Стягнення аліментів на дитину
Аліменти на дитину — це один із варіантів участі в утриманні дитини одним з батьків, котрий мешкає окремо від неї. Простими словами: грошова виплата на постійній основі. Виплата аліментів відбувається протягом усього часу, поки один з батьків мешкає окремо від дитини, котра ще не досягла повнолітнього віку. Адже законодавством передбачено, що навіть в випадку розлучення, кожен з батьків має обов’язок фінансово утримувати дитину на достатньому рівні.
На яких підставах відбувається стягнення аліментів?
- Ініціатива самого платника (для цього треба скласти добровільну заяву);
- Договір, котрий укладений матір’ю та батьком на основі взаємної згоди;
- Рішення судового органу (у випадку позову одержувача аліментів).
Плюси та мінуси цих способів перерахунку аліментів:
1. Варіант з ініціативою самого платника є досить зручним, швидким (в організаційному плані), а також грає важливу роль відсутність якихось додаткових витрат. Проте платник може в будь-який зручний для нього момент відізвати свою заяву про стягнення аліментів з нього, а отже, в майбутній перспективі це рішення може виявитися не дуже надійним для отримувача грошових виплат.2. Договір на основі взаємної згоди. Батьки самі можуть скласти договір та визначити шляхом переговорів, яка сума буде сплачуватися та періодичність (договір має бути обов’язково засвідчений нотаріусом). Через те, що в процесі укладання приймають участь і матір, і батько є більша вірогідність того, що все буде виконано як і було прописано первинно. Також важливо знати, що в ньому можуть прописуватися й інакші пункти, наприклад: періодичність зустрічей дитини з одним з батьків або ж прийняття його участі у різних додаткових витратах. Також істотною перевагою є система позасудового стягнення аліментів у разі їх невиплати.
3. Рішення судового органу. Якщо матір та батько не змогли ніяк домовитися між собою, людина, з котрою проживає дитина, має право звернутися до суду (по законодавству ці справи розглядаються в спрощенному провадженні, тому що за категорією малозначущі). Для того, щоб оформити це на законному рівні, зацікавлена сторона має звернутися з позовом на аліменти, але при цьому гроші виплачуватимуться лише у розмірі 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку (або ж чверть доходів на одну дитину), якщо треба оформити та встановити розмір аліментів на двох дітей — то це буде третина доходів, половина від них — на трьох дітей та більше.
Що передбачає законодавство України за заборгованість по аліментах?
У випадку несплати аліментів протягом тривалого часу передбачена й цивільна, й адміністративна, й кримінальна відповідальності. Залежно від розміру заборгованості. Наприклад, якщо в сукупності вона переважує суму за три місяці, то стягнення може здійснюватися з майна боржника.
Коли ж розмір боргу переважує суму сплати аліментів за 4 місяці, тоді передбачено такі рішення:
- Дочасне обмеження на виїзд боржника з території України;
- Дочасне обмеження на керування транспортним засобом;
- Дочасне обмеження на користування зброєю (вогнепальною, холодною, пневматичною);
- Дочасне обмеження на право полювання.
Також коли загальний розмір переважує суму виплати аліментів за один рік накладається штраф у розмірі 20% від всієї суми заборгованості, два роки — 30%, 3 роки — 50%. Та щоб ці постанови діяли має бути підтверджені два пункти, а саме: заборгованість виникла, коли це рішення прийнято судом або ж засвідчено нотаріусом у взаємному договорі батьків та доведення наявності вини боржника.
Мінімальний розмір аліментів:
- Для дітей, котрим ще не має шести років він становить 2272 гривень;
- Для дітей з шести років та до виповнення повноліття ця сума складає 2833 гривень.
Максимальний розмір аліментів Варто зазначити, що розмір виплати аліментів визначається за кількома критеріями:
- Стан здоров’я дитини;
- Її матеріальна забезпеченість;
- Стан здоров’я платника Його фінансове становище;
- Присутність інших дітей у житті платника, що також вимагають матеріального забезпечення;
- Присутність у платника непрацездатних батьків, інших дітей, чоловіка/дружини;
- Існування інших аліментів (на майно, бізнес, акції якихось компаній тощо)
- Здійснені платником великі витрати (майна, що в сумі є більшим за десять прожиткових мінімумів)
Та чіткого максимального розміру аліментів у чинному законодавстві України не вказано. Увага акцентується лише на тому, що розмір виплат не має перевищувати 10 прожиткових мінімумів на одну дитину відповідного віку. Та є випадки, коли платник може заплатити й більше (навчання у відповідному закладі освіти, лікування дитини тощо). Тоді зацікавлена особа має підтверджувати ці потреби у суді.
Алгоритм дій при несплаті аліментів:
В першу чергу потрібно довідатися про саму наявність боргу за несплату аліментів (для цього зацікавлена особа мусить звернутися з письмовою просьбою до державного чи приватного виконавця, котрий має вирахувати розмір несплачених виплат) Потім треба встановити розмір невидержки (неустойки) за прострочення. Для цього позивач має зазначити кожну дати, коли мали бути виплачені аліменти, суму заборгованості (за кожен місяць) та обчислити пеню. Фінальним кроком є складання позовної заяви та звернення з нею до суду. Варто зазначити, що загроза кримінальної відповідальності, котра з’являється перед боржником — іноді найдієвіший спосіб для отримання грошових виплат.
