Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Досить поширеною в українському судочинстві залишається практика застосування інституту звільнення від покарання та його відбування.
- Виносячи обвинувальний вирок, суд призначає певний вид покарання, за наявності конкретних підстав він може разом з цим звільнити засудженого від відбування такого покарання.
- Загалом, всі різновиди звільнення, які передбачає кримінальне право, можна поділити на безумовні (до засудженого не застосовуються будь-які обмеження та не покладаються обов’язки) та умовні, у разі їх застосування, засуджений забов’язуватиметься протягом конкретного строку, який визначає суд, виконувати покладені на нього забов’язання.
- Одним із видів умовних звільнень є звільнення від відбування покарання з випробовуванням, що застосовується виключно в тому випадку, коли суд вважатиме, що досягнення мети покарання можливе і без його відбування засудженим.
Особливості звільнення від відбування показання з випробуванням:
- Підставою для застосування даного виду звільнення є вчинення засудженим проступку, нетяжкого або ж тяжкого злочину втому разі, якщо призначене основне покарання у вигляді виправних робіт, обмеження волі, службового обмеження для військовослужбовців, або ж позбавлення волі (строком не більше п’яти років).
- Наступною підставною є наявність обґрунтованого висновку суду про те, що виправлення засудженого є можливим без відбування покарання.
- Такий висновок приймається на підґрунті аналізу тяжкості вчиненого діяння, особи винного (соціальне становище, наявність позитивної характеристики, вік, стан здоров’я та ін.) та значного переліку інших суб’єктивних чи об’єктивних обставин.
Вкрай важливо довести наявність вищезазначених обставин за допомогою доказів та обґрунтувати їх вагомість, що належним чином може реалізувати адвокат з кримінальних справ.
Щодо позитивних наслідків застосування звільнення від відбування покарання з випробовуванням, то в тому випадку, коли протягом усього іспитового строку засуджений не порушуватиме покладених на нього обов’язків, не вичинятиме інших злочинів, чи систематичних правопорушень - він звільняється від покарання шляхом направлення відповідного подання до суду, який вже забов’яаний буде застосувати звільнення.
Правові аспекти іспитового строку:
- Тривалість іспитового строку визначається в межах від 1 до 3 років.
- У разі, якщо засуджений є неповнолітнім граничні межі строку становитимуть від 1 до 2 років.
- Конкретний строк призначається судом на власний розсуд враховуючи тяжкість вчиненого діяння, особи винного, міри та виду призначеного покарання.
- Перелік основних обов’язків передбачений ст. 76 ККУ, а саме: засуджений забов’язаний періодично з’являтися для проведення реєстрації в орган з питань пробації, а також повідомляти такий орган про зміну місця свого проживання, навчання чи роботи.
Додаткові обов’язки можуть полягати у виконанні заходів, що передбачаються пробаційною програмою, не виїзді за межі України, проходженні курсу лікування або ж дотриманні вимог, що встановлюються судом та пов’язані з обмеженням спілкування, пресування.
- Суд може призначити як один, так і декілька із вищезазначених обов’язків.
- Також засуджений забов’язується не вчиняти нових кримінальних, або систематичних адміністративних правопорушень.
- Якщо ж на систематичній основі особа вчиняла адміністративні правопорушення, що потягли за собою відповідні стягнення – це може означати відсутність бажання виправитися, а тому суд буде забов’язаний направити такого засудженого для відбування покарання.
- Аналогічні наслідки настають і для тих, хто ухиляється від інших, покладених судом обов’язків, або ж неналежним чином їх виконує.
Допомога адвоката у кримінальних справах:
Адвокат по кримінальних справах – це незамінний учасник кримінального провадження, що забезпечуватиме правовий захист підозрюваного, обвинуваченого, засудженого протягом усієї справи. Окрім захисту, кримінальний адвокат представлятиме інтереси клієнта при взаємодії з органами досудового слідства, судом, а також збиратиме необхідні докази, подаватиме клопотання. Отже, залучення адвокат багато в чому сприятиме успішності вирішення справи.