Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Поряд із позовним провадженням в цивільному процесі передбачені і декілька форм непозовних однією із яких є наказне провадження.
- Загалом, наказне провадження – це спрощена процедура захисту порушених прав, що представляє собою вимогу кредитора до боржника, яка може стосуватися стягнення певних коштів або ж витребування майна з обов’язковою наявністю безспірності документів, обставин, якими обґрунтовуватиметься така вимога.
- Основною метою кредитора є отримання судового наказу, як основного процесуального документу в рамках даного провадження, що буде одночасно виступати в якості виконавчого документа.
- Основними перевагами наказного провадження є коротші строки розгляду справи, спрощений порядок такого розгляду, зокрема відсутність складної системи процесуальних дій, а також можливістю скасування виданого наказу.
Особливості наказного провадження:
Учасниками провадження є:
- заявник (стягувач),
- інші заінтересовані особи та їх представники.
Заявником є та особа, яка подала відповідну заяву до суду та має право вимоги, що підтверджуватиметься необхідними документами.
Заінтересованою особою є боржник, тобто та особа з якої необхідно буде стягнути певне майно з метою задоволення законної вимоги стягувача.
Якщо заявник дійсно вважає, що боржник не зможе обґрунтовано заперечувати проти вимоги та в нього наявні документи, що свідчать про законність такої вимоги, то відповідно можна стверджувати про наявність основної підстави для звернення до суду із заявою.
Наступною підставною є відповідність тим вимогам, що містяться в ч.1 ст. 161 ЦПК, тобто видача наказу можлива, коли було заявлено вимогу про:
- стягнення заробітної плати і середнього заробітку на час затримки її виплати;
- вимогу щодо компенсації витрат на проведення розшуку відповідача, дитини, боржника, або ж транспортного засобу;
- стягнення аліментів;
- повернення вартості товару неналежної якості;
- стягнення боргу за договором (сума боргу не повинна перевищувати 100 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб).
Якщо ж стягувачем були дотримані всі вищезазначені вимоги, то суд у спрощеному порядку без проведення засідання та у встановлені строки видає судовий наказ.
- Варто зазначити, що дане судове рішення видається на підстав доказів, що були надані лише однією стороною провадження (стягувачем).
- Якщо ж виникатиме спір про право, або ж доказів буде недостатньо, справа підлягатиме розгляду в порядку позовного провадження.
Процесуальні стадії наказного провадження:
- Першим кроком є підготовка та подача заяви до суду.
- У заяві варто зазначити найменування суду, відомості про заявника та боржника, описати зміст вимог та обставини, якими заявник їх обґрунтовуватиме, навести перелік доказів, що встановлюватимуть обставини.
- До заяви варто додати квитанцію про сплату судового збору, копію договору, що підтверджуватиме наявність права вимоги та інші документи, що виступатимуть в якості доказів.
- Згідно зі ст. 162 ЦПК заяву варто подавати до суду першої інстанції, керуючись правилами загальної підсудності.
- Подати може сам стягувач, або ж його представник.
Після подачі заяви, вона підлягає реєстрації, належним чином оформлюється та передається на розгляд судді, який у разі дотримання всіх вищезазначених вимог відкриває наказне провадження шляхом постановлення відповідної ухвали.
- Вже протягом 3 днів з моменту відкриття провадження, суддя повинен видати відповідний наказ.
- Одним примірник наказу надсилається заявнику.
- Боржник в свою чергу повинен отримати копію наказу із одночасним роз’ясненням права на його скасування.
- Якщо ж боржник не згоден із судовим наказом, то він може протягом 10 днів із дня його видачі подати заяву про скасування такого наказу.
- Подавати заяву варто до того суду, який видав наказ.
- Якщо ж було судом прийнято рішення про прийняття поданої заяви, то копія відповідно ухвали надсилається як стягувачу, так і боржнику.
- Розгляд заяви повинен відбутись протягом 10 днів із дня винесення ухвали.
Послуги адвоката в наказному провадженні:
Чинне законодавство надає можливість залучати адвоката як стягувачу, так боржнику. Адвокат не тільки підготує заяву, але й проведе правовий аналіз ситуації, допоможе зібрати необхідні доказі, запропонує шляхи вирішення спору, а також представить інтереси свого клієнта протягом усього провадження. Допомога юриста збереже час та кошти учасників процесу, а також гарантуватиме відповідність документів всім вимогам законодавства.