Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
За загальним правилом спадкування здійснюється у двох формах: за законом, або за заповітом - але чинне законодавством передбачає і договірний спосіб набуття права власності на спадкове майно, але із певними правовими особливостями.
- Загалом спадковий договір являє собою угоду, за якою одна сторона, що виступає в якості набувача, бере на себе забов’язання виконувати розпорядження іншої сторони (відчужувача), а у випадку його смерті набуває право власності на майно відчужувача.
- Даний договір є цивільно-правовим, а тому на нього поширюються всі вимоги, що передбачається цивільним законодавством для договірних забов’язань.
Особливості спадкового договору:
Спершу варто визначитися з характерним саме такому правочину ознаками, а саме: права та обов’язки, що визначаються у договорі, виникають у його сторін поетапно, право власності на майно у набувача виникає в результаті сукупності обставин (укладення договору в належній формі, виконання певних дій та смерть відчужувача).
Детальної уваги потребує суб’єктний склад даного договору, адже в якості відчужувача може виступати власник майна (подружжя, один з подружжя, чи інші особи).
- В якості набувача може виступати як фізична, так і юридична особа.
- Основним обов’язком набувача є вчинення дій, що можуть мати як майновий, так і немайновий характер, до моменту відкриття спадщини, чи вже після відкриття.
- У разі якщо дії, які повинен вчинити набувач та які прямо випливають із умов договору потребують наявності дозволів, ліцензій, то набувачу варто звернути увагу на це завчасно, до моменту укладення договору.
- Вкрай вагоме значення при укладенні договору є визначення в ньому всіх істотних умов, а саме: умови про предмет, чітке визначення ді, які повинен буде вчинити набувач, а також ті умови, що випливають із сутті договору відповідно до чинного законодавства.
Разом з цим обов’язковми також є дотримання форми спадкового договору а відповідно до ст. 1304 ЦКУ він повинен укладатися виключно у письмовій формі з подальшим нотаріальним посвідченням та державною реєстрацією.
- Окрім того, що нотаріус накладає заборону на відчуження предмету договору, для забезпечення виконання правочину вудчужувач наділяється правом призначення певної особи, що буде здійснювати контроль за виконанням договору вже після його смерті.
- Варто зазначити, що функцію контролю може здійснювати і сам нотаріус, наприклад, в тому випадку, коли відчужувач не призначив для цього певну особу.
- В тому випадку, коли набувач не виконує свого обов’язку, у відчужувача є право на розірвання договору шляхом звернення до суду.
- В свою чергу неможливість виконання розпоряджень набувачем також є підставою для звернення до суду з приводу розірвання договору.
Процедура укладення договору:
- Спершу варто сформувати проект договору, який би відповідав всіх законодавчо-встановленим вимогам та задовольняв інтереси обох сторін. Для цього він повинен містити всі істотні умови, а також інші умови, що направлені на забезпечення ефективних правовідносин між сторонами.
- Далі варто звернутися до нотаріуса, який встановить наміри сторін, наявність у них волевиявлення та пересвідчиться в їх дієздатності. Договір підписується в присутності нотаріуса та підлягатиме нотаріальному посвідченню за місцем перебування основною частити спадкового майна.
- Наступним роком є проведення державної реєстрації укладеного договору. Для цього варто подати до державного реєстратора відповідну заяву, документи, що посвідчують особу заявника та квитанцію про внесення відповідної плати. Загалом державна реєстрація полягає у внесенні відомостей про посвідчення спадкового договору до ЕДР та отримання витягу з нього.
Допомога юриста в укладенні спадкового договору:
Юрист при укладенні договору забезпечить відповідність його змісту вимогам чинного законодавства. Послуги юриста також можуть знадобитися і при здійсненні державної реєстрації. Отже, якщо ж відчужувач та набувач дійсно вирішили укласти той правочин, що визначатиме долю спадкового майна належним чином, то консультація юриста стане незамінним інструментом для досягнення такої мети.