Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
На стадії досудового розслідування в рамках кримінального провадження учасники можуть зіштовхнутися із питаннями, вирішення яких потребуватимуть спеціальних знань, проведення досліджень.
- В такому разі актуальним є залучення експерта як особи яка володіє спеціальними знаннями за допомогою яких можуть бути досліджені речові докази, обставини або ж фактичні данні, що безпосередньо стосуються кримінального провадження.
- Експертиза являє собою окрему слідчу дію, що проводиться із залученням експертної установи або ж окремого експерта, а її результатом якої є висновок, який за відповідності всім кримінально-процесуальним вимогам може бути досить вагомим доказом.
Особливості проведення експертизи в рамках кримінального провадження:
- Як і будь-яка слідча дія в рамках досудового розслідування, проведення експертизи також врегульовано кримінально процесуальним законодавством.
- Спершу варто зазначити, що проведення експертизи є можливим тільки після початку досудового розслідування, а залучати експерта мають право як сторона обвинувачення, так і сторона захисту, а в деяких випадках і слідчий суддя.
- Експертиза обов’язково повинна проводитися тією особою, яка має відповідну компетенцією, тобто наділена спеціальними знаннями, виходячи із різновиду експертної діяльності.
- Слідчий та суд не мають право втручатися у дослідження, які проводяться експертом, а той в свою чергу не бере участі у кримінальному провадженні.
Ті данні, що були отримані експертом в результаті проведення дослідження, викладаються ним у відповідному висновку, який набуватиме доказового значення.
- Якщо під час досудового розслідування виникла потреба у встановленні причин смерті, тяжкості завданих тілесних ушкоджень, психічного стану підозрюваного, розміру матеріальних збитків та в інших випадках - експертиза призначається в обов’язковому порядку.
- В будь-якому разі під час проведення безпосереднього дослідження можуть бути присутніми слідчий, обвинувачений, підозрюваний та захисник.
- Всі матеріали експертного дослідження повинні бути пред’явлені стороні захисту, про що складається відповідний протокол.
- Безпосередній висновок експерта повинен містити відомості про те, ким, коли та де була проведення експертиза, визначено перелік присутніх, а також перелік тих питань, вирішення яких потребувало спеціальних знань експерта, опис матеріалів, що отримав експерт та детальний порядок проведення ним досліджень, а також відповіді на поставлені запитання.
- Висновок, що отриманий в результаті дослідження підлягає обов’язковій оцінці та ґрунтовному аналізі на предмет дотримання всіх процесуальних норм під час проведення експертизи, відповідності таким нормам висновку експерта та всіх важливих обставин.
Визнання висновку експерта недопустимим:
- Сторона захисту може зіштовхнутися із невідповідністю висновку експерта, вищеописаним вимогам, тобто в ньому відсутні ті структурні елементи, які є обов’язковими, або ж можливим є недосконалий опис матеріального об’єкта, через що виникає невідповідність висновку тому опису, що міститься у протоколі слідчої дії, чи у випадку, коли експерт був залучений слідчим, який не входить до складу слідчої групи і експертне дослідження потягло за особою порушення прав та свобод особи - в такому разі сторона захисту може поставити під сумнів достовірність предмету дослідження та на підставі цього подати клопотання про проведення повторної експертизи, або ж визнання висновку експерта недопустимим.
- Разом з цим, якщо сам експерт не володіє необхідним спеціальним знаннями, або ж якщо під час проведення дослідження було не забезпечено права підозрюваного чи обвинуваченого, висновок експерт також втрачає своє доказове значення.
Призначення експертизи стороною захисту:
- Відповідно до ст. 243 КПК експерт може залучатися і стороно захисту самостійно шляхом укладення відповідного договору.
- Якщо сторона захисту володіє достатніми матеріалами, необхідною кількістю речових доказів, що можуть виступати в якості предмета дослідження, то проведення експертизи вона може ініціювати самостійно.
- Поряд з цим можливим є подання стороною захисту клопотання про проведення експертизи до слідчого судді в тому разі, якщо сторона обвинувачення його не залучила, або ж якщо висновок експерта недостатньо для того щоб належним чином з’ясувати всі ті питання які ставилися перед ним, чи у разі недостатньої компетентності такого експерта.
- Клопотання може подавати з підстав неможливості самостійного залучення експерта через певні об’єктивні причини.
- В самому клопотанні варто коротко описати обставини справи, навести правову кваліфікацію, належним чином обґрунтувати доводи, зазначити експерта, залучення якого є необхідним та вказати на різновид експертизи, що проводитиметься.
Адвокат по кримінальних справах при залученні експерта:
Будь-яка кримінальна справа потребує ґрунтовного правового аналізу та процесуальних дій, що відповідатимуть нормам законодавства, а адвокат з кримінальних справ забезпечуватиме захист прав та інтересів підозрюваного або ж обвинуваченого. Укладення договорів з експертами, подання клопотань, особиста, присутність під час проведення експертизи, представлення інтересів клієнта, збір необхідних доказів - все це є основними завданнями, які виконуватиме кримінальний адвокат.