Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Нещодавно Верховною Радою України було підтримано проект закону в сфері порушення комендантської години в Україні.
- Дане питання стає все більш актуальним в час воєнного стану, адже за статистичними даними все більше людей останнім часом порушують умови комендантської години.
- Наша письмова консультація присвячена питанню новому законодавстві в даній сфері.
- Так, прийнятим законом передбачається посилення відповідальності у разі перебування особи поза межами приміщення (на вулиці) та без наявної спеціальної перепустки в комендантський (нічний) час.
Правовий аналіз ситуації визначає, що у разі порушення комендантської години особа може бути притягнена до адміністративної відповідальності, так на «порушника» можуть бути накладені штрафні санкції, розмір яких буде сягати від 500 до 1000 неоподаткованих мінімумів громадян.
- Таким чином розмір штрафу буде складати від 8500 грн. до 17000 грн. Законом визначається, що у разі якщо «порушник» повторно здійснив дане порушення, то у такому разі він може бути оштрафований на суму, яка буде вдвічі більше, ніш попередня.
- Існує також і особливість відносно такого порушення з боку осіб, що займаються підприємницькою діяльністю, адже у такому разі штрафні санкції будуть сягати від 3000 до 6000 неоподаткованих мінімумів громадян.
- В грошовому еквіваленті – це з 51000 грн. до 102000 грн., а у разі його повторного порушення, сума також буде збільшуватися: з 170000 грн. до 340000 грн.
- Слід сказати і про те, що даний проект закону був зареєстрований в жовтні 2023 року і до його розробки долучалися і органи Національної поліції України та Міністерство внутрішніх справ.
Аналіз документів чинного закону дає підставу зрозуміти, що накладання такої відповідальності буде оминати осіб правоохоронних органів, військовослужбовців Збройних Сил України, а також прикордонників.
- Також це буде торкатися і представників Тероборони, працівників спецслужб і інших формувань, певних осіб державної служби і робітників, які задіяні до роботи на підприємствах критичної інфраструктури.
- Однак тут слід наголосити на тому, що останні повинні мати з собою в наявності спеціальну перепустку.
- Варто наголосити і на тому, що станом на сьогодні ще у разі порушення комендантської години особа може бути оштрафована в сумі до 255 грн.
- Хоча у разі, якщо особа не чинить опору, поводить себе на адекватному рівні та розуміє що здійснила порушення, у такому разі поки що вона зможе отримати лише усне зауваження без сплати штрафу.
- А от при вчиненні опору співробітникам правоохоронних органів, до такого порушника патрулем може бути застосована і фізична сила, спеціальні засоби або навіть зброя.
- Таким чином наголошуємо на тому, що варто виконувати всі вимоги (але які не порушують чинне законодавство) органів правопорядку.
- Також слід зробити юридичний висновок про те, що в Міністерстві внутрішніх справ наголошують на тому, що в час комендантської години цивільні особи мають право знаходитися лише у випадку, якщо вони прямують до споруд цивільного захисту та під час повітряної тривоги або надають медичну (домедичну) допомогу іншим особам чи допомагають в евакуаційних заходах для населення.