Поняття і види угод з нерухомістю
Нерухомість - це квартири, будинки та нежитлові приміщення, а також земельні ділянки. Тобто нерухомим можна вважати тільки те майно, яке стало результатом капітальної забудови або місцем такої забудови. Види угод з нерухомістю чітко регламентовані в цивільному кодексі, але розкидані по главам, тому без належної систематизації в них складно розібратися.
Основні види операцій з нерухомістю.
Цивільний кодекс України чітко регламентує перелік угод, які можна здійснювати з нерухомістю. Кожній з них присвячений окремий параграф в цьому нормативно-правовому акті.
Договір купівлі-продажу будинку, квартири
Письмова, нотаріально-посвідчена згода, суть якого - оплатна передача нерухомості від одного власника іншому. Найпоширеніший шлях отримання прав на будинок, квартири, землю.
Дарування
Письмове, завірене у нотаріуса зобов'язання передати об'єкт нерухомості в дар. Разом з усіма правами до обдаровуваного переходять всі обов'язки, пов'язані з подарунком. Дарувальник за договором дарування квартири, будинку зобов'язаний повідомити про всі нюанси, пов'язані з об'єктом.
Приватизація
Це договір між державою і фізичною особою, результатом якого стає безкоштовний перехід нерухомості у власність громадянина. Правом на приватизацію наділені всі українці незалежно від року народження і віку.
Будівництво
Через особливий статус нерухомості, просто так будувати навіть на своїй землі державою забороняється. Перед тим, як почати зведення будинку, потрібно отримати всі необхідні документи.
Договір міни
Міна або обмін можуть відбуватися як з доплатою, так і без доплати, це не змінює її правого статусу. За своєю правовою суттю договір міни є письмова, нотаріально закріплена угода, яка підтверджує факт зміни власників у двох об'єктів нерухомості одночасно.
Договір іпотеки
Договір між фізичною особою і банком, система розстрочки платежів за нерухомість. За цією системою купівля продаж квартири, будинку відбувається за рахунок банку. Він стає власником нерухомості, а громадянин - користувачем до тих пір, поки не виплатить всю вартість за договором. Після цього він стає повноправним господарем.
Оренда
Другий за поширеністю договір після купівлі-продажу. Оренда нерухомості - це передача прав на користування будинком, квартирою, іншою будівлею чи землею на обумовлений договором термін за певну плату. Закон не нормує суму оплати, але підкреслює, що вона обов'язково повинна бути.
Всі цивільно-правові угоди можна умовно розділити на дві групи: дійсні та недійсні. Ті договори, які оформлені за правилами документообігу, що не суперечать законодавству і виконуються, називаються дійсними. Проблеми виникають тоді, коли один з цих пунктів порушується.
Недійсними називають ті угоди, які:
- Складено без угоди сторін або проти волі однієї з них.
- Суперечать законам України.
- Сторони неправильно зрозуміли умови договору, і внаслідок цього виникла помилка сприйняття.
- Складено під впливом обману.
- Підписані під примусом.
Дійсний договір - це угода, яка складена і підписана добровільно, відповідно до норм цивільного права і правилами документообігу, не суперечить іншим нормам закону і повністю відображає волю сторін. Також для того, щоб вважатися дійсним, в угоді мають бути враховані всі суттєві умови, описані в цивільному кодексі.
У Цивільному кодексі для кожного типу угод є свої умови дійсності. У питаннях регулювання правовідносин, пов'язаних з нерухомістю, цей перелік особливо строгий. Всі умови дійсності діляться на загально і вузькоспеціалізовані.
До загальноправових вимог належать:
- Відповідний суб'єктний склад
- Договори з нерухомістю можуть підписувати тільки повнолітні, або неповнолітні але повністю дієздатні особи. Винятків з цього правила немає.
- Договір повинен повністю відповідати закону. Будь-яке протиріччя може зробити угоду повністю або частково недійсною. Це правило не поширюється на ті випадки, коли закон змінився після укладення угоди.
