Подробнее
мовою окупанта не спілкуюсь
Отпуск отцу по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста
Рассматривая вопрос преодоления проблемы гендерного неравенства в его социальном, психологическом, экономическом и правовом аспектах, следует обратить особое внимание на конкретные шаги, направленные на создание равных возможностей работникам с семейными обязанностями (мужчинам и женщинам) для равноценного участия в воспитании детей. Важным шагом в этом направлении является законодательно закрепленное право отца на отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.
О праве на отпуск
Законодательными актами, определяющими право работников на отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста во время военного положения являются:
• Кодекс законов о труде Украины (далее – КЗоТ);
• Закон Украины от 15 ноября 1996 года № 504/96-ВР «Об отпусках» (далее – Закон № 504);
• Закон Украины от 15 марта 2022 г. № 2136-IX «Об организации трудовых отношений в условиях военного положения» (далее — Закон № 2136).
Согласно статье 179 КЗоТ и статье 18 Закона № 504 после окончания отпуска по беременности и родам по желанию матери или отца ребенка одному из них предоставляется отпуск по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.
Предприятие, учреждение, организация за счет собственных средств может предоставлять одному из родителей ребенка частично оплачиваемый отпуск и отпуск без сохранения заработной платы по уходу за ребенком большей продолжительности.Этот отпуск может быть использован полностью или частями также бабой, дедом или другими родственниками, фактически ухаживающими за ребенком, или лицом, усыновившим или взявшим под опеку ребенка, одним из приемных родителей или родителей-воспитателей.
По желанию матери, отца ребенка или лиц, указанных в части третьей настоящей статьи, в период пребывания в отпуске по уходу за ребенком они могут работать на условиях неполного рабочего времени или дома.
Книга учета ежегодных и дополнительных отпусков работников
Формат (размер): 210×297 мм
Объем: 60 с.
Право отца оформить отпуск на равных с матерью закреплено законодательно после внесения изменений в часть третьей статьи 179 КЗоТ и части 1 статьи 18 Закона № 504 в связи со вступлением в силу 9 мая 2021 года Закона Украины от 15 апреля 2021 года № 140 IX «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Украины по обеспечению равных возможностей матери и отца в уходе за ребенком».
Согласно части 2 статьи 12 Закона № 2136 работодатель не имеет права отказать работнику в предоставлении отпуска по беременности и родам и отпуска по уходу за ребенком до достижения им трехлетнего возраста.
Важливо! Право на відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку може бути використане батьком, якщо правом на таку відпустку не скористалися мати або інші особи перелічені в частині сьомій статті 179 КЗпП. Одночасне використання відпустки кількома особами законодавством не передбачене.
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років не надається, якщо дитина перебуває на державному утриманні, крім прийомних дітей у прийомних сім’ях та дітей-вихованців у дитячих будинках сімейного типу.
Про тривалість відпустки
Відпустка триває до досягнення дитиною трьох років. Днем виходу працівника на роботу має бути день наступний після дня народження дитини.
Роботодавець може надати частково оплачувану відпустку або відпустку без збереження заробітної плати більшої тривалості (частина четверта ст. 179 КЗпП).
Якщо дитина потребує домашнього догляду, надається відпустка без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною в медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку, а в разі, якщо дитина хвора на цукровий діабет I типу (інсулінозалежний) або якщо дитина, якій не встановлено інвалідність, хвора на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, гостре або хронічне захворювання нирок IV ступеня, — не більш як до досягнення дитиною шістнадцятирічного віку, а якщо дитині встановлено категорію «дитина з інвалідністю підгрупи А» або дитина, якій не встановлено інвалідність, отримала тяжку травму, потребує трансплантації органу, потребує паліативної допомоги — до досягнення дитиною вісімнадцятирічного віку (ст. 25 Закону № 504).
Така відпустка надається на підставі поданої заяви роботодавцю та довідки за формою № 080-1/о, затвердженою наказом Міністерства охорони здоров’я України від 11 червня 2012 року № 430 «Про затвердження форм первинної облікової документації та інструкцій щодо їх заповнення».
Відпустка також може бути поділена на частини, які можуть бути використані особами, зазначеними у частині сьомій статті 179 КЗпП.
Про порядок надання відпустки
Відповідно до статті 181 КЗпП відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 КЗпП) надаються за заявою матері (батька) дитини або осіб, зазначених у частині сьомій статті 179 КЗпП, повністю або частково в межах установленого періоду та оформляються наказом (розпорядженням) роботодавця.
Про зарахування відпустки до стажу роботи і до страхового стажу
Відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустка без збереження заробітної плати (частини третя та шоста статті 179 КЗпП) зараховуються як до загального, так і до безперервного стажу роботи і до стажу роботи за спеціальністю. Час відпусток, зазначених у цій статті, до стажу роботи, що дає право на щорічну відпустку, не зараховується.
Період відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, отримання виплат за окремими видами соціального страхування, крім пенсій усіх видів (за винятком пенсії по інвалідності), включається до страхового стажу як період, за який сплачено страхові внески виходячи з розміру мінімального страхового внеску (абзац другий частини 1 статті 14 Закону України від 23 вересня 1999 року № 1105-ХІV «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).
Загальнообов’язковому державному пенсійному страхуванню підлягають (пункти 8, 9 статті 11 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»):
- особи, які доглядають за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відповідно до закону отримують допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та/або при народженні дитини, при усиновленні дитини;
- один із непрацюючих працездатних батьків, усиновителів, опікун, піклувальник, один із прийомних батьків, батьків-вихователів, які фактично здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, тяжко хворою дитиною, якій не встановлено інвалідність, а також непрацюючі працездатні особи, які здійснюють догляд за особою з інвалідністю I групи або за особою, яка досягла пенсійного віку, встановленого статтею 26 цього Закону, та за висновком закладу охорони здоров’я потребує постійного стороннього догляду, якщо такі непрацюючі працездатні особи отримують допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства;
Про достроковий вихід з відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Перебуваючи у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, батько має право її перервати. Про рішення про дострокове припинення відпустки по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку працівник-батько дитини повинен повідомити роботодавця не пізніш як за 10 календарних днів до дня дострокового припинення такої відпустки (ст. 179 КЗпП).