Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Із народженням дитини можна констатувати факт виникнення батьківських правовідносин, як сукупності прав та обов’язків матері та батька щодо своєї дитини.
Разом з цим, непоодинокими є випадки розлучення батьків, що можуть потягнути за собою негативні наслідки і для самої дитини.
Законодавство встановлює норми, які мінімізують негативні фактори розлучення батьків для дитини забезпечуючи право того із них, що проживає окремо, на участь у вихованні дитини шляхом спілкування, побачень, отримання інформації про неї.
Особливості встановлення порядку побачення з дитиною:
Розлучення батьків не виключає обов’язку щодо виховання дитини, адже відповідно до ч. 2 ст. 157 СК навіть якщо один із батьків проживає окремо він все одно забов’язаний брати активну участь у вихованні та наділяється правом на спілкування з дитиною.
Якщо ж мати чи батько з яким проживає дитина перешкоджають участі у вихованні тому з них, хто проживає окремо – такі дії можна вважати протиправними та оскаржувати у встановленому законом порядку.
Варто зауважити й на тому, що в ст. 155 СК міститься засадова норма, яка визначає, що здійснення батьками того обсягу прав, який їх належить, в першу чергу повинно не суперечити інтересам дитини, а тому вирішення між батьками суперечок щодо встановлення графіків побачень чи інших аспектів виховання, повинно реалізовуватись з урахування інтересів дитини.
Всі питання, які стосуються виховання, вирішуються батьками спільно – не є виключенням і встановлення порядку побачень.
- Виходячи з цього, батьки можуть самостійно врегульовати графік, відповідно до якого здійснюватимуться побачення з дитиною не порушуючи при цьому права кожного з них.
- Для більш надійного забезпечення виховання рекомендованим є укладення відповідного договору, що врегульовуватиме порядок здійснення прав та виконання обов’язків тим із батьків, що проживає окремо.
- Даний договір може включати в себе не тільки порядок побачень, але й загалом обсяг прав та обов’язків кожного з батьків щодо дитини, питання виїзду за межі України та відповідальність у разі порушення його умов.
- Вкрай важливим є нотаріальне посвідчення укладеного договору.
Визначення порядку побачення з дитиною органом опіки та піклування:
- Якщо батьки не змогли дійти згоди щодо встановлення графіку побачень з дитиною, то існує можливість врегулювання даного спору органом опіки та піклування.
- Саме звернення полягає у поданні відповідної заяви та всіх інших необхідних документів до уповноваженого органу.
- За поданням документів слідує дослідження ставлення батьків до дитини, відношення самої дитини до кожного з них та багато інших аспектів, що впливатимуть на складення порядку участі у вихованні.
- Допустимим є також проведення бесід з батьками.
- Рішення, яке приймається в результаті дослідження вищезазначених обставин є обов’язковим для виконання.
- Якщо ж один із батьків ухилятиметься від виконання, за це передбачена адміністративна відповідальність у вигляді штрафу.
Встановлення порядку участі у вихованні дитини судом:
- Якщо ж батьки зверталися до органу опіки та піклування не виключається можливість і звернення до суду, наприклад у випадку, коли рішення такого органу не задовольняє одного з них.
- Звернення до суду також буде актуальним, якщо допускаються порушення встановленого рішенням органу опіки та піклування порядку.
- Перед зверненням бажаною є консультація сімейного юриста. В позові варто коротко описати обставини справи, викласти перелік позовних вимог та обставин, які їх обґрунтовують, зазначити докази, які підкріплюють викладене.
- Під час розгляду справи, суд враховуватиме взаємовідносини батьків і дитини, її вік, стан здоров’я та інші фактори, що впливають на встановлення порядку виховання.
- Разом з цим можуть застосовуватися заходи, що гарантуватимуть належне виконання рішення суду.
- У тому разі, якщо рішення суду добровільно не виконуватиметься, можливим є пред’явлення виконавчого документа до відповідної служби з метою примусового виконання рішення.
Послуги адвоката у сімейних справах:
Сімейний юрист може знадобитися як під час досудового врегулювання спору між батьками, так і якщо виникне необхідність врегулювання спору шляхом звернення до суду.
Юрист у сімейних справах проаналізує ситуацію з точки зору вимог чинного законодавства, збере необхідні докази, підготує процесуальні документи та всіляко сприятиме тому, щоб кінцевий результат задовольнив потреби батьків та не суперечив інтересам дитини.