будуть мати однакової юридичної сили.
Будь-яка нерухомість має певну юридичну історію від створення до продажу. Тому, придбання нерухомості потребує дослідження всіх документів на це майно. Звертаючись до юриста, щоб перевірити нерухомість, ви отримаєте консультацію, вам перевірять та підготують необхідні документи, представлять ваші інтереси.