Працюю юристом з 2015 року.
Одними з найпопулярнішими питаннями під час розгляду сімейних справ є ті, які спрямованні на визнання батьківства. В залежності від встановлення цього юридичного факту виникають права та обов’язки стосовно дитини.
За загальними правилами сімейного законодавства дитина належить подружжю на правах батьківства, якщо вона народжена в шлюбі. В тому випадку коли дитина народилася поза шлюбом, татом визнається особа, яка написала разом з матір’ю заяву або визнана на підставі судового рішення.
Підтвердженням того, що дитина народилася від подружжя є документ з полового будинку та свідоцтво про народження дитини. Якщо дитина народилась до десяти місяців від дня офіційного розлучення, вона вважається такою, що народилася від подружжя. Також, чоловік може не визнати таке своє батьківство, але для цього йому разом з колишньою дружиною необхідно подати відповідну заяву до органів ДРАЦС.
Встановити батьківство у судовому порядку можна в порядку позовного провадження в цивільному судочинстві. Позовну заяву може подати особа, яка вважає себе батьком дитини. Для цього йому необхідно зібрати відповідні докази. Крім того, повинен бути запис про тата дитини в Журналі реєстрації народжень.
Встановити батьківство можна через суд, якщо чоловік, який не був одружений з жінкою помер.
Заяву до суду має право подати як матір дитини, так і інша особа, яка піклується про дитину або особа, яка вважає себе батьком. Також, заяву може подати сама дитина при досягненні нею повноліття. Подається заява за місцем державної реєстрації тієї особи, яка подає заяву.
Для встановлення батьківства через суд слід підготувати такі документи:
- докази, які свідчать, що особа дійсно є батьком дитини. Це може бути листи, фотографії, анкети, судові рішення;
- довідка ДРАЦС, які свідчать про те, що не можливо поновити записи, що були загублені, або неможливість внесення змін, виправлень у документах;
- пояснення тих людей, які знали в яких відносинах була матір з потенційним батьком дитини;
- підтвердження оплати збору судового;
- висновок, який наданий судово-генетичною експертизою. Провести таку експертизу можна маючи ухвалу суду;
- докази, які було встановлені під час розгляду інших справ у різному судочинстві.
Під час встановлення батьківства через суд можуть бути використані й інші докази залежно від випадку.
Щодо форми заяви є загальноприйняті норми та правила, яким вона має відповідати.
Своє чергою суду зобов’язаний перевірити всю інформацію по справі та документи, що подані до заяви. В резолютивній частині суд зобов’язаний внести всі дані, які необхідні для реєстрації батьківства в органах ДРАЦС.
Слід звернути увагу, що справи про встановлення батьківства через суд розглядаються за участю третьої особи, а саме органу ДРАЦС, який здійснив реєстрацію народження дитини.
Юрист зі встановлення батьківства допоможе зібрати документи, написати позовну заяву та подати її до суду. Слід зазначити, що заяву можна надіслати поштою. При цьому необхідно описати перелік документи та надіслати цінним листом.
Процес встановлення батьківства через суд є доволі морально важким процесом. Тому, радимо звернутися до фахівця, який наддасть правову допомогу. Питання скільки коштує встановити батьківство є доволі актуальним. Ціна залежить від багатьох факторів як: рівень знань юриста, репутація, необхідність користування транспортом для далеких поїздок до суду.