- Форма угоди - тільки письмова. У більшості випадків ця угода повинна бути завірена у нотаріуса.
- Метою договору повинно бути виконання умов договору і досягнення мети.
- Якщо ж угода фіктивна, і необхідна була для інших цілей (наприклад, затягування судового процесу), тоді воно буде визнана недійсною.
У договорів стосовно нерухомості є кілька спеціальних умов, наприклад:
Обов'язково вказується ціна, крім договорів дарування і приватизації.
Продавець або дарувальник, орендар зобов'язані надати всю наявну інформацію про квартиру, наприклад, потрібно обов'язково подати новому власнику довідку про відсутність заборгованості по комунальних платежах. Україна в питанні поінформованості покупця завжди стоїть на його стороні, вимагаючи у продавця всю картину того, що відбувається.
У нерухомості часто є певні правові ускладнення, наприклад: часткова власність, прописані діти. У деяких випадках вона може бути навіть залишена під заставу в банку, а покупець або орендар не знатимуть про це. Тому ще один обов'язок продавця - самостійно усунути всі ускладнення або повідомити про них покупя і вирішити це питання спільними зусиллями.
Угоди з нерухомістю - найскладніші в сфері цивільного права. Займаючись ними без належної юридичної освіти можна легко втратити гроші і час на усунення недоліків.
Similar services and articles
In the CONSULTANT mobile app
As a Client, you are freed from all financial risks when collaborating with Contractors, as the payment amount is reserved by our service and is paid to the Contractor only after receiving confirmation from you about the completion of the stage.
If the service is not provided, the funds are returned to you. The service takes on all financial risks and acts as a guarantor and custodian of funds, and in case of disputes between the parties, acts as an independent Arbitrator.
Your money is in safe hands!
From Real Users
PRO consultants
We verify each specialist who signs up for our service and ensure the high quality of our services.
CONSULTANT - is a clear and largest ranking of lawyers and attorneys
so that everyone can choose the best specialist in the right place and at the right time.
The rating of lawyers is formed on the basis of positively completed orders, your feedback, ratings
and comments. The rating cannot be bought: it is formed exclusively by users. TTherefore, if you
need services, advice or preparation of documents from the best lawyers and attorneys
- you can confidently trust our specialists!
Contact us for a free consultation
About us
-
Legal marketplace CONSULTANT
The best legal startup in Ukraine according to the HiiL Innovative Justice Challenge 2021 Ukraine, residents of Diia. City, the first legal service to launch a marketing strategy on all national channels, we work in Poland and England, we were the first to integrate AI (Chat GPT), we not only inform about legal problems from open data, but solve them on a turnkey basis, more than 1000 registered lawyers, more than 25,000 users of the mobile application, we have donated more than $100,000 for legal advice... and this is only a part of our achievements!
-
NewsNew features in the CONSULTANT app from monobank
-
NewsCONSULTANT OF ‘MEET UP: 2024’. How was it?
-
NewsIncrease in ticket prices for CONSULTANT MEET-UP:2024: early bird offers are sold out
-
NewsCONSULTANT MEET-UP: 2024 – an event not to be missed!
-
NewsCONSULTANT joins Diia.City United
-
NewsWhy was the case not opened against General Yury Sodol: instruction from above or inaction of the State Security Bureau?
-
NewsPenalties for failure to provide data to the TCC: can property be confiscated from those who are abroad?
-
NewsConsultant goes to Luxembourg: among the top 20 companies of the Ukrainian delegation to Nexus!
-
NewsThe launch of the Consultant in Poland was announced on one of the country's most influential Internet resources
-
NewsLEGAL TECH IN COMBATING CORRUPTION
-
NewsCONSULTANT: A REVOLUTIONARY APPROACH TO LEGAL SERVICES
- Address Україна, м. Київ, 01601, вул. Мечникова 2, пов. 10
- Email support@consultant.net.ua
- Phone 380730044470