Практикуючий адвокат та юрист з досвідом практичної діяльності у різних галузях права понад 12 років
Уявімо ситуацію, Вам вручають повістку у військкомат, але у Вас є право на відстрочку. І Ви у цьому впевнені. У Вас батьки інваліди, або батьки дружини інваліди, або дитина інвалід, або дружина, або Ви студент, або у Вас є троє дітей та інші підстави для відстрочення. Ви приходите, говорите про це у військкоматі, а Вас не чують, і взагалі відповідають, що їм начхати і служитимуть усі. Як себе вести? Що робити?
Ви думаєте, це неможливо? На жаль, можливо, і дуже часто останнім часом. Ось якраз про це і поговоримо у цьому відео.
Ця стаття буде на тему, що робити, якщо у Вас є відстрочка від призову у воєнний час, але у військкоматі її не визнають і все одно хочуть забрати Вас на війну.
Супровід в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки потрібен, якщо Ви не впевнені в своїх силах.
Відстрочка від армії та її види, які найчастіше не визнають
Найчастіше проблеми з відстрочкою від мобілізації виникають у тих, у кого батьки чи батьки дружини інваліди 1 чи 2 групи, чи дружина інвалід, чи дитина інвалід. Але останнім часом чула про випадки, що відстрочку від призову навіть не визнавали студентам і одного разу навіть батько трьох дітей зателефонував, сказав, що в нього вдома люди з військкомату та хочуть його забрати.
Ось до такого свавілля, на жаль, уже дійшли у наших територіальних центрах комплектування.
При наявності у Вас відстрочки від мобілізації через те, що у Вас батьки або батьки дружини інваліди 1 і 2 групи часто буває так, що Ви показуєте документи про це, у Вас запитують, чи оформлено у Вас за ними догляд, Ви відповідаєте, що ні, і Вам кажуть, що без догляду відстрочка не діє.
За наявності у Вас дружини інваліда 3 групи часто кажуть, що відстрочка від мобілізації є тільки якщо дружина інвалід 1 або 2 групи.
Якщо у Вас дитина інвалід часто відповідають, що догляд оформлений на матір, значить Ви ні при чому і відстрочки у Вас немає.
Якщо ви студент денної форми навчання, приносите документи про це, часто кажуть, що це ми вже не приймаємо і у нас служать усі.
І таких ситуацій багато.
Що ж робити? Як із цим боротися?
Насамперед потрібно розуміти, що всі ці дії військкомату незаконні та їх вигадані вимоги про догляд за батьками, дитиною, дружиною та інші названі Вам причини – це просто відмовки. І вони юридичної сили для Вас не мають та наслідків не створюють.
При цьому потрібно добровільно примусово змусити військкомат побачити Ваше право на відстрочку всупереч їхньому бажанню чи небажанню.
І як це робити, я розповім Вам детально в даному відео.
І пам'ятайте, скарга на військкомат інколи теж може мати свої результати.
Чого в жодному разі робити не можна, щоб зберегти відстрочку від мобілізації
У жодному разі не підписуйте у військкоматі добровільну згоду на мобілізацію.
І взагалі читайте все, що Вам дають, перш ніж підписувати, і не підписуйте нічого, що у Вас викликає хоч найменше нерозуміння чи підозру.
Вам можуть сказати, що це ніяка не добровільна згода, що це просто формальність, підпишіть і Ви вільні.
Але що хто комусь сказав – Ви вже ніколи і ніде не доведіть.
І якщо в матеріалах військкомату буде Ваша добровільна згода на мобілізацію, то всі будь-які Ваші права на відстрочку, хоч вони є, хоч їх немає, губляться.
З юридичної точки зору все виглядатиме так, ніби Ви самі захотіли воювати, прийшли у військкомат і попросили їх мобілізувати себе.
Адвокатський супровід у військкоматі або хоча з консультація потрібні, щоб не робити такі помилки.
Відстрочка від мобілізації Україна та як змусити військкомат її побачити
Перше – якщо отримали повістку та з'явилися у військкомат, і якщо у Вас є право на відстрочку, одразу приходьте туди з документами, якими підтверджується це Ваше право на відстрочку.
