Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
На період дії воєнного стану особливої уваги заслуговують військові злочини, що мають багато правових особливостей.
- Одним із таких кримінальних правопорушень є самовільне залишення частини (далі – СЗЧ), що являє собою випадки, коли військовослужбовець відмовляється від продовження служби, самовільно залишає військову частину або ж місце служби, чи відмовляється повертатися на службу після відпустки, лікування.
- Кваліфікуючою ознакою, що посилюватиме відповідальність за правопорушення, буде вчинення його під час дії воєнного стану, або ж в бойовій обстановці, тобто під час наступальних, оборонних та інших боях із застосування техніки та зброї.
СЗЧ: склад правопорушення та відповідальність
- Відповідно до ст. 2 ККУ підставою для кримінальної відповідальності є вчинення діяння, в якому наявні всі ознаки складу злочину, а тому варто детальніше зупинитися на тому, що собою являтимуть структурні елементи такого складу кримінального правопорушення як СЗЧ.
- Безпосереднім об’єктом правопорушення, тобто тим, на що воно посягає є порядок проходження військової служби.
- Об’єктивною стороною є ті дії або бездіяльність, що вчиняє військовослужбовець, самовільно покидаючи частину чи місце служби, або не повертаючись після відпустки чи лікування.
- Під територією частини варто розуміти простір в межах казарми, табору, похідного чи бойового розташування.
Якщо ж військовослужбовець самовільно здійснив вихід від одного підрозділу до іншого не покидаючи територію частини – це не утворюватиме складу СЗЧ.
- Щодо місця служби, то ним варто вважати будь-яке місце де військовослужбовець забов’язаний виконувати обов’язки, пов’язані із військовою службою, або ж перебуває за дозволом чи наказом свого командира.
- Самовільним буде вважатись залишення військовослужбовцем частини чи місця служби за відсутності відповідного дозволу командира.
- Вчасне неповернення військового на службу матиме місце в тому випадку, коли він законно покинув територію частини або місце своєї служби та не повернувся без поважних причин у встановлені строки.
Поважними причинами є хвороба військовослужбовця, стихійне лихо, або ж інші перешкоди та обставини, що значно перешкоджали йому вчасно повернутися на службу.
- Якщо ж такі причини наявні, то необхідно належним чином повідомляти про них свого командира.
- Початком кримінального правопорушення варто вважати момент, коли військовий безпосередньо покинув частину, або ж коли закінчився граничний строк його повернення до служби.
- Правопорушення вважатиметься закінченим у разі повернення до частини, або ж затримання органами влади.
- Щодо суб’єктивної сторони, то вина військовослужбовця може мати форму як умислу, так і необережності, адже при самовільному залишенні частини військовий діє умисно, але при невчасному з’явленні на службу може мати сенс як умисел, так і необережність.
Суб’єктом даного кримінального правопорушення може бути військовослужбовець строкової, або ж контрактної служби.
Якщо ж СЗЧ було вчинено під час дії воєнного стану і тривало більше трьох діб, то за це передбачається відповідальність у вигляді позбавлення волі строком 5 – 10 років, тому в такому випадку вкрай необхідним є адвокат по кримінальних справах.
Дії командира та наслідки вчинення СЗЧ:
- Якщо у командира немає обґрунтованих підстав вважати, що причини відсутності військовослужбовця в межах військової частини або ж місця його служби є поважними, то він забов’язний розпочати службове розслідування та повідомити про вчинений злочин шляхом подання заяви уповноважений орган.
- Призупинення військової служби реалізується командиром в день внесення відомостей до ЄРДР органами досудового розслідування.
- Протягом усього службового розслідування військовослужбовець не отримуватиме грошового забезпечення та відстороняється від своїх обов’язків, може бути звільнений з посади та виключений із списків особового складу.
- Варто зазначити, що службове розслідування має тривати не більше одного місяця, але в деяких випадках допускається його подовження.
- Якщо ж призупинення було необґрунтованим, наявними будуть поважні причини та відповідні докази – військовослужбовець має право поновитись на посаді та отримати грошове, продовольче та речове забезпечення, яке він не отримав у зв’язку із призупиненням.
Допомога, яку може надати адвокат у кримінальних справах з СЗЧ:
Під час службового розслідування та на етапі досудового розслідування вкрай важливими є послуги, які може надати адвокат з кримінальних справ. Комплексний захист прав військовослужбовця, представлення інтересів протягом усього провадження, зібрання доказів – все це являтиме основі функції, які виконуватиме кримінальний адвокат.