Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Доволі незвичним і водночас актуальним в зимовий період є питання щодо того, хто має нести відповідальність за пошкоджений автомобіль мешканця будинку, який належить до об’єднання співвласників багатоквартирного будинку (далі-ОСББ).
- Про особливості однієї судової справи з приводу даного питання, буде впригоді наша письмова консультація.
- Здійснюючи правовий аналіз ситуації та вивчення законодавства в сфері ОСББ слід сказати, що дане об’єднання бере на себе зобов’язання з утримання їх багатоквартирного будинку.
- Також сюди слід включати і виконання тих функцій, які на таке об’єднання покладаються на рівні законодавства, адже такий висновок був наданий і місцевим апеляційним судом Хмельницького, який розглядав подібну справу за № 686/6810/23.
Аналіз документів зазначеної справи дозволяє зрозуміти, що суть спору полягала в відшкодуванні збитків матеріального характеру мешканцю будинку ОСББ (позивачу), який припарковав свій автомобіль поряд з будинком і внаслідок непогоди на авто позивача впала брила льоду та снігу.
- Після здійснення експертизи було визначено, що загальна сума збитків склала більше, ніж 73 тисячі грн.
- Так, судом першої інстанції позов мешканця був задоволений, але представники ОСББ оскаржили таке рішення в апеляційному порядку.
- В своїй скарзі органом об’єднання було надано висновки з приводу того, що ОСББ не вважається управителем і балансоутримувачем будинку.
- Також наголошувалося на тому, що дах багатоквартирного будинку не повинен бути очищеним, так як згідно з проектом покрівлі визначається неможливість падіння брил снігу та льоду.
- Крім того, в апеляційні скарзі наголошувалося на тому, що автомобіль позивача був неправильно припаркований, адже були наявні порушення правил дорожнього руху. Наголошували на тому, що територія біля будинку не відведена для паркування.
Натомість апеляційним судом було надано наступний висновок:
- так як зазначене об’єднання на самостійній основі управляє багатоквартирним будинком, який є об’єктом житлового фонду, то відповідно до чинного законодавства в сфері об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, таке ОСББ слід вважати управителем такого будинку.
- Звідси стає зрозумілим, що у ОСББ наявний обов’язок з утримання такого будинку.
- Крім того, в Правилах утримання жилих будинків та прибудинкових територій визначається, що у разі якщо на даху багатоквартирного будинку наявна велика кількість снігу і він накопичується, у такому разі слід скидати його на землю, а у місцевостях, де є широкі тротуари, слід такий сніг формувати у вали.
- Апеляційний суд наголосив і на тому, що Законом України «Про благоустрій населених пунктів» благоустрій і утримання території, що знаходиться поряд із багатоквартирним будинком, повинна проводитися балансоутримувачем будинку чи іншою організацією, з якою була укладена угода.
- Також слід зробити юридичний висновок про те, що даним законом також визначається і право осіб на звернення до судових органів щодо відшкодування завданої шкоди, якщо така шкода буда нанесена здоров’ю або майну особи через бездіяльність чи дії балансоутримувачів будинку.