Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Загалом публічні закупівлі – це спосіб за допомогою якого замовник може придбати певні товари, роботи або ж послуги.
- Законодавство встановлює декілька шляхів за допомогою яких можлива організація закупівель: відкриті торги,
- конкурентний діалог,
- торги з обмеженою участю,
- а також спрощені закупівлі.
Наразі найбільш поширеним способом організації закупівель є відкриті торги, а характерною їх ознакою є можливість участі всіх зацікавлених в цьому осіб.
Особливості відкритих торгів:
Спершу варто все ж таки конкретизувати питання замовників, тобто тих, хто має право ініціювати проведення закупівель, а саме:
- органи державної влади та місцевого самоврядування,
- органи соціального страхування,
- підприємства, установи або ж організації,
- а також ті юридичні особи, що провадять свою діяльність в певних сферах господарювання, що визначаються законодавством.
Щодо основних умов організації та проведення відкритих торгів, то окрім того, що кожна зацікавлена в участі особа може подати свою пропозицію необхідно дотримуватися й строків, в межах яких такі пропозиції можуть прийматися (не менше 15 днів з дня публікації оголошення про початок торгів, а в деяких випадках не менше 30 днів).
- Особливої уваги потребує і тендерна документація, що являє собою умови проведення тендеру.
- Розробка, затвердження та опублікування такої документації є обов’язком самого замовника.
- Загалом умови можуть стосуватися підготовки пропозицій, кваліфікаційних критеріїв, характеристики предмета закупівлі, методики оцінювання пропозицій та інших аспектів, які комплексно врегульовуватимуть організаційні питання проведення закупівлі.
- В учасників відкритих торгів є право на звернення до замовника з метою роз’яснення тендерної документації, а замовник забов’язаний надати такі роз’снення.
- Також замовник може вносити зміни до тендерної документації, та викласти їх перелік в окремому документі.
Якщо вносяться зміни, то необхідно подовжувати строк прийняття пропозицій.
- Окремо слід згадати і про забезпечення пропозиції, що є одним із прав замовника і полягає у наданні певної гарантії учасником виконання забов’язання перед замовником.
- Якщо ж застосовуватиметься забезпечення, то обов’язково про це варто зазначити в оголошенні та в тендерній документації.
- Ще одним із прав, якими наділяється замовник, є можливість забезпечення виконання договору переможцем тендеру, тобто своєрідна гарантія того, що переможець виконає договір, який укладається за результатами проведення тендеру.
- Надане замовнику забезпечення, підлягає поверненню після виконання умов договору, а в деяких випадках за відповідним рішенням суду.
- Замовник може відмінити тендер, якщо вже відпала необхідність закупівлі чи у разі неможливості виправити допущені порушення норм чинного законодавства.
- Відкриті торги автоматично відміняються електронною системою, якщо було подано менше двох пропозицій.
Процедура проведення відкритих торгів:
- Першою стадією є опублікування оголошення та відповідно початок прийняття пропозицій від учасників.
- Оголошення має публікуватись в спеціальній електронній системі та відповідати всім вимогам законодавства. Тендерну документацію варто публікувати разом з оголошенням.
- Саме на першій стадії можуть вноситися зміни до документації, надаватись роз’яснення стосовно неї.
- Далі відбуватиметься розкриття пропозицій, тобто розкривається інформація про ціни пропозиції та інших відомостей учасника.
Наступним кроком є проведення аукціону, дата якого визначатиметься електронною системою автоматично. Всім учасникам надаватиметься доступ і замовник зможе відслідковувати перебіг аукціону у своєму кабінеті.
- Після проведення аукціону, автоматично електронною системою буде проведений розгляд і оцінка пропозицій від учасників та буде обрана найбільш вигідна з них.
- Замовник повинен розглянути тендерну пропозицію на предмет відповідності всім вимогам у п’ятиденний строк.
- Якщо ж замовник відхилить таку пропозицію, він розглядає наступну з переліку.
- Результатом даної стадії є протокол, який повинен підготувати замовник та опублікувати його в електронній системі.
- Якщо ж переможець був визначений, то замовник публікує повідомлення про рішення укладення договору в електронній системі.
- Договір з переможцем укладається у чітко зазначені в законодавстві строки та прикріплюється в електронній системі.
Допомога юриста в проведенні відкритих торгів:
Послуги юриста можуть знадобитися на будь-якій із стадій відкритих торгів , починаючи із підготовки тендерної документації, закінчуючи укладенням договору з переможцем тендеру. Юрист забезпечить відповідність вищеописаної процедури всім вимогам законодавства та врахує побажання учасників тендеру. Отже, консультація юриста – це надійний спосіб підвищення ефективності проведення тендеру та досягнення бажаного результату.