Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Зі стрімким поширенням цифровізації все більшого значення набувають сайти, за допомогою яких розповсюджується інформація, рекламуються товари, послуги, роботи та виконується багато інших соціально-корисних функцій. На законодавчому рівні сайт являє собою досить складну сукупність об’єктів інтелектуальної власності (електронна інформація, доменне імя, графічні зображення). Разом з цим, не менш важливим є реєстрація авторського права , на такий об’єкт права інтелектуальної власності як веб-сайт, адже наявність реєстрації виступатиме для власників додатковою гарантією захисту від протиправних дій.
Особливості авторського права на сайт:
Спершу варто визначатися з тим, хто саме може вважатися власником сайту. Згідно зі ст. 1 ЗУ «Про авторське право і суміжні права» зазначається, що власником сайту є особа, яка володіє обліковим записом та встановлює порядок та умови використання сайту. Якщо ж відсутні докази іншого то в якості власника виступатиме особа, яка зареєструвала відповідне доменне ім’я за допомогою якого реалізується доступ до сайт, або ж отримувач послуг хостингу. Варто зазначити, що власник веб-сторінки, як складового елементу сайту, навіть якщо він є власником облікового запису, що надає йому можливість вільно розміщувати інформацію, не є власником сайту. Переходячи до аналізу структурних елементів сайту можна зрозуміти, що для його розробки залучається багато спеціалістів, які створюють програмне забезпечення, дизайн, забезпечують якісне текстове наповнення – відповідно авторами кожного із цих структурних елементів будуть спеціалісти, які їх розробили. Тому власнику сайту варто заздалегідь подбати про договірне регулювання процесу розробки з кожним із спеціалістів. Зазвичай, в такому випадку укладаються договори про виконання робіт та передачу виключним майнових прав на створені об’єкти авторського права, відповідно до якого особа, що є суб’єктом майнових прав передає іншій особі (другій стороні) наявні у неї права в повному обсязі чи частково. При укладенні договорів варто звернути увагу на істотні умови (предмет, ціна, строк дії), а також на умови про відповідальність за недотримання передбачених договором умов, форс-мажорні обставини, що звільнятимуть від відповідальності за невиконання стороною своїх забов’язань та ін. Законодавство встановлює, що для виникнення та здійснення авторського права не вимагається додаткової реєстрації, але поряд з цим з метою засвідчення наявних особистих немайнових чи майнових прав надається можливість проведення реєстрації. Зареєстроване належним чином авторське право на програмне забезпечення, текстове наповнення, відео-матеріали, що розміщуватимуться на сайті дозволить надійніше захистити права власника у разі посягань за допомогою законодавчо-передбачених способів. Окремого значення набуває доменне ім’я як унікальна адреса сайту, яку нерідко реєструють в якості торгової марки.
Процедура реєстрації авторського права:
- Першим кроком є формування заявки, що складатиметься з заяви, копії об’єта авторського права, квитанції про сплату збору та ін. Складати вищезазначене можна як в письмовій, так і в електронній формі. Варто зазначити, що заявка, що подається до уповноваженого на проведення реєстрації органу повинна стосуватися виключного одного об’єкту авторського права.
- Органом, що реєструватиме авторське право є УКРНОІВІ і саме до нього варто подавати сформовану заявку. Після її отримання, НОІВ аналізує документи з яких складається заявка, на предмет дотримання всіх законодавчо-встановлених вимог. Для розгляду встановлено строк у два місяці.
- Якщо ж уповноважений орган задовольнив заявку, прийнявши рішення про проведення реєстрації, вже протягом десяти днів вносяться відомості до відповідного реєстру та видається свідоцтво, яке буде засвідчувати факт реєстрації авторського права. Свідоцтво видається в паперовій чи в електронній формі.
Допомога юриста в реєстрації авторського права на сайт:
Послуги юриста в процесі реєстрації допоможуть не тільки зберегти час та кошти власників сайтів, але й гарантуватимуть відповідність кожного кроку, від моменту підготовки заявки до отримання свідоцтва, всім вимогам законодавства. Юрист проведе правовий аналіз ситуації, забезпечить укладення договорів з розробниками, підготує заяву, а у випадку необґрунтованої відмови у проведенні реєстрації – реалізує оскарження у судовому порядку.