Не чекайте, що військкомат буде за Вас щось перевіряти, тому що Вам складно чи Ви посвідчення про інвалідність батьків втратили та його довго відновлюватиме, чи щось ще.
Завдання зібрати документи – це Ваше завдання, якщо, звичайно, хочете відстрочку. Не впораєтеся – відстрочки не буде і військкомат чудово цим скористається.
Часто мені також запитують, а що брати, копії чи оригінали.
Почніть із копій. З собою краще взяти оригінали, але у військкомат надавайте тільки копії. Оригінали залишаються у Вас. Якщо у військкоматі виникне питання, чому немає оригіналів, тоді їх їм покажете, але залиште копії, або ж надаєте нотаріально завірені копії. Якщо не виникне – значить достатньо копій.
А тепер уявімо ситуацію, що Ви прийшли, принесли всі документи. А ваше право на відстрочку не визнають.
Кажуть, що відстрочення за наявності батьків чи батьків дружини інвалідів 1 чи 2 групи надається, лише якщо оформлено догляд. Або для дружини інваліда 3 групи відстрочки немає.
Тут важливо відповісти, що у ст. 23 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» не написано, що для відстрочення через інвалідність батьків або батьків дружини потрібен догляд і що щодо дружини групи інвалідності не уточнено, відповідно, можлива будь-яка група інвалідності дружини та догляд на батьків оформляти не обов'язково.
Вам швидше за все дадуть відповідь, що Ви багато всякого начиталися і їм все одно, що там хтось пише. Хоча, звичайно, це вже верх свавілля, коли органи влади відповідають, що їм все одно на закони. Але, на жаль, у наш час це так.
Наступним кроком Вам потрібно зажадати, щоб усі Ваші копії документів для підтвердження відстрочки у Вас прийняли під штамп і під розпис через канцелярію. Незалежно від того, чи згодні вони з цим чи ні. Це Ваше право здати документи через канцелярію.
Напишіть супровідний лист у 2 примірниках, що надаю Вам документи для отримання відстрочки від мобілізації. Перерахуйте їхній список. Можете право на відстрочку чи ні. І вимагайте у них, щоб на Вашому екземплярі поставили штамп, розпис та дату прийняття.
На цьому етапі Вам можуть сказати, що канцелярія не працює, штамп невідомо, де і взагалі вона для військових і не морочте голову. Звісно, це незаконно. Можна йти скаржитися начальнику, викликати поліцію витрачати свої нерви, щоб таки здати документи. А можна вчинити простіше та хитріше.
Цей супровідний лист з усіма копіями документів про відстрочку надіслати поштою з описом вкладення та повідомленням про вручення на адресу військкомату, та зберегти у себе докази відправки.
При повторному візиті у військкомат ще раз їм усе в копіях покласти на стіл і сказати, що про всяк випадок, якщо Ви захочете все це втратити, я вже відправив поштою з описом вкладення.
І все, таким чином Ви повідомили військкомат про відстрочку і змусили її побачити.
І повірте, що це важливий етап. Як для подальших можливих претензій до Вас щодо ухилення від мобілізації, щоб Вам за це нічого не було і право на відстрочку було визнано. Так і для психологічного впливу на працівників військкомату.
Після всіх цих дій вони зрозуміють, що мають справу з юридично грамотною людиною, яка знає свої права та готова за них боротися.
І тут важливо розуміти, що їхня мета не боротися і судитися з Вами роками. Їхня мета швидше набрати бійців і відправити на фронт. А великою судовою тяганини з Вами довго і нудно займатися вони навряд чи мають велике бажання. Тому цілком ймовірно, що вже на цьому етапі Вам побажають всього хорошого та відпустять. І справа далі не піде.
Пам'ятайте, що виклик у військкомат по телефону не має юридичної сили і не створює обов'язку явки.
Мобілізація відстрочка, але все одно вручили мобілізаційне розпорядження, що робити
Добре, коли Ви все відправили поштою, змусили військкомат побачити Ваше право на відстрочку та Вас відпустили.
А якщо ні? Якщо Ви зіткнулися з особливо твердолобими товаришами, які взагалі нічого навколо себе не бачать і не чують.
Як кажуть, ми легких шляхів не шукаємо та розберемо особливо тяжкі випадки.
