Юрист, закінчила Національний університет «Одеська юридична академія» з відзнакою. З 2017 року спеціалізуюсь на юридично-освітніх та загальноправових питаннях. Є досвід в нормотворчості локальних актів місцевої влади. Є автором юридичних статей, наукових публікацій та статей в освітньому середовищі. Ментор юридичної клініки «Veritas”. Власник юридичного блогу «Educational_law_ua» в інстаграм
Питання оподаткування в Україні є доволі актуальне і в умовах воєнного стану також, дія якого не скасовує оплату певних видів податків.
- Тож у такому разі відзначимо певні особливості сплати податку на нерухомість в Україні.
- А у разі виникнення питань, звертайтеся до юридичного маркетплейсу «Консультант», фахівці якого допоможуть отримати кваліфіковану консультацію.
- Так, нещодавно податковими органами було надано роз’яснення з приводу оподаткування нерухомості станом на 2024 рік. По це поговоримо більш детальніше в даній статті.
- Передусім слід наголосити на тому, що платити податок на нерухоме майно мають і фізичні і юридичні особи (і нерезиденти також). Такі особи повинні бути власниками нерухомості і житлової і нежитлової також.
Такий податок буде нараховуватися у разі якщо особа є власником майна, площа якого є більша:
- ніж шістдесят квадратних метрів для квартир;
- ніж сто двадцять квадратних метрів для житлових будинків;
- ніж сто восьмидесяти квадратних метрів для інших різних типів нерухомості, яка є житлова, включаючи і їх частки.
Таким чином база оподаткування буде саме загальна площа зазначених об’єктів нерухомого майна.
- У такому разі ставка податку повинна визначатися органами місцевого самоврядування залежно від типів таких об’єктів і залежно від їх місцезнаходження.
- Така ставка має визначатися в відсотках для мінімальної заробітної плати, але не більше, ніж півтора відсотки за один квадратний метр.
- Так як в поточному 2024 році податок буде нараховуватися за період 2023 року (звітний), тоді ставка податку має визначатися з урахуванням мінімальної заробітної плати, що була визначена в 2023 році, і яка складала шість тисяч сімсот гривень.
На підставі цього можна сказати, що найбільша ставка не повинна бути більша, ніж сто гривень п’ятдесят копійок за один квадратний метр.
- Таким чином слід відзначити, що загальна сума податку повинна бути залежною від ставки, яка визначається органами місцевого самоврядування, але не більше, ніж 1,5 відсотки.
- Таке податкове зобов’язання повинно бути сплачено власником нерухомого майна на протязі шістдесяти днів з моменту їм вручення податкового повідомлення.
Крім того, такі платники можуть звертатися до податкових органів з заявою щодо здійснення ними перевірки даних відносно:
- об’єктів нерухомості (як житлової, так і нежитлової);
- прав на користування пільгами щодо сплати такого податку;
- нарахованих сум податків;
- розмірів ставки податків;
- розмірів загальної площі таких об’єктів нерухомого майна.
У разі, якщо будуть виявлені розбіжності між визначеними даними, то у такому разі податкові органи повинні проводити перерахунки сум податків, а попередні повідомлення мають бути скасованими.
Слід також наголосити, що у разі, якщо у платників податку на житлову або нежитлову нерухомість, наявна площа, яка є більша, ніж триста квадратних метрів (якщо це квартира) або п’ятсот квадратних метрів (якщо це будинок), то у такому разі сума зазначеного виду податку повинна бути збільшена на двадцять п’ять тисяч гривень протягом року і за кожен наступний рік також.