Адвокат з цивільних, податкових, сімейних справ, консультую військові питання
Розглянемо правовий аналіз ситуації, коли до вас на підприємство завітали правоохоронні органи із візитом на проведення обшуку.
Дійте у відповідності до наданих рекомендацій та негативні наслідки під час проведення обшук для вас будуть мінімізовані. Варто знати, що обшук проводиться лише в рамках кримінальної справи.
1. Найголовніше слід пам’ятати, що жоден уповноважений суб’єкт силового підрозділу не має права приходити із обшуком без відповідної на те законної та обґрунтованої підстави, та рішення слідчого судді.
Попросіть робітників правоохоронного органу надати вам документ, на підставі якого здійснюється обшук приміщення. Уважно ознайомтесь з рішенням суду та перевірте, аби адреса, назва підприємства збігалася із адресою, за якою проводиться обшук.
2. Співробітники правоохоронних органів повинні представитися та пред’явити документ, що посвідчує їх особу та повноваження.
3. Пам’ятайте, що кожна особа має право на юридичні послуги. Одразу після того, як співробітники силових структур пред’явили вам свої документи, в присутності свідків повідомте їм, що у вас є адвокат та ви потребуєте послуги адвоката під час обшуку. Вимагайте не починати обшук до прибуття вашого адвоката.
4. Пам’ятайте, що ви маєте право зберігати мовчання та не свідчити проти себе. Ви не зобов’язані відповідати на всі питання осіб, що проводять обшук. Робіть це лише з дозволу адвоката. Якщо вас нічого не питають, то нічого не кажіть зайвого.
5. За можливості вийдіть з усіх облікових записів. До почату проведення обшуку намагайтеся вийти з усіх облікових записів (електронна пошта, хмарні сервіси, бази даних, електронні кабінети).
6. Не дозволяйте правоохоронцям вільно гуляти» по офісу.
Уважно слідкуйте за кожним слідчим та правоохоронцем, який приймає участь в обшуку та за кожним понятим. Якщо ви бачите, що з офісу намагаються винести речі чи документи, або щось підкинути – одразу привертайте увагу оточуючих, повідомте про це адвоката та зафіксуйте вказаний факт.
7. Не дозволяйте допустити огляду особистих речей. Пам’ятайте про недоторканість вашої особистої власності.
Речі, які знаходяться при вас можуть бути оглянуті лише в рамках іншої процесуальної дії, для проведення якої уповноваженому суб’єкту необхідно скласти письмову постанову з обґрунтованими підстави для особистого огляду речей та отримати дозвіл.
8. Якщо намагаються вилучити особисті речі – не мовчіть. Законом не заборонено тримати на робочому місці ваші особисті речі, документи та гроші.
9. Перевіряйте, щоб всі вилучені речі були вписані в протокол слідчої дії.
Ви або ваш адвокат вимагайте у особи, яка проводить обшук, щоб в протоколі обшуку був описаний кожен окремо вилучений предмет, документ.
- При вилучені системних блоків вимагайте, щоб уповноважена особа переписала всі комплектуючі вилучених блоків (жорсткі диски, процесори тощо).
- Після складання протоколу ви маєте право ознайомитись з ним та внести свої зауваження, якщо він складений із порушенням законодавства або містить неточні/неправдиві дані.
- Пам’ятайте, найголовніше під час проведення обшуку зберігайте спокій, будьте уважні, зосереджені та дійте згідно вказівок адвоката.