Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Для підвищення конкурентоздатності в будь-якій ніші бізнесу необхідно раціонально використовувати наявні ресурси. Саме з цією метою суб’єкти господарювання вдаються до оптимізації багатьох метрик бізнесу, однією із яких є податкове навантаження. Неправильно обрана система оподаткування, зависокі ставки податків, відсутність планування – все це може призвести до значних негативних наслідків.
Оптимізація – це потужний інструмент для платника податків, що полягає у зменшенні розміру податкового зобов'язання шляхом використання всіх наявних законних інструментів. Головною метою впровадження оптимізації є не короткочасний результат у вигляді зменшення розміру якогось конкретного податку, а довгострокова робота над збільшення ефективності системи управління підприємством шляхом детального аналізу та постійного моніторингу показників.
Особливості оптимізації оподаткування:
- Необхідно відрізняти «ухилення від сплати податків» від « податкової оптимізації».
- В першому випадку платник податків вчинятиме злочин, порушуючи ст. 212 ККУ, що в подальшому негативно вплине на ведення підприємництва, призведе до втрати репутації та значних фінансових витрат.
- У разі застосування податкової оптимізації, суб’єкт господарювання не порушуватиме норми законодавства, адже використовуватиме інструменти, які передбачені в нормативно-правових актах і разом з цим сприятиме поліпшенню податкового навантаження.
- Головне, щоб в процесі оптимізації кожен крок реалізовувався не навмання, а результаті правового аналізу та підрахунку витрат.
Вкрай важливе значення має при цьому оптимізаційна схема, тобто розробка нової податкової політики, яка складалася б із інструментів оптимізації, розподілу доходів і витрат, податкових звільнень, пільг та ін.
- При розробці схеми варто враховувати оптимальність використання певних інструментів, їх ефективність, законність та вплив на подальшу діяльність підприємства.
- Виходячи з цього, в першу чергу варто провести так зване податкове планування, тобто розрахувати податкові платежі, збори під час здійснення підприємництва та проаналізувати як кожен із них впливає на отримання прибутку, та загалом на ефективність бізнесу.
- В подальшому це дасть можливість визначати, які саме інструменти оптимізації необхідно використовувати при внутрішньому та зовнішньому податковому плануванні.
Інструменти податкової оптимізації:
- Застосування спрощеної системи оподаткування. Дана система, являє собою спеціальний режим оподаткування, що дозволяє знизити податкове навантаження на бізнес і в рамках якого окремі податки та збори заміняються на сплату єдиного податку. Разом з цим, спрощена система передбачає більш оптимальний облік та звітність. Варто враховувати і обмеження, у вигляді лімітів доходу, кількості працівників та видів діяльності. Отже, обираючи саме цю систему оподаткування в якості оптимізаційного інструмента, варто пересвідчитися в тому, чи не матимуть негативного пливу для бізнесу вищезазначені обмеження.
- Використання податкових пільг. Відповідно до п. 30.1 ст. 30 ПКУ податковою пільгою варто вважати звільнення платника податків від обов’язку щодо нарахування та сплати окремих податків та зборів, або ж їх сплата у меншому розмірі. Застосовуються пільги виходячи із особливостей певних груп платників податків, сфер їх господарської діяльності, об’єктів оподаткування. Сама ж пільга надаватиметься шляхом податкової знижки, зменшення податкового забов’язання, використання меншої ставки податку, або ж взагалі звільнення від його сплати. Головне правильно з'ясувати чи є підстави у бізнесу застосовувати податкові пільги.
- Зміна податкового суб’єкта. При використанні цього інструменту оптимізації варто детально дослідити режими оподаткування різних організаційно-правових форм. Сам же інструмент полягає в тому, що прибуток підприємства у вигляді витрат переводиться на тих суб’єктів господарювання чий податковий режим є більш сприятливим в оподаткуванні (отримують пільги, діють на спрощеній системі та ін.).
Послуги юриста з оптимізації оподаткування:
Як вже зазначалося при формування оптимізаційної схеми вкрай важливим є правовий аналіз, який може провести юрист. Допомога юриста також може знадобитися як при визначенні з ефективними інструментами, так і при їх запровадженні. Отже, консультація юриста допоможе сформувати податкову політику, яка сприятиме покращенню показників та конкурентоспроможності бізнесу, забезпечуватиме довготривалий ріст ефективності системи управління.