Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Одним із основних принципів національного судочинства є принцип змагальності, тобто сторони процесу шляхом збирання доказів їх аналізу та представлення перед судом, обґрунтовують істотні обставини справи і тим самим відстоюють свою правову позицію.
- Фундаментальним в цьому процесі є діяльність з доказування, тобто встановлення за допомогою доказів всіх фактів, що мають значення для вирішення кримінального провадження.
- Учасники доказування (захисник, слідчий, прокурор, слідчий суддя) встановлюють точну та повну дійсність події кримінального правопорушення, або ж відсутність такої події, винуватість або ж не винуватість певної особи, та інші обставини, які мають значення для справи.
- Поряд з цим не кожен доказ можна вважати таким, що виконуватиме свою процесуальну роль, адже всі докази, які збираються як стороною обвинувачення так і стороною захисту повинні відповідати вимогам належності, допустимості, достовірності та достатності.
Ключові етапи доказування в кримінальному процесі:
- Збирання доказів. Під збиранням доказів варто розуміти сукупність дій уповноважених суб’єктів, які спрямовані на пошук, виявлення, витребування та подальше закріплення в належній формі доказової інформації, що реалізовується виключно в межах, які встановлюються процесуальним законодавством. Відповідно до ст. 93 КПК на збирання доказів вповноважуються: потерпілий, представник юридичної особи, сторона обвинувачення, сторона захисту. Інструменти збирання доказів, які мають вищеперелічені суб’єкти звісно є різними, але кожен етап, починаючи від виявлення доказової інформації, закінчуючи її вилученням та зберіганням повинен здійснюватись відповідно до чинного законодавства, а будь-яке допущене порушення буде ставити під сумнів допустимість таких доказів. Основними джерелами доказів є показання, речові докази, документи, висновки експертів.
- Перевірка доказів. Всі докази, що бути зібрані уповноваженими суб’єктами, мають бути ретельно та комплексно перевірені, адже висновки, які робитимуться в подальшому вже під час судового розгляду повинні ґрунтуватися виключно на перевіреній доказовій інформації. Основною метою даного елементу доказування є встановлення достовірності зібраних доказів. Для цього варто детально дослідити сам доказ, намагатись знайти нову доказову інформацію, яка б підтвердила доказ, або ж навпаки спростувала його, встановити джерело доказу та реалізувати інші способи, що допоможуть здійснити перевірку. Саме на цьому етапі встановлюється відповідність доказів вищезазначеним вимогам.
- Оцінка доказів. Ще одним вкрай важливим елементом, що реалізується за внутрішніми переконаннями та відповідно до норм законодавства, суб’єктами доказування є оцінка доказів. Під час оцінки встановлюється можливість кожного окремого доказу підтвердити або ж спростувати певну обставину, достовірність, належність та допустимість доказової інформації. відповідно до ст. 94 КПК повну та неупереджену оцінку забов’язані провести слідчий, прокурор, слідчий суддя та суд. Виходячи з цього, можна стверджувати, що даний елемент доказування присутній на всіх етапах кримінального процесу.
Адвокат по кримінальних справах в процесі доказування:
- Згідно з ч.1 ст. 93 КПК збирання доказів може здійснюватись стороною захисту.
- Окрім підозрюваного, обвинуваченого або ж засудженого, до сторони захисту входить звісно й адвокат.
- Чинне законодавство встановлює можливість залучення адвоката на будь-якій із стадій кримінального процесу для надання правової допомоги своєму клієнтові та комплексного захисту його прав та інтересів.
- Звісно, адвокат у кримінальних справах не несе обов’язок доказування, але наділяється правом на зібрання доказів, на основі яких вибудовуватиметься стратегія захисту.
- До процесуальних дій ( допит, обшук, огляд та ін.), за участю підозрюваного або ж обвинуваченого, може бути залучений адвокат, який може застосувати засоби, що допоможуть спростувати підозри, обвинувачення, захистити від порушень процесуального права свого клієнта.
- Стороні захисту надається право на витребування доказів ( речей, копій необхідних документів, висновків експертів, відомостей), а із залученням адвоката, даний процес стає набагато результативнішим.
- Адвокат з кримінальних справ має право на направлення відповідних запитів, ознайомлення з документами, опитування осіб (за їх згоди), вилучення речей, та фіксацію процесуальних дій, в яких він бере участь.
- Поряд з цим, кримінальний адвокат може ініціювати проведення певних слідчих дій, шляхом подачі клопотання до слідчого, або ж прокурора, а якщо ж у проведенні було безпідставно відмовлено то оскаржити відмову слідчому судді.
- Отже, можливості адвоката щодо зібрання виправдовувальних доказів є значно ширшим, а тому встановлення невинуватості, меншої винуватості чи обставин які пом’якшують кримінальну відповідальність здійснюватиметься набагато ефективніше.