Детальніше
Навчаюсь на третьому курсі Державного університету економіки і технологій. Спеціалізуюсь на договірному, господарському та корпоративнмоу праві, зокрема, надаю консультації та пишу фахові статті.
Суб’єкти господарювання в процесі здійснення своєї підприємницької діяльності можуть отримати вкрай неприємну звістку про те, що прокурором на них було подано позов в рамках господарського судочинства. В таких випадках виникає купа запитань щодо статусу прокурора в господарському процесі, його повноважень (прав та обов’язків), а також наслідків, які потягне за собою відкрите провадження. Відповідно до ст. 53 ГПК встановлюється, що прокурор дійсно наділений правом у встановлених законом випадках подавати позовні заяви, брати участь у розгляді справ, ініціювати апеляційний перегляд та касаційне оскарження рішень суду. Ключовим аспектом, який супроводжує статус прокурора протягом усього господарського процесу – це захист інтересів держави чи громадянина, і саме наявність порушених інтересів обґрунтовується прокурором в тих процесуальних документах, з якими він звертається до суду. Окрім цього аспекту, законодавством передбачений ряд процесуальних особливостей участі прокурора, які необхідно висвітлити, адже це допоможе відповідачам швидко зорієнтуватися та не втрачати час на безрезультативні кроки.
Особливості правового статусу прокурора в господарському процесі:
Відповідно до ст. 23 ЗУ «Про прокуратуру» обґрунтовуюється дві ключові підстави за наявності яких, прокурор виступатиме позивачем у справі, а саме: якщо орган державної влади не здійснює, або ж здійснює неналежним чином захист інтересів держави; якщо певний громадянин не спроможний захистити свої права та інтереси, а законні представники, або ж уповноважені органи не здійснюють, або ж неналежним чином здійснюють такий захист. Такі підстави повинні бути не тільки обґрунтовані прокурором, але й підтверджені судом. Фактично одним із обов’язків прокурора є обґрунтування та доведення підстав для представництва, наприклад бездіяльність певного органу. Вкрай важливим аспектом є завчасне повідомлення прокурором громадянина або суб’єкта владних повноважень, представництво інтересів якого ним здійснюватиметься. І тільки після вищеописаної процедури, прокурор набуватиме статусу позивача. Прокурор може не тільки ініціювати справу шляхом подання позову, але й вступити у ту справу, що була порушена позовом іншої особи на будь-якій стадії її розгляду у суді для забезпечення захисту порушених інтересів. Якщо ж прокурор якихось причин відмовився від позову, це не виключає можливість для позивача вимагати подальшого вирішення справи. Аналогічне право має і прокурор, у разі відмови позивача від позову, що був поданий прокурором. Не менш важливими в процесі представництва інтересів є позовна давність, і в цьому аспекті важливо звертати увагу на те, коли сам громадянин, або суб’єкт владних повноважень, інтереси якого представлятимуться прокурором, дізнався або ж повинен був дізнатися про факт порушення свої прав. Строк загальної позовної давності становить 3 роки, але не варто забувати і про спеціальну, яка може бути як більш та і менш тривалою за загальну.
Що ж робити відповідачу, якщо прокурор звернувся з позовом?
Оскільки предмет позову може стосуватись різних вимог та конфліктних ситуацій, то можливо вказати тільки загальні поради, які будуть актуальними в більшості випадків. Спершу варто визначитись з тим, чи будо дотримано прокурором вищеописану процедуру набрання процесуального статусу позивача, тобто чи є підстави для представництва, чи наявні обґрунтування та докази наявності підстав, чи було повідомлено громадянина або ж суб’єкта владних повноважень про представництво їх інтересів. Також варто звернути увагу й на те, хто саме підписав процесуальних документ, яким було порушено справу, адже на це уповноважуються не всі. Окремої уваги потребує встановлення строку позовної давності, адже у разі його пропуску, це стане підставою для відмови у задоволенні позовних вимог якщо, звісно, строк не буде поновлено.
Допомога юриста в господарському процесі за позовом прокурора:
Послуги адвоката в суді – це незамінний інструмент досягнення успіху, адже адвокат, провівши правовий аналіз ситуації, дослідивши докази, може вибудувати якісну стратегію захисту. Консультація юриста допоможе визначити, які саме помилки були допущені прокурором та як їх використати на власну користь.