Закінчую перший курс Державного університету економіки і технологій, на юридичному факультеті. Вже рік консультую клієнтів юридичної клініки, що створена на базі університету. Беру активну участь у проходженні курсів з саморозвитку та підвищення професійного рівня юристів. Прагну постійно опановувати нові знання та закріпляти їх на практиці.
Бувають випадки, коли не всі обставини справи відомі її учасникам на момент судового розгляду, а тому чинним законодавством передбачається можливість перегляду судових рішень за нововиявленими обставинами, що в свою чергу сприяє винесенню дійсно законних та обґрунтованих рішень, а також захисту прав та інтересів учасників судового провадження.
Згідно зі ст. 423 ЦПК ухвала, рішення чи постанова суду, якими було завершено розгляд справи і які набрали законної сили, можуть переглядатися за нововиявленими обставинами.
Особливості перегляду рішень:
- Спершу варто з’ясувати правову сутність нововиявлених обставин, що являють собою юридичні факти, які існували на момент розгляду справи у суді мали істотне значення для такої справи, але з певних причин не були, та не могли бути відомими учасникам.
- Врахування даних аспектів має вагоме значення, наприклад, якщо ж обставина виникла вже після постановлення рішення судом, вона не може вважатися нововиявленою. Також важливим є й те, що такі обставини повинні входити до предмета доказування у справі.
- Загалом, нововиявлені обставин мають виключне значення під час судового провадження, адже вони можуть спростовувати факти мотивуючись якими суд приймав своє рішення, можуть стати вагомим підтвердженням тих фактів, які суд не взяв до уваги під час розгляду, або ж слугувати визначенням нових обставин, які мають істотне значення.
- Також варто розрізняти інші види проваджень із перегляду судових рішень (апеляційне, касаційне) та провадження у зв’язку із нововиявленими обставинами, адже вони мають різний зміст та мету.
- Зокрема метою апеляційного провадження є встановлення судових помилок, тобто перевірка рішення на законність та обґрунтованість, а перегляд за нововиявленим обставинами такої мети не переслідує.
- Метою даного виду провадження є ухвалення нового рішення на підставі перегляду нововиявлених обставин, що мають істотне значення для справи.
- Переглядати можуть рішення суду першої інстанції, ухвали, постанови. В деяких випадках перегляду підлягають і рішення судів вищої інстанції.
Процесуальний порядок перегляду:
- Першим кроком є підготовка самої заяви, яка повинна відповідати законодавчо-встановленим вимогам. В заяві варто зазначити: найменування суду, відомості про заявника та про інших учасників справи, дату ухвалення і зміст того рішення, яке переглядатиметься, вказати перелік нововиявлених обставин, а також зазначити докази, якими підтверджується наявність таких обставин. До заяви також варто додавати перелік необхідних документів, що визначається ст. 426 ЦКУ.
- Далі варто подати складену заяву до того суду, який прийняв рішення, що підлягатиме перегляду. Правом на подачу заяви наділені сторони по справі, а також інші особи, що беруть в ній участь.
- Протягом п’яти днів суддя перевірятиме подану заяву на предмет дотримання вищезазначених вимог і за результатами аналізу прийматиме рішення про відкриття провадження. Якщо ж провадження відкрито, то учасники отримають копію надісланої заяви, а також повідомлення про час та місце засідання.
- Розгляд заяви відбуватиметься в рамках судового засідання. Загалом строк розгляду заяви не повинен перевищувати 30 днів з дня прийняття рішення про відкриття провадження. Якщо учасники безпосередньо були присутні на засіданні, то по його завершенню, вони отримають копію прийнятого судом рішення негайно після його проголошення.
Послуги адвоката при перегляді судового рішення:
Допомога юриста може знадобитися на кожному етапі провадження, починаючи з моменту складення заяви, закінчуючи представленням інтересів клієнта у суді. Варто провести детальний правовий аналіз ситуації на предмет відповідності виявленої обставини вищезазначеним ознакам та вимогам. Поряд з цим, також варто дотримуватись вимог щодо змісту процесуальних документів та строків на їх подачу, так як це значно впливає на їх розгляд судом. Адвокат врахує всі вищеперелічені особливості та представить інтереси клієнта у суді.