Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Корупція - це суспільне явище, яке на жаль, поширюється як на державному рівні, так і у сфері приватно-правових відносин.
- Із прийняттям низки нормативно-правових актів, законодавець створює все більшу кількість інструментів, заходів за допомогою яких можна запобігти виникненню корупції, і одним із таких є антикорупційна програма.
- Дана програма являє собою сукупність правил, принципів, дія яких направлена в першу чергу на протидію та запобіганню корупції у певних державних органах, або ж суб’єктів господарювання.
Особливості антикорупційної програми:
- Спершу варто визначитись з тим, для кого затвердження антикорупційної програми є обов’язковим.
- Відповідно до ст. 62 ЗУ “Про запобігання корупції” дана програма має бути на державних чи комунальних підприємствах, господарських товариствах (за умови якщо в них державна частка перевищує 50%), де кількість працівників становить більше 50 осіб, а обсяг валового доходу, який вони отримують в результаті реалізації продукції перевищує 70 млн грн.
- Окрім державного сектору, обов’язок щодо затвердження антикорупційної програми лежить і на юридичних особах, які беруть участь у публічних закупівлях та вартість закупівлі яких дорівнює 20 млн грн або ж перевищує таку суму.
- Окрім затвердження програми, на керівника юридичної особи та її посадових, службових осіб покладається ряд обов’язків, щодо запобігання та протидії корупції.
Зокрема керівник повинен регулярно аналізувати та оцінювати корупційні ризики у діяльності компанії, залучати експертів, проводити відповідні аудити.
- В свою чергу працівники забов’язані утримуватись від вчинення корупційних правопорушень, якщо ж ними були виявлені випадки підбурювання до вчинення таких правопорушень, помічений конфлікт інтересів - повідомляти про це уповноважену посадову особу.
- Щодо самої уповноваженої особи, то дану посаду може займати той, хто відповідає всім законодавчо-встановленим вимогам, має належні ділові та моральні якості та може виконувати обов’язки, що покладаються на нього у зв’язку із ухваленням антикорупційної програми.
- Уповноваженого призначає керівник юридично особи, відповідно до порядку, що повинен міститись в антикорупційній програмі.
Згідно зі ст. 63 ЗУ “Про запобігання корупції” до змісту програми також виносяться певні вимоги, а саме: вона повинна включати в себе положення щодо сфери її застосування та осіб, на яких поширюється її дія, норми професійної етики, програма повинна визначати обсяг прав та обов’язків працівників та уповноваженої особи, заходи щодо захисту працівників, які повідомили про вчинення корупційних правопорушень, а також порядок моніторингу та нагляду за дотриманням положень, що містяться в програмі та ін.
Затвердження антикорупційної програми на підприємстві:
- Для того щоб антикорупційна програма мала позитивний ефект на діяльність юридичної особи, не варто ставитись до неї як до звичайної формальності та закріплювати ті положення, що нестимуть лише декларативний характер.
- Важливість затвердження програми можна обґрунтувати не тільки наявністю адміністративної відповідальності у випадку її відсутності, але й її впливом на ефективність подальшого провадження підприємницької діяльності юридичною особою.
- Затвердивши програму, можна зменшити кількість ризикованих угод, підозрілих фінансових операцій, встановити додаткові інструменти контролю за майном та фінансами суб’єкта господарювання, якісніше перевіряти контрагентів, зокрема на предмет їх участі у корупційних скандалах, а також унеможливити використання посадовими особами повноважень в своїх інтересах.
Поряд з цим, розробляючи антикорупційну програму не варто повністю керуватися Типовою програмою від НАЗК, а намагатись включати до неї ті заходи та інструменти, що будуть ефективними на конкретних підприємствах, звісно, із дотриманням вищеописаних вимог.
- Включити до програми дійсно дієві положення допоможе проведення попередніх аудитів, оцінки корупційних ризиків, звернення до експертів в тому числі і консультація юриста.
- Вкрай важливим також є обговорення змісту програми з працівниками підприємства.
- Затвердження здійснюється безпосередньо керівником, а текст програми повинен перебувати у відкритому доступі.
- Якщо ж керівником буде проігнорований обов’язок щодо затвердження антикорупційної програми, або ж її положення систематично не виконуватимуться, то під час перевірки НАЗК як контролюючий орган, уповноважений на видачу приписів щодо усунення відповідних порушень.
- У разі, якщо протягом десяти днів вимоги НАЗК не будуть виконанні, керівник підлягає відповідальності відповідно до ст. 188-46 у вигляді штрафу.
Допомога юриста у затвердженні антикорупційної програми.
Послуги юриста у процесі розробки програми сприятимуть включенню в неї дійсно тих заходів, які унеможливлять настання корупційних ризиків. Юрист підготує проект антикорупційної програми, що буде відповідати всім законодавчо-встановленим вимогам а також особливостям окремої юридичної особи.