Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Судова система в багатьох країнах формується за принципом підзвітності, тобто існує чітка вертикаль з своїми інстанціями.
- А тому в учасників процесу в суді першої інстанції є можливість подати скаргу на рішення суду шляхом його перегляду апеляційним судом, що в свою чергу дозоляє забезпечити один із основних принципів судочинства.
- Загалом апеляційне провадження - це самостійна стадія кримінального процесу, в рамках якої апеляційних суд на підставі скарги переглядає рішення суду першої інстанції, що не набрали законної сили.
- Перевірка здійснюється в першу чергу на предмет дотримання законності, обґрунтованості та додержання всіх процесуальних та матеріальних норм.
Особливості апеляційного провадження в кримінальному процесі:
Спершу варто висвітлити виключне значення апеляційного оскарження, адже воно дає змогу не допустити незаконного, або ж необґрунтованого засудження обвинуваченого, виступає додатковою гарантією справедливості рішення місцевого суду, а також сприяє захисту прав та інтересів потерпілого, цивільного позивача та інших учасників провадження.
Отже. саме апеляція виступає тим своєрідним інструментом завдяки якому, рішення суду, що приймалося з допущенням значної кількості помилок, не набере своєї законної сили та не буде допущене до виконання.
Чинне законодавство чітко визначає перелік рішень, що можуть бути оскаржені в порядку апеляційного провадження, а саме:
- вироки,
- ухвали суду,
- ухвали, винесені слідчим суддею, або ж інші ухвали. які постановлялися до винесення рішення суду.
Подавати скаргу можуть:
- обвинувачений,
- його захисник,
- законний представник,
- потерпілий,
- цивільний відповідач та інші учасники.
Щодо особливостей подання самої апеляції, то у випадку оскарження рішення суду - варто подавати скаргу безпосередньо до того суду, який виніс оскаржуване рішення.
- Ухвали слідчого судді оскаржуються шляхом подання скарги безпосередньо до апеляційного суду.
- Вкрай важливим є також дотримання строків, а саме: оскарження вироків можливе протягом 30 днів з дня їх винесення, ухвал слідчого судді - 5 днів, ухвал, що стосуються запобіжних заходів - 5 днів, інші ухвали місцевого суду повинні оскаржуватись у семиденний строк.
- Якщо ж уповноваженим на подання апеляційної скарги суб’єктом буде прийняте рішення, щодо оскарження, то даний факт понесе за собою певні процесуальні наслідки.
- Подання скарги зупиняє набрання законної сили та виконання вироків та ухвал суду.
- Якщо ж оскаржуватиметься ухвала слідчого судді, то скарга зупинить набрання законної сили такої ухвали, але поряд з цим виконання даної ували залишається можливим.
Процедура апеляційного оскарження:
- Першим кроком є підготовка самої апеляційної скарги. Згідно із ст. 396 КПК скаргу варто подавати в письмовій формі із зазначенням в ній найменування апеляційного суду, відомостей скаржника, чітко сформульованих вимог оскарження, що підкріплюватимуться належним обґрунтуванням, клопотанням, а також переліком тих матеріалів, які до неї додаватимуться. Скарга підлягає підписанню особою, що її подає. Під час підготовки апеляційної скарги вкрай рекомендованими є послуги, що надає адвокат по кримінальних справах.
- Подавати скаргу варто з дотриманням вищезазначених процесуальних вимог. Протягом трьох днів після закінчення строків, які даються на апеляційне оскарження, місцевий суд передає скаргу до апеляційного. Далі скарга потрапляє до судді -доповідача апеляційного суду, який і здійснює перевірку отриманого на предмет дотримання всіх вимог. Якщо ж порушень не виявлено, шляхом постановлення відповідної ухвали апеляційне провадження вважатиметься відкритим.
- Після відкриття провадження відбуваються підготовчі дії, а саме: вирішуються організаційні питання, надсилаються копії постановленої ухвали учасникам, та пропонується подача нових доказів. Етап підготовки закінчується прийняттям відповідної ухвали.
- Наступною стадією є безпосередній судовий розгляд, що відбувається за правилами, що встановлені і для судів першої інстанції.
- В результаті розгляду суд може не змінювати, або ж змінити ухвалу чи вирок, що приймався судом першої інстанції, скасувати ухвалу або ж вирок, ухвалити новий вирок чи ухвалу, закрити кримінальне провадження, або ж взагалі призначити новий розгляд вже у суді першої інстанції.
Адвокат з кримінальних справ в апеляційному провадженні:
Оскільки процес оскарження передбачає підготовку процесуальних документів, звернення до суду та значну кількість юридичних особливостей, то кримінальний адвокат стане у нагоді на кожній з вищеописаних стадій. Правовий аналіз справи, підготовка апеляції, що відповідала б всім законодавчо-встановленим вимогам, подача скарги у вищезазначені строки, а також представлення інтересів клієнта у суді – це основні завдання, які виконуватиме адвокат у кримінальних справах.