Адвокат із компенсації збитків у військових ДТП (ст. 415 КК України)
Під час воєнного стану помітно збільшилася кількість аварій з військовими транспортними засобами. Це пов’язано з рядом логічних причин: велика кількість техніки, її інтенсивний рух під час виконання завдань і складні умови експлуатації транспортів. Та практично після будь-якого випадку винувата та потерпіла сторони зіштовхуються з такими явищами, як матеріальна та моральна шкода у справах за статтею 415 КК України, тобто збитки та кримінальна відповідальність. Стаття 415 ККУ передбачає не лише кримінальну чи дисциплінарну відповідальності, а й стягнення збитків у кримінальних справах військових.
Саме тому військовослужбовцям у подібних випадках важливо та необхідно знайти людину, котра розуміється на нюансах законодавства, вирахуванні збитків, зборах доказів, а таким є адвокат із відшкодування збитків у справах військових. Це фахівець, який не лише допоможе визначити ступінь відповідальності кожної зі сторін, а й забезпечити законний процес вирахування та відшкодування збитків.
Питання
Як стягнути компенсацію за шкоду у військових ДТП?
Відповідь
Щоб стягнути компенсацію, потрібно зафіксувати аварію, оцінити збитки та звернутися до військової частини чи суду. Юридична допомога підвищить шанси на успіх.
Матеріальна шкода у військових справах: як стягнути компенсацію
Така шкода може включати в себе: пошкодження чи знищення транспортного засобу, військового майна, цивільних об’єктів, а також лікування постраждалих. Можливе стягнення збитків через суд у справах про військові транспортні засоби або ж через цивільний позов. У будь-якому з випадків необхідно виконати такі дії:
- Зафіксувати аварію. Компенсація збитків у справах про військові ДТП можлива лише з оформленим протоколом, зібраними та поданими доказами, експертними висновками щодо завданої шкоди. Часто в таких випадках стає необхідною допомога у складанні позовів про відшкодування шкоди, тому що військові дорожньо-транспортні пригоди мають низку своїх особливостей: складність встановлення винуватої сторони, підпорядкування військових частин і сам порядок відшкодування збитків.
- Оцінити розмір збитків. Перш ніж подавати заяву, необхідно визначити точний розмір матеріальної шкоди, бо можливо отримати й відшкодування моральної шкоди у справах за статтею 415. Для цього до процесу варто залучити незалежного експерта, який оцінить всі обставини, його оцінка є ключовою, адже без неї неможливо визначити точну суму компенсації. Також варто врахувати, що у військовій сфері справи з ДТП можуть бути винятковими через специфіку техніки. Важливо, щоб фахівець був з відповідним досвідом, це може бути адвокат для військових у справах про матеріальну шкоду. В такому випадку висновки будуть оформлені відповідно до встановлених на законодавчому рівні стандартів.
- Подати заяву. Залежно від обставин справи, заяву можна подати до військової частини або ж судового органу. Є випадки, коли військова частина цілком визнає провину і сама пропонує, щоб компенсація витрат на ремонт після ДТП із військовими транспортами була оплачена за рахунок бюджету чи страхового покриття. У випадку ігнорування чи незгоди потерпілий повинен звернутися вже до суду. Тоді відбувається судова експертиза у справах про збитки у військових ДТП і виноситься відповідне рішення. Може знадобитися й юридична допомога для постраждалих у військових ДТП задля правильного формулювання позовних вимог, збору доказів та їх правильної подачі.
- Довести причинно-наслідковий зв’язок. Для вдалого отримання компенсації одним із найважливіших є доведення того, що саме дії винної сторони стали цілковитою причиною збитків. Нечасто це є простим завданням, адже є різні форм-мажорні обставини, наприклад, складність встановлення вини безпосередньо конкретної особи. В таких випадках необхідна юридична допомога у відшкодуванні збитків для військових, адже спеціаліст допоможе зібрати записи камер спостереження чи відеореєстраторів, показання свідків, експертні висновки тощо. Фахівець оформлює все це, уникаючи процесуальних помилки, які можуть стати потенційною причиною відмови у компенсації.
ДТП з участю військових транспортних засобів мають свої особливості через ряд причин, які можуть бути навіть не такими очевидними, тож у подібних випадках краще звертатися до такого спеціаліста, як адвокат для відшкодування збитків у військових справах.
Хто несе відповідальність за завдану шкоду у військових ДТП?
У таких ситуаціях, звісно, все залежить від індивідуальних обставин. Коли аварія стається через порушення правил дорожнього руху військовослужбовцем, відповідальність зазвичай може бути покладена безпосередньо на нього. Проте, на жаль, часто бувають випадки, коли аварія стається через технічну несправність транспорту, недотримання норм безпеки в обслуговуванні транспорту, тоді відповідальність можуть нести відповідні органи чи військова частина.
Питання
Як зменшити суму відшкодування у військових ДТП?
Відповідь
Для цього необхідно довести часткову вину потерпілої сторони, оскаржити розрахунок збитків або надати докази форс-мажорних обставин.
Які види компенсації можна отримати?
Люди, котрі постраждали внаслідок ДТП з військовими транспортними засобами, мають право на таке відшкодування:
- Матеріальні збитки (наприклад, ремонт авто, знищене майно тощо);
- Витрати на лікуванні та реабілітацію;
- Моральні збитки (у випадку психологічних травм);
- Відшкодування у разі загибелі людини (компенсація витрат на поховання, втрата годувальника тощо).
Перед тим, як отримати компенсацію після військового ДТП, необхідно визначити, котра з цих категорій підходить під ваш випадок.
Юридичні аспекти у справах про військові ДТП

Міжнародні договори та їх роль. В Україні наразі багато добровольців з інших країн, тож інколи варто звертати увагу й на міжнародні угоди, котрі можуть регулювати такі випадки.

Відшкодування через державні органи. Військові не завжди можуть компенсувати збитки, тож у таких випадках варто звернутися до державних органів, які займаються компенсацією збитків через бюджет.

Можливість пом’якшення відповідальності. Військовослужбовці можуть мати деякі пільги щодо відповідальності в таких випадках, що необхідно враховувати під час збору доказів.
ВисновокУ випадках ДТП з участю військових транспортних засобів необхідно уважно та ретельно підходити до збору доказів і визначення відповідальності. А саме відшкодування збитків може включати в себе різні фактори. Тож, у таких випадках потрібно правильно проаналізувати ситуацію, подати всі позови та допомогти в установленні причинно-наслідкових зв’язків. А врахування всіх нюансів чинного законодавства підвищує шанс на успішне отримання компенсації і допомога юриста у стягненні збитків за статтею 415 КК України є надзвичайно важливою.