Оспорювання батьківства та материнства
Ситуації, коли у свідоцтві дитини записаний батько, що не є його біологічним родичем, далеко не рідкість. Навіть якщо не брати до уваги морально-етичний бік, картина складається неоднозначна. Адже разом з юридичним батьківством чоловік отримує певний перелік зобов'язань щодо дитини. І не завжди, дізнавшись про відсутність спорідненості, він спроможний й надалі сумлінно виконувати їх. Менше розповсюджені ситуації з відсутністю спорідненості між дитиною та матір'ю. Таке стається через недбале відношення до роботи працівників пологового будинку. І в тому, і в іншому випадках закон передбачає можливість оспорювання батьківства та материнства.
Особливості оспорювання батьківства та материнства
Згідно з законодавством, батьками дитини вважаються особи, що вписані у свідоцтво про народження. Зазвичай матір вписують на основі медичних документів, а батька зі слів дружини (за умови, що шлюб зареєстровано). При оспорюванні батьківства строків давності не встановлено. Розпочати процедуру можна одразу після народження дитини. Звісно, по досягненні дитиною повноліття процес втрачає сенс, тому позовні заяви не приймаються. Позовна заява при оспорюванні батьківства подається за місцем реєстрації матері. До неї потрібно додати всі документи, що підтверджують факт відсутності спорідненості. Зазвичай це результати генетичної експертизи.
Не завжди справи про оспорювання батьківства подає саме чоловік. Іноді обставини складаються так, що жінка хоче відновити справедливість та вказати справжнього батька дитини. Чи інші потомки бажають встановити правду.
Таким чином ініціювати справу про оспорювання батьківства можуть:
● чоловіки та жінки, які дізналися, що дитина не є їм рідною;
● спадкоємці, які вважають, що один із дітей спадкодавця не має з ним спорідненості (за умовою, що померлий залишив докази наявності бажання відмовитись від батьківства);
● чоловіки та жінки, що дізналися про наявність біологічно рідної дитини, яка виховується в іншій родині;
● чоловік/дружина чи батьки померлого, який зазначений, як батько дитини (за умови, що вони мають впевненість що покійний не знав, що дитина не рідна йому).
Довідка! Мати може подати заяву про оспорювання батьківства, але за умови, що справжній батько готовий взяти на себе зобов'язання добровільно. Ініціювати процес можна протягом року з моменту народження дитини.
Не мають змоги оспорити батьківство:
● чоловіки та жінки, які на момент реєстрації дитини знали про відсутність спорідненості;
● жінки, які погодились на сурогатне материнство;
● подружжя, які пройшли процедуру штучного запліднення донорською спермою.
Оспорювання материнства
Підстави і порядок оспорювання батьківства більш зрозумілі та прозорі. Тоді як з материнством виникає дуже делікатна ситуація, що потребує обережного та тактовного відношення. Якщо в житті родини з'являється жінка, яка претендує на роль справжньої матері, в стресову ситуацію потрапляють всі, особливо дитина. Тому законом передбачено обмеження терміну звернення до суду. З моменту, коли жінка дізналася, що її дитину виховують в іншій родині, в неї є рік на оспорювання. Надалі заяви залишаються без розгляду. В будь-якому випадку справи про оспорювання розглядаються в особливому порядку з урахуванням всіх обставин та нюансів. Тому важливо мати гарного адвоката, котрий здатен захистити інтереси клієнта та добитися для нього потрібного рішення.
Переваги звернення до адвоката по питанням дітей:
● складання якісної позовної заяви про оспорювання батьківства;
● допомога у зборі доказів по справі;
● підготовка документів;
● представлення інтересів у суді.
Оспорювання батьківства: ціна
При поданні заяви позивач має сплатити судовий збір у розмірі 1073 грн. Але без послуг кваліфікованого адвоката виграти подібні справи доволі важко. Тому, розраховуючи витрати, варто додати ще й гонорар спеціаліста. Послуги адвоката — це не просто складання позову та відвідування засідань. Це велика робота, яка містить в собі і детальні консультації, і спроби досудового владнання, і пошук та опитування свідків. Саме від кваліфікації адвоката залежить успіх справи.