Спочатку потрібно розібратися з тим, як усе відбувається. Спочатку Вас викликають до військкомату для уточнення даних, Ви їм пред'являєте документи про своє право на відстрочку, вони їх не бачать, Ви відправляєте поштою, вони все одно не бачать і направляють Вас на медкомісію.
Чи є у них право відправляти Вас на медкомісію за наявності права на відстрочку, питання спірне, і ніде чітко не прописано. І завдяки цьому все ж таки можуть відправити.
При цьому медкомісія – не відправка на війну. І без проходження медкомісії Вас мобілізувати не мають права. Тому можна її пройти і прийти у військкомат знову. До цього моменту обов'язково зробивши все, як я пояснювала раніше, і надіславши всі документи поштою про відстрочку їм заздалегідь.
І ось, Ви прийшли знову, медкомісія пройдено, і Вам вручають мобілізаційне розпорядження та запрошують протягом 24 годин у військкомат із речами та на війну.
Тут головне не панікувати. І розуміти, що це мобілізаційне розпорядження незаконне.
І можна повестися двома способами.
Можна відмовити від підпису та вимагати, щоб у військкоматі складали акт відмови від підпису. А причиною відмови в ньому вкажіть, що у Вас є право на відстрочку і Ви про це повідомили військкомат.
А можна підписатися зі словами не згоден, бо маю право на відстрочку і я про це повідомив.
І далі йдіть, і звичайно, нікуди за цим мобілізаційним розпорядженням не є.
І вибираєте знову один із двох варіантів дій, який Вам ближчий.
Або нічого не чекаєте і йдете до суду та оскаржуєте у судовому порядку дане мобілізаційне розпорядження, де надаєте усі Ваші документи про право на відстрочку та доказ, що Ви їх надали у військкомат.
Або до суду не йдете, чекаєте, заведуть чи не заведуть на Вас кримінальну справу за ухилення від мобілізації.
І якщо заведуть, повірте, Ви про це дізнаєтесь першим. Вам почне дзвонити слідчий та запрошувати на допит.
У такому разі потрібно йти на допит, бажано з адвокатом, і обов'язково з документами, що підтверджують Ваше право на відстрочку та докази, що Ви їх довели до відома військкомату.
Розгляд кримінальної справи чи судовий процес – питання довге. І у Вас буде час довести свою точку зору, і не з окопа, що також важливо.
І тут потрібно розуміти, що Ви маєте рацію, закон на Вашому боці. І у Вас є всі шанси довести своє право на відстрочення та невинність. Але цим усім потрібно займатися та надавати всі необхідні документи. Займатиметеся – досягнете успіху. Пустіть все на самоплив – Вас зроблять винним, тому що Вашу точку зору можете відстоювати лише Ви. Військкомат відстоюватиме свою.
Відповідальність за неявку до військкомату, хоч штраф, хоч кримінальну відповідальність, завжди можна оскаржити в судовому порядку.
А раптом одразу відправлять на війну без суду та слідства
Скажу одразу, це неможливо і нікому не потрібне. Якщо Ви не хочете нікуди йти самостійно, Вас не будуть тягнути на полі бою. І користі з такого бійця, якого тягнуть і який навіть ногами не ворушить.
Важливо розуміти цілі військкомату. Це не мета якоїсь озброєної банди Вас побити і пограбувати. Це мета одержати бійця на полі бою. І з таким, що не бажає нікуди йти мало що можна досягти в рамках ведення бойових дій.
Тому чим би Вам не загрожували, що не відбувалося б, максимум, що Вам можуть зробити – це завести на Вас кримінальну справу про ухилення від мобілізації. В рамках якого, якщо у Вас справді є право на відстрочку, Ви легко доведете свою невинність.
У цьому відео я розповіла про те, що робити, якщо у Вас є відстрочка від призову у воєнний час, але у військкоматі її не визнають і все одно хочуть забрати Вас на війну. Також на даному каналі є відео про те, яка є кримінальна відповідальність за ухилення від мобілізації, про основні хитрощі військкомату і про відповідальність при виїзді за кордон у супроводі інваліда, якщо інвалід потім повертається без Вас, а також багато цікавого.