Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Укладаючи трудовий договір, як працівник, так і роботодавець розраховують на стабільні та вигідні трудові правовідносини, але досить часто виникають непередбачувані обставини, які зумовлюють потребу у внесенні змін до істотних умов укладеного договору.
- Однією із таких є зміна місця роботи працівника, що реалізується шляхом переведення, що звісно тягне за особою наслідки як фінансового, так і організаційного характеру, а також переміщення, яке в свою чергу не порушує істотних умов, але також має свої правові особливості.
- Для того щоб в результаті переведення чи переміщення не виникало порушень прав та інтересів сторін трудового договору рекомендованою є попередня консультація трудового юриста.
Основні положення щодо переведення працівників:
- Загалом переведенням є доручення працівнику виконання роботи, яка не передбачена в трудовому договорі, тобто такої, що не буде відповідати його кваліфікації а також іншим істотним умовам договору (розміру заробітної плати, місцевості).
- Звісно, зміни можуть стосуватися не тільки однієї умови, а одразу декількох.
- Поряд з цим, обов’язковою вимогою для здійснення переведення є отримання згоди від самого працівника, за винятком деяких випадків, адже впровадження змін буде значно впливати на його правовий статус.
- Варто зазначити, що відсутність працівника у зв’язку із хворобою, або ж на час перебування у відпустці чи з інших поважних причин робить неможливим реалізацію роботодавцем переведення.
Законодавством встановлюється класифікація видів переведень в залежності від строку на який вони застосовується:
- постійні (межі строку не визначаються)
- та тимчасові ( в наказі чітко встановлюються строки).
Різняться види переведення і за територіальною ознакою, адже переводити працівників можна як в межах одного підприємства, так і на інші підприємства або ж взагалі в іншу місцевість.
- Детального висвітлення потребують тимчасові переведення, адже вони можуть здійснюватись у зв’язку із настанням потреби виробничого характеру (ліквідація наслідків аварії, стихійного лиха, відвернення нещасних випадків), або ж на випадок простою, тобто на час призупинення виробництва через відсутність необхідних умов чи з інших причин.
- Згідно зі ст. 170 КЗПП обов’язком роботодавця є переведення працівника за наявності його згоди, якщо він за станом свого здоров’я потребує легшу роботу.
- Стан здоров’я працівника підтверджується відповідним медичним висновком.
Щодо процедури здійснення переведення,
- Першим кроком є встановлення самим роботодавцем виробничої необхідності у здійсненні переведення. Це може бути пов’язано із вищезазначеними випадками, або ж у разі настання інших обставин.
- Далі варто повідомити про це працівника, що підлягає переведенню, та отримати в результаті згоди від нього.
- Наступним кроком є видача відповідного наказу роботодавцем з яким обов’язково варто ознайомити працівника під розпис. Оскільки нова робота може не відповідати професії, кваліфікації працівника обов’язковим також є проведення інструктажу щодо умов праці.
- Заключним кроком є внесення запису про переведення до трудової книжки працівника.
Особливості переміщення працівників:
Переміщення - це покладення на працівника обов’язку виконання трудової функції на іншому робочому місці, що може знаходитись на тому ж підприємстві в межах однієї місцевості.
А також стосовно зміни механізмів чи агрегатів, на яких працівник виконував свої трудові обов’язки.
- Щодо основних відмінностей даного виду зміни місця роботи від переведення, так це те, що працівникові в результаті надається робота, яка відповідає його професії та кваліфікації, тобто та, що зазначається в трудовому договорі.
- В більшості випадків при переведенні необхідною є згода самого працівника, а при переміщенні такого не вимагається.
- Поряд з цим забороняється переміщати працівника на ту роботу, що протипоказана йому за станом здоров’я.
- Бувають випадки, коли при застосуванні переміщення у працівника зменшується заробітна плата, а тому від роботодавця в такому випадку необхідним є здійснення доплат до попереднього середнього заробітку протягом двох місяців після реалізації переміщення.
- Якщо ж в трудовому договорі конкретизована умова щодо місця роботи працівника, то зміна такої умови потягне за собою саме переведення.
- Зі сторони роботодавця необхідним є врахування інтересів працівника, що звісно сприятиме оптимізації виробничого процесу в цілому.
- Після того, як роботодавцем було прийнято відповідне рішення, він повинен видати наказ про переміщення працівника.
- З виданим наказом обов’язково варто ознайомити самого працівника під розпис.
- В результаті переміщення записи до трудової книжки не вносяться.
Послуги адвоката з трудових спорів при незаконному переведенні працівників:
Якщо ж роботодавець здійснив переведення без згоди на те працівника, або ж були при цьому порушені інші норми законодавства про працю - даний факт свідчить про незаконність дій роботодавця, які можуть бути оскаржені шляхом звернення до суду. Адвокат з трудових спорів проведе правовий аналіз ситуації, збере докази порушення прав працівника, підготує позовну заяву та представить інтереси клієнта в суді. Юридична допомога з трудових спорів - це важливий елемент успіху у захисті порушених прав працівника та їх відновленні.