Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Чинне законодавство надає право на розпорядження своїм майном на випадок смерті шляхом складення заповіту.
Разом з цим, не менш важливою процедурою є виконання розпорядження заповідача від якої напряму залежить реалізація його волевиявлення.
Виходячи з цього, у спадкових правовідносинах важливу роль відіграє виконавець заповіту, на якого покладається комплекс функцій із додержання розпоряджень заповідача та охорони прав спадкоємців, управління спадковим майном.
Особливості виконання заповіту:
Спершу варто зазначити, що призначення виконавця може здійснюватись за ініціативою як заповідача, так і спадкоємців, а в деяких випадках, судом та нотаріусом – а тому варто детальніше висвітлити всі особливості.
- Першочергове право на призначення належить самому заповідачу, тобто та особа, яка складає заповіт може доручити виконання тих розпоряджень, що містяться в ньому, іншій фізичній чи юридичній особі.
- Варто звернути увагу на те, що у разі доручення виконання заповіту фізичній особі, обов’язковою умовою є повна цивільна дієздатність такої особи.
- Якщо спадкоємців декілька, то відповідно до ч.2 ст. 1286 ЦКУ заповідач може доручити виконання заповіту будь-кому з них.
Варто зазначити, що в тому випадку, коли заповідач призначив виконання заповіту тій особі, яка не може цього забезпечити, у спадкоємців виникає право на звернення до суду з позовом про усунення такої особи від виконання заповіту.
- Право на призначення виконавця може належати і спадкоємцям, але тільки втому випадку, коли сам заповідач цього не здійснив, або ж призначений ним виконавець відмовився чи був усунений від виконання.
- Щодо ролі суду у цьому питанні, то у разі не досягнення згоди щодо призначення, спадкоємці можуть звернутися до суду і відповідно вже він вирішуватиме хто ж в даному випадку буде призначений виконавцем.
- Перед зверненням до суду бажаною є консультація адвоката у спадок.
У разі непризначення спадкодавцем виконавця, або ж призначена ним особа відмовилася чи була усунута від виконання – ініціатива щодо призначення може належати нотаріусу.
Важливо зауважити на тому, що вся процедура виконання розпоряджень заповідача будується на засадах добровільності, оплатності та контрольованості.
- Добровільність полягає в тому, що призначення особи виконавцем може здійснюватись тільки за наявності на те її згоди, а також наявністю у неї можливості відмовитись від виконання своїх повноважень, окрім деяких випадків.
- Щодо оплатності, то заповідач може визначити у заповіті майно, яке отримуватиме виконавець у вигляді плати за виконання своїх обов’язків.
- Якщо ж заповіт таких умов не містить, то розмір плати, яку отримуватиме виконавець, встановлюватиметься в результаті домовленості між ним та спадкоємцями.
- Контрольованість в свою чергу полягає в тому, що здійснення виконавцем своїх повноважень контролюється спадкоємцями і за їх вимогою виконавець повинен звітувати перед ними про свої дії.
Щодо самих повноважень, то вони складається із ряду обов’язків яких повинен додержуватись виконавець, а саме:
- Охороняти спадкове майно і вживати певних заходів з цією метою
- Повідомляти про відкриття спадщини спадкоємців, кредиторів та ін.
- Здійснювати управління спадщиною
- Вимагати виконання забов’язань від боржників заповідача
- Забезпечити належне прийняття спадщини, а саме отримання спадкоємцями своїх часток у спадщині відповідно до заповіту, а також одержання часток тими особами, що мають право на обов’язкову часту у спадковому майні.
Процедура оскарження дій виконавця:
- Оскільки контроль за діями виконавця провадиться зі сторони спадкоємців, то законодавець наділяє їх правом на оскарження таких дій, у разі якщо були допущені порушення чинного законодавства.
- Також правом на оскарження наділені законні представники та орган опіки та піклування.
- Якщо виконавець не виконує або ж неналежним чином виконує свої обов’язки, виходить за межі наданих йому повноважень, тим самим зачіпаючи майнові інтереси спадкоємців – можна стверджувати про наявність підстави для оскарження.
- В даному випадку застосовуватиметься спеціальна позовна давність строком в 1 рік.
Юрист у спадок при врегулюванні спорів:
Адвокат питання спадщини допоможе реалізувати усунення призначеного спадкодавцем виконавця, або ж оскаржити його неправомірні дії.
Зібрання необхідних доказів, проведення правового аналізу ситуації, підготовка процесуальних документів та якісне представлення інтересів – це основні завдання, що виконуватиме адвокат.
Отже, залучення кваліфікованого юриста допоможе врегулювати суперечки в сфері спадкових правовідносин не виходячи за межі чинного законодавства та забезпечити комплексний захист прав.