Встановлення батьківства
Народження дитини — це радісна та щаслива подія. І обов'язково у кожної маленької людини повинні бути мама та тато. Але юридично цей процес не завжди проходить без перешкод. З матір'ю все доволі просто. Її ім'я вносять на підставі медичних документів із пологового будинку. Але з встановленням батька часто виникають суперечливі ситуації та навіть судові розгляди. В Україні передбачено дві юридичні процедури. Це встановлення та визнання батьківства. Другий варіант передбачає проведення процедури через РАГС або в судовому порядку.
Як визнати батьківство через РАГС
Сімейним Кодексом України передбачено, що батьками дитини визнаються люди, які на час її народження перебувають у шлюбі. Щоб вписати в документи дитини дані про батька та матір, достатньо відвідати установу та надати необхідні папери. Але на практиці є чимало винятків з правил, що значно ускладнюють процес. Одним з розповсюджених приводів для написання заяви про визнання батьківства є проживання партнерів окремо. Тобто юридично вони перебувають у шлюбі. А фактично багато років живуть роздільно та мають інші відносини. В такому випадку цілком можливе народження у жінки дитини не від чоловіка, зазначеного у свідотстві про шлюб. Тож записувати його, як батька, з усіма наслідками, недоречно. Законодавством передбачена можливість розв'язання такої ситуації. Юридичне подружжя звертається в РАГС із заявою про невизнання чоловіка батьком. Одночасно фактичний партнер жінки надає згоду на визнання. Тим самим він бере на себе всі зобов'язання.
Довідка! Дитина, яка народилася протягом 10 місяців після розлучення, також автоматично записується на подружжя.
Не менш заплутана ситуація виникає і з партнерами, що вдовольнилися цивільним шлюбом. Записати чоловіка батьком дитини можливо, тільки якщо він добровільно напише заяву про визнання батьківства.
Визнання батьківства за рішенням суду
Далеко не завжди біологічний батько добровільно надає заяву про визнання батьківства. Тобто казати про встановлення батьківства в добровільному порядку недоречно. Якщо пара не перебувала в шлюбі, довести цей факт можливо тільки за допомогою судового розгляду. Суд розгляне надані докази та зобов'яже чоловіка взяти на себе батьківські обов'язки. Як доказ для встановлення батьківства в судовому порядку найкращим варіантом є висновок після проведеної експертизи ДНК. Важливо розуміти, що до уваги суду приймаються результати експертизи, яку саме він призначив. Висновок експертизи, що була ініційована до початку розгляду справи, мають другорядне значення. Також задля визнання батьківства через суд можуть використовуватись матеріали, які доводять, що партнери мешкали разом та вели спільне господарство, не перебуваючи у шлюбі, або разом займалися вихованням дитини.
Питання про те, як довести батьківство через суд, виникає не тільки у жінок. В якийсь момент біологічний батько може забажати набути право на піклування про власну дитину. Загалом ініціювати розгляд справи можна в будь-який момент. Але якщо мова йде про визнання батьківства батьком, встановлені чіткі терміни. Позов про визнання батьківства можна подати протягом року від дати, коли цей факт став відомим.
Встановлення факту батьківства після смерті батька
На жаль, повномасштабне вторгнення сприяє тому що встановлення батьківства після смерті батька стає поширеною практикою. Вона застосовується, коли біологічний батько не перебував у шлюбі з матір'ю дітей, а вони народилися після його смерті. Або за якихось обставин не підтвердив свого батьківства за життя.
Позовну заяву про встановлення батьківства можуть подати:
● матір дитини;
● особа, яка взяла на себе піклування та утримання неповнолітнього;
● офіційний опікун;
● дитина по досягненні повноліття.
Безпосередньо порядок встановлення батьківства відрізняється від визнання. Крім того, визначення можливе тільки після смерті батька. Самі сперечання про батьківство відсутні.
Переваги звернення до адвоката по сімейних справах:
● надання повної інформації по справі;
● збір даних, необхідних для судових розглядів;
● допомога при досудових врегулюваннях;
● підготовка необхідних документів;
● зменшення часу розгляду справи.
Встановлення та визнання батьківства під час воєнного стану
Судова практика по встановленню батьківства з початком повномасштабного вторгнення майже не змінилася, тільки стала ширшою. Встановлення батьківства через суд є складною та інколи довгою справою. Звернення по допомогу адвоката в цьому випадку є цілком виправданим та доцільним кроком.
Досвідчений фахівець надає комплексні послуги, до яких входять:
● індивідуальна консультація щодо обставин справи;
● обговорення особливостей встановлення факту батьківства;
● допомога при досудовому розв'язанні питання щодо визнання батьківства;
● збір доказів для судового розгляду;
● підготовка заяви про встановлення факту батьківства;
● захист інтересів позивача
.
Наші фахівці мають великий досвід у розгляді справ про батьківство. В роботі спираються на власні напрацювання та судову практику по встановленню батьківства. Тому вони можуть гідно представляти інтереси в суді та надати позивачу великі шанси на отримання бажаного рішення суду.