Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Звертаючись до суду з метою захисту порушених прав, вкрай важливо звертати увагу на таку процесуальну особливість як позовна давність.
- Загалом позовна давність – це строк протягом якого особа може звернутися з вимогою до суду про захист своїх прав.
- Процесуальне значення даного строку полягає в тому, що зі спливом значного часу ускладнюється, а в деяких випадках взагалі є неможливою, процедура збору доказів, які необхідні для обґрунтування своєї правової позиції.
- Звісно, сплив позовної давності не перешкоджає зверненню до суду, але в такому разі факт пропущення строків буде вагомою підставою за якої позивачу може бути відмовлено у позові.
Особливості позовної давності:
- Спершу варто зазначити, що чинне законодавством встановлює декілька різновидів позовної давності: загальну та спеціальну.
- Перший вид застосовується в більшості випадків і становить 3 роки.
- Щодо другого різновиду, то його тривалість може бути як більшою в порівнянні із загальною, так і менш тривалою.
- Також встановлюється вичерпний перелік вимог з якими особа може звернутися до суду, застосовуючи при цьому спеціальну позовну давність строком в один рік.
Щодо більш тривалих строків, то йдеться про давність тривалістю в 4 роки, а застосовується вона в тому випадку, коли вимоги позивача стосуються визнання необґрунтованими активів та їх подальше стягнення в дохід держави.
- Окрім визначення з видами давності, вкрай важливо розумітися не правилах її обчислення.
- Право на позов виникає з того моменту, коли особа довідалася, або мала можливість довідатися про факт порушення своїх прав та про ту особу, яка їх порушила.
- Якщо певний правочин було вчинено під впливом насильства, то позовна давність для звернення до суду з метою визнання такого правочину недійсним буде починатися з того моменту, коли насильство над особою було припинено.
В тих випадках, коли було допущено порушення прав стосовно неповнолітнього, позовна давність починатиметься з моменту досягнення повноліття такою особою.
- Особливої уваги потребують випадки, коли настання певних обставин унеможливлювало можливість звернутися до суду.
- В такому разі мова йтиме про зупинення строків, що застосовується у випадку настання надзвичайних чи невідворотних подій (землетруси, повені, буревії); за наявності мораторію на виконання забов’язання; якщо дію закону, що врегульовує правовідносин між суб’єктами, було зупинено, а також перебування однієї із процесуальних сторін у лавах ЗСУ.
- Перебіг строку зупиняється допоки існуватимуть вищезазначені обставини.
- Законодавством встановлюється можливість переривання перебігу строків, за наявності певних обставин, а саме: вчинення боржником дій, що вказують на визнання ним свого боргу, або ж в тому випадку, коли кредитор звертається з позовом до боржника.
- Якщо було застосовано переривання, то відповідно перебіг строку починатиметься заново.
Процедура поновлення пропущеного строку позовної давності:
- В тому випадку, коли позивач пропустив строки позовної давності, можливе їх поновлення.
- В першу чергу суд, приймаючи рішення про поновлення, звертатиме увагу на причини пропуску.
- Якщо ж будуть підстави вважати, що причини є поважними, тобто такі, що явно перешкоджали зверненню до суду, то мова йтиме про поновлення пропущених стоків.
- Чинне законодавство не визначає перелік поважних причин, а тому можна стверджувати про те, що поважність причин буде залежати від особливостей кожної конкретної справи та визначатиметься на розсуд суду.
- Виходячи з практики, можна зазначити про те, що причини пропуску, для визнання їх поважними повинні стосуватися самої особи, яка звертається до суду.
- Для поновлення строків необхідно скласти відповідну заяву, в якій обґрунтувати причини пропуску та підкріпити описане необхідними доказами.
- Таку заяву варто подавати до суду одночасно з позовом.
Послуги адвоката при зверненні до суду:
Вчасна консультація юриста допоможе визначитися із можливим шляхами вирішення спору та реалізувати найбільш ефективні з них. Адвокат унеможливить виникнення випадків пропущення строків позовної давності, обере надійну стратегію захисту та допоможе зібрати докази порушеного права. Якщо ж строки було пропущено, то послуги юриста допоможуть обґрунтувати поважність причин у відповідній заяві.