Юрист з десятирічним стажем роботи. Займаюсь складанням договорів, написанням претензій та позовів, супроводжую виконавчі провадження, складаю установчі документи для юридичних осіб, займаюсь державною реєстрацією юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. Також надаю послуги адвоката у сферах цивільного та господарського права.
Передмова
Ця стаття завершує цикл публікацій про компенсацію за знищене житло. Наостанок я надам вказівки щодо: підготовки до подання електронної та паперової заяви, відкриття банківського рахунку, припинення права власності на колишнє житло, орієнтовному підрахунку суми виплати.
Подання заяви онлайн: підготовчі дії
В попередніх статтях я писав, що заяву на виплату компенсації можна подати:
- В паперовому вигляді – через центри надання адміністративних послуг, нотаріусів, органи соцзахисту населення.
- В електронному вигляді – використовуючи мобільний додаток “ДІЯ”.
Подання паперової заяви потребує спрощеної підготовки: треба зібрати всі документи, які підтверджують ваше володіння зруйнованим будинком (квартирою) та прийти з ними до ЦНАПу. Далі все зробить працівник центру, вам залишатиметься лише підписати документи, підготовлені ним.
Подання електронної заяви є складнішим:
- Спочатку необхідно встановити на телефон застосунок “ДІЯ”, для чого потрібно мати сумісний смартфон. Пройти електронну ідентифікацію та авторизуватись в додатку.
- Відкрити спецрахунок в “Ощадбанку” (на нього надійдуть гроші на купівлю нового житла). Перевірити, що інформація про рахунок та його номер наявні в додатку “ДІЯ”.
- Зайти в застосунок та подати заяву про виплату.
- Завантажити в систему копії правовстановлювальних документів на знищене житло (заскануйте їх та скопіюйте в смартфон заздалегідь).
Після подання заяви “ДІЯ” надішле автоматичне повідомлення про її прийняття до розгляду. В застосунок можуть надіслати сповіщення про потребу надати додаткові документи, тому слідкуйте за звуковими та візуальними оповіщеннями від додатка.
Не забудьте: на кожне зруйноване житло подається окрема заява.
Відкриття банківського рахунку
- Не всім подобається “Ощадбанк”, тож у вас безсумнівно виникне питання – “чи можна відкрити рахунок для отримання компенсації в іншому банку”.
- Порядок надання виплати за зруйноване житло наразі передбачає залучення лише “Ощадбанку”. Можна очікувати розширення кількості залучених банків – як в державній програмі “єВідновлення”, але поки цього немає.
- Відкриття рахунку в “Ощадбанк” потребує особистого відвідування відділення банку з паспортом, ідентифікаційним номером, довідкою ВПО (виключно для переселенців). Якщо у вас є родичі похилого віку, які не зможуть прийти до банку, оформить від них нотаріальну довіреність на відкриття рахунку.
Припинення права власності на знищене житло
Будь-який приватний будинок та квартира реєструються в державному реєстрі прав власності за певною людиною – їх власником. При наданні компенсації право власності на зруйноване житло підлягає припиненню, для чого розроблена окрема процедура.
Власник, який звернувся за компенсацією, подає до ЦНАПу:
- Засвідчену нотаріально заяву про реєстрацію припинення права власності на попереднє житло.
- Свідоцтво про право власності на житло.
Інформація про знищений приватний будинок (квартиру) попередньо вноситься до Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва:
- посадовими особами військової адміністрації.
- головою міської (сільської та селищної) територіальної громади.
Розрахунок суми компенсації
Корисно знати як отримати компенсацію, однак не менш цікавить – скільки ж грошей дадуть за зруйновану квартиру. Наведу приклад умовного розрахунку з такими вихідними даними:
- Регіон: Донецька область, місто Бахмут.
- Рік зведення будинку: 1950.
- Площа квартири: 84 кв.м.
- Кількість кімнат: 3.
- До формули додаю:
- Показник вартості 1 кв. м. житла на вторинному ринку: 36422.33 грн.
Спеціальні коефіцієнти:
- Для 3-кімнатних квартир: 0,9096.
