Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Чи можливо розірвати трудовий договір між роботодавцем та працівником в дистанційному форматі?
- Такі питання на сьогоднішній час є доволі актуальним з обох сторін трудових правовідносин.
- Дана письмова консультація допоможе розібратися в цьому.
- А у разі виникнення проблем чи питань, Вам допоможуть вирішити Ваші юридичні питання фахівці юридичного маркетплейсу «Консультант».
Отже, передусім слід сказати про те, що чинним Кодексом законів про працю визначено певний перелік підстав саме для розірвання трудового договору, до них відносять наступні:
- розірвання трудової угоди через ініціативу працівника;
- розірвання трудової угоди через ініціативу роботодавця;
- розірвання трудової угоди на підставі погодження обох сторін;
- розірвання трудової угоди на підставі закінчення його строку (за умови, що такий договір не буде пролонгований).
Щодо розірвання такого договору в дистанційному форматі, то варто сказати про те, що Законом України «Про електронний документообіг» встановлено, що користування документами в електронному форматі в відносинах цивільно-правового характеру, повинні відбуватися на підставі загальних вимог правочинів, що визначає цивільне законодавство України.
- Аналіз документів трудового законодавства дає підставу зробити юридичний висновок про те, що працівники можуть бути ознайомленими з робочими документами, наказами тощо, також і через електронні комунікаційні мережі та через УЕП або КЕП.
- Крім того, чинне законодавство в сфері трудових відносин в умовах воєнного стану дозволяє і роботодавцю і працівникові визначати зручний для них спосіб комунікації, включаючи і дистанційний.
- Таким чином накладення електронного підпису на документ буде мати таку ж юридичну силу, як і особистий підпис особи. Не виключенням є і підписаний документ, що підтверджує розірвання трудового договору.
На підставі вищезазначеного, можна сказати про те, що на сьогодні існує можливість підписувати чи здійснювати обмін певною трудовою документацію, включаючи заяви, накази чи додаткові угоди, в дистанційному форматі через користування електронними мережами.
- Зокрема, це можуть бути і електронні скриньки, різні месенжери чи відповідні програми, за допомогою яких можна обмінюватися документами.
- Дана форма дистанційного взаємозв’язку між роботодавцем і працівником буде дуже доречна при умові відсутності претензій обох сторін з приводу розірвання такого трудового договору.
- До прикладу, у разі розірвання договору за власним бажанням, буде достатньо написати заяву та підписати її шляхом КЕП чи УЕП.
- Після цього роботодавець видає наказ про звільнення працівника та також підписує його шляхом електронного підпису, та направляє працівникові для ознайомлення.
- Таким чином дана процедура не повинна складати проблем.
Але, у разі розірвання трудової угоди на підставі ініціативи роботодавця, повинен бути затверджений відповідний порядок для обміну такими електронними документами, так як тут є важливий нюанс ознайомлення працівника з документами, саме тому варто прописати яким шляхом працівник може бути ознайомлений з такими трудовими документами.