Недавно нашей команде задали вопрос: “Вітаю. Позичив сусіду 2000$ на пів року. Він написав розписку, я маю копію його паспорту, але він зник. На дзвінкі не відповідає. Як мені його знайти і забрати гроші? Є варіанти без поліції обійтись? Дякую”
Мы хотим поделиться ответами наших специалистов:
Консультант #107
Якщо не бажаєте звертатися до поліції то можете звернутися до суду, адже якщо ви, ваші знайомі не здатні його чи родичів відшукати, то ніхто без вашої заяви не буде цим займатися. Державний орган покликаний захищати осіб від злочинів, наприклад шахрайство (підходе до вашої ситуації) - поліція і саме вона може проводити розшук осіб, однак на підставі закону - тобто якщо «відкрито справу». Чуму я кажу саме про наявність 2 прийнятних варіантів - якщо ви вважаєте що особа не хотіла віддавати а просто заволоділа грошима - то до поліції, якщо з якихось причин уникає цього - то до суду із позовною заявою про стягнення боргу. Звісно що справа буде розглядатися довго, після рішення на вашу користь прийдеться відкривати виконавче провадження із примусового стягнення суми боргу. Однак це довгий, проте часто дієвий процес, тому яущо домовитися чи знайти боржника не вдається то треба робити за законом. Звернення по «сумнівну допомогу до сумнівних людей» моде мати потім негативні наслідки щодо вас
 
Консультант #22
Доброго вечора. Знайти можно,а забрати гроші,якщо вони є, тільки законним шляхом,подати заяву до поліції,після перевірки поліцією вашого звернення, звернутися до суду. Самостійно вирішити питання. В цьому питанні можемо Вам допомогти.
 
Консультант #65
Доброго дня... необхідно звернутись із позовною заявою до суду про стягнення заборгованості за договором позики тобто розписки.
 
Консультант #71
Поліція не буде нікого розшукувати. Борг за розпискою відноситься до цивільних відносин, і не є кримінальним порушенням. Ви можете звернутись до приватних детективів, які можливо розшукають сусіда (але майте на увазі, що діяльність приватних детективів в України ніяким законом не врегульована, тому жодних гарантій детективи вам надати не зможуть). Краще зверніться до суду з позовом про стягнення заборгованості за розпискою. Позов подайте за останнім відомим вам місцем проживання сусіда. Судовий збір за позов - 1.5% від сум боргу. Коли суд прийме рішення на вашу користь, зверніться до державної виконавчої служби (або приватного виконавця) за примусовим виконанням рішення суду. Державний (приватний) виконавець мають можливості відшукати майно боржника, його рахунку в банках, накласти на них арешт, та утримати з цих коштів суму боргу. Також виконавці мають право стягнути борг з зарплати боржника. Можливо і заборонити боржнику виїзд з України, якщо він не виконає судове рішення (в суді).
 
Консультант #142
Добрий день. Ви маєте право в судовому порядку шляхом подання позову повернути суму боргу за розпискою з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми. Для подання позову достатнбо мати оригінал розписку. Добре, що Ви також маєте копію паспорта боржника, яку слід долучити до позовної заяви. Якщо у розписці не зазначена дата повернення боргу, то перед подачею позову слід надіслати поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення) або вручити особисто боржнику письмову претензію про повернення боргу протягом 30-ти діб. Якщо вручаєте особисто, то обов’язково з розписом отримувача і зазначенням ним дати отримання на копії претензії. Строк позовної давності - 3 роки з моменту зазначення у розписці дати повернення грошей.