- По Донецької області: 0,5.
- Для будинків, збудованих у 1950 році: 0,69
Рахую суму компенсації: 36422.33×0,5×0,9096×0,69×84 = 960 100 грн.
Отже, трикімнатна квартира у будинку 1950 р. в місті Бахмут оцінюється в 960 100 гривень. Звісно, це мало, і за такі гроші нормальне житло не купиш.
- Тому рахую далі. Є друга формула, яка дозволяє вирахувати, скільки коштуватиме збудувати квартиру площею 84 кв.м. в наш час та по теперішнім цінам.
- Беру вартість одного квадратного метра житла – 21925 грн, та помножую її на загальну площу квартири:
- 21925×84 = 1 841 700 грн.
- Різниця між двома сумами: 1 841 700 - 960 100 = 881 600.
Компенсація не може бути меншою ніж вартість побудови нової квартири такої ж площі. Тому її розмір збільшується на 881 600 та становить один мільйон вісімсот сорок одна тисяча сімсот гривень. Це вже дещо краще.
Зверніть увагу: цей підрахунок умовний, його завдання – показати як розраховуватимуть суму компенсації за знищене житло. Дані про будинок є вигаданими. Спеціальні коефіцієнти окремі для кожної області та залежать від року побудови будинку. Щоб не помилитись при підрахунку, краще не рахувати самому, а звернутись з цим до юриста.
Тепер покажу як порахувати суму компенсації за приватний будинок.
Беру вихідні дані:
- Показник вартості одного квадратного метра на вторинному ринку: 22197.14 грн.
- Регіональний коефіцієнт для міста Бахмут Донецької області – 0,5.
- Площа будинку: 300 кв.м.
- Рахую: 22197.14×0,5×300 = 3 329 571 грн.
- З'ясовую, скільки коштуватиме наново побудувати будинок такої ж площі:
- 21925×300 = 6 577 500 грн. Це є остаточною сумою компенсації за знищений приватний будинок.
Післямова
- Залишилось розглянути останнє питання – як юрист допоможе отримати компенсацію за житло. Наче ж все виглядає просто, та ви можете впоратись самі. Навіщо наймати когось, ще й платити гроші?
- Коли читаєш інструкцію, все здається легким. В реальності ви стикнетесь з негнучкою бюрократичною системою держави та неочікуваними труднощами, які складно подолати без підготовки та досвіду читання й розуміння законів.
- Чимало людей, які залишились без житла, переїхали з окупованих територій та повністю знищених міст. Рятуючись, вони втратили документи на квартири – і не знають як їх відновити. В подібний ситуації звернення за юридичною допомогою надзвичайно необхідне.
- Якщо відновлювати документи не потрібно – юрист теж стане у нагоді. Він може допомогти внести запис про право власності на квартиру, зареєстроване до 2013 р., в новий реєстр прав власності (без цього компенсацію не отримати).
Юрист може супроводити вас до ЦНАПу (нотаріуса, органу соцзахисту) та “підстрахувати” при поданні заяви про компенсацію, відповісти на несподівані питання та вирішити раптові труднощі на місці. Адвокат взагалі може подати документи замість вас і без вашої присутності – закон дозволяє так вчинити.
- Звісно, адвокат та юрист мають бути надійними. Саме такі фахівці пропонують свої послуги на юридичному маркетплейсі “Консультант”.
- Наш сервіс пропонує вам отримати письмову консультацію адвоката (юриста) щодо отримання компенсації за зруйноване житло. Для цього встановіть мобільний застосунок “Консультант”, замовте послугу “Правовий аналіз ситуації” та очікуйте на відповідь від фахівця.
- Письмова консультація включає перевірку документів юристом та надання вам правового висновку з рекомендаціями по вирішенню наявної проблеми, строками та вартістю послуг.
- Допомога адвоката (юриста) надається онлайн, що надзвичайно зручно та так само надійно, як і від “офісного” адвоката, до якого можна завітати та поговорити.
- Звертайтесь до юридичного маркетплейса “Консультант” – та отримайте якісну і доступну правову допомогу.