Нарахування аліментів, якщо боржник не працює
У законодавстві України зазначено, у випадку, коли платник (боржник) не був працевлаштованим на час появи заборгованості та вираховування її розміру, а також є особою, котра пов’язана з спрощеною системою оподаткування або одержує зарплату в країні, з якою наша держава не має договору про правову допомогу, борг вираховується з відомостей про середню зарплату людей, що живуть на відповідній конкретній території. Але якщо платник базується у статусі безробітного на обліку центру зайнятості та отримує фінансову допомогу від держави, то присуджені аліменти стягуються виконавцем.
Аліменти з військовослужбовців
Наразі, на жаль, на території України це поширене явище та статус військовослужбовця ніяк не звільняє людину від грошових виплат на утримання власної дитини. Люди, котрі служать мають кілька видів заробітку, а саме:
- Щомісячні основні види грошового забезпечення;
- Щомісячні додаткові види грошового забезпечення;
- Одноразові додаткові види грошового забезпечення.
У 2022-ому році Кабінет Міністрів ухвалив постанову про стягнення аліментів з абсолютно всіх видів грошового забезпечення військовослужбовців. Розмір аліментів вираховує суд, в разі наявності кількох дітей розмір грошових виплат пропорційно розділяється між усіма. Якщо військовий має більше трьох дітей, суд може стягнути до 50% всього заробітку. Законом передбачено, що у платника має залишитись не менше половини від заробітної плати.
В яких випадках виплачуються аліменти від держави?
Напевно, всі чули про таке поняття, але ж при яких обставинах це відбувається? Варто зазначити, що тимчасова державна допомога виплачується саме дитині, котра недосягла повноліття. Постановою Кабінету Міністрів було узгоджено, що сплата грошових виплат дитині від держави виплачуються у таких випадках:
- Рішення суду не виконується батьком чи матір’ю через ухилення від сплати грошових виплат або ж відсутністю коштів чи майна, на які можна було б оформити стягнення;
- Коли платник визнаний недієздатним або знаходиться на військові службі;
- Коли один з батьків, котрий живе окремо від дитини, знаходиться під слідством, ув’язненням чи на вимушеному лікуванні;
- Місце актуального проживання чи перебування платника не встановлено.
Тож у випадку виникнення якогось питання, котре потребує юридичної консультації від висококваліфікованого спеціаліста — завантажуйте додаток “Консультант” та залишайте заяву.
Similar services and articles
In the CONSULTANT mobile app
As a Client, you are freed from all financial risks when collaborating with Contractors, as the payment amount is reserved by our service and is paid to the Contractor only after receiving confirmation from you about the completion of the stage.
If the service is not provided, the funds are returned to you. The service takes on all financial risks and acts as a guarantor and custodian of funds, and in case of disputes between the parties, acts as an independent Arbitrator.
Your money is in safe hands!
From Real Users
PRO consultants
We verify each specialist who signs up for our service and ensure the high quality of our services.
CONSULTANT - is a clear and largest ranking of lawyers and attorneys
so that everyone can choose the best specialist in the right place and at the right time.
The rating of lawyers is formed on the basis of positively completed orders, your feedback, ratings
and comments. The rating cannot be bought: it is formed exclusively by users. TTherefore, if you
need services, advice or preparation of documents from the best lawyers and attorneys
- you can confidently trust our specialists!
Contact us for a free consultation
About us
-
Legal marketplace CONSULTANT
The best legal startup in Ukraine according to the HiiL Innovative Justice Challenge 2021 Ukraine, residents of Diia. City, the first legal service to launch a marketing strategy on all national channels, we work in Poland and England, we were the first to integrate AI (Chat GPT), we not only inform about legal problems from open data, but solve them on a turnkey basis, more than 1000 registered lawyers, more than 25,000 users of the mobile application, we have donated more than $100,000 for legal advice... and this is only a part of our achievements!
-
NewsNew features in the CONSULTANT app from monobank
-
NewsCONSULTANT OF ‘MEET UP: 2024’. How was it?
-
NewsIncrease in ticket prices for CONSULTANT MEET-UP:2024: early bird offers are sold out
-
NewsCONSULTANT MEET-UP: 2024 – an event not to be missed!
-
NewsCONSULTANT joins Diia.City United
-
NewsWhy was the case not opened against General Yury Sodol: instruction from above or inaction of the State Security Bureau?
-
NewsPenalties for failure to provide data to the TCC: can property be confiscated from those who are abroad?
-
NewsConsultant goes to Luxembourg: among the top 20 companies of the Ukrainian delegation to Nexus!
-
NewsThe launch of the Consultant in Poland was announced on one of the country's most influential Internet resources
-
NewsLEGAL TECH IN COMBATING CORRUPTION
-
NewsCONSULTANT: A REVOLUTIONARY APPROACH TO LEGAL SERVICES
- Address Україна, м. Київ, 01601, вул. Мечникова 2, пов. 10
- Email support@consultant.net.ua
- Phone